"Zgierski Czarnobyl". NIK zleca pilną kontrolę. Pod ziemią leży 200 tys. beczek z silnymi toksynami

Prezes NIK zdecydował o wszczęciu pilnej kontroli, która ma wykazać, czy odpady chemiczne ze składowiska w Zgierzu zagrażają zdrowiu i życiu ludzi. W programie "Państwo w Państwie" ujawniono, że bez żadnego zabezpieczenia leży tam kilkaset tysięcy beczek zawierających niebezpieczne substancje, m.in. rtęć, azbest i składniki gazów bojowych. Śledztwo w sprawie "zgierskiego Czarnobyla" wszczęła też prokuratura.

W czwartek 4 lipca prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski zdecydował o wszczęciu w trybie specjalnym kontroli dotyczącej składowiska toksycznych chemikaliów w Zgierzu. Lokalni mieszkańcy alarmowali wcześniej, że nieczynne składowisko przy ulicy Miroszewskiej to tykająca bomba ekologiczna, która zagraża życiu i zdrowiu 60 tys. okolicznych mieszkańców.

NIK: Kontrola w trybie specjalnym. "Nie do przyjęcia"

NIK informuje, że celem kontroli będzie "ocena stopnia ryzyka zagrożenia dla zdrowia mieszkańców Zgierza i okolic", a także ustalenie skali problemu i faktycznego rozmiaru "prowadzonej przez Spółkę Eko-Boruta Sp. z o.o. działalności w zakresie gospodarki odpadami".

- Sytuacja na terenie byłych zakładów chemicznych Boruta w Zgierzu wygląda bardzo źle. Nie do przyjęcia jest fakt, że nie prowadzono żadnych działań zabezpieczających i rekultywacyjnych. Nie wiemy nawet dokładnie, co tam jest składowane i ile tego jest - powiedział Kwiatkowski, dodając, że składowisko w Zgierzu, to "jeden z 80 punktów najbardziej zagrożonych ekologicznie w Polsce".

Kontrola rozpocznie się w przyszłym tygodniu i obejmie trzy składowiska w Zgierzu: składowisko odpadów paleniskowych w przy ul. Łukasińskiego, składowisko odpadów poprodukcyjnych przy ul. Miroszewskiej oraz wysypisko odpadów przy ul. Struga. NIK informuje, że podjęto też decyzję o rozszerzenie planowanych na 2019 rok kontroli o zbadanie pozostałych składowisk odpadów w wojewódzkie łódzkim. 

"Zgierski Czarnobyl". Pod ziemią leży 200 tys. beczek z toksynami

"Zgierskiemu Czarnobylowi" [tak miejsce nazywają ekolodzy - red.] poświęcono odcinek niedzielnego programu "Państwo w Państwie" w Polsat News. Jak wskazano, pod ziemią na terenie byłego zakładu produkcyjnego jest zakopanych ok. 200 tys. blaszanych beczek z toksynami, które mogą emitować silne skażenie. Twórcy reportażu pobrali próbki z ziemi wokół składowiska i zlecili badania.Te wykazały, że na terenie składowiska wykryto ponad 200 substancji niebezpiecznych dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi (wśród nich rtęć, azbest i składniki gazów bojowych). Udowodniono też, że temperatura panująca kilkanaście centymetrów pod ziemią, w okolicach zakopania beczek, przekracza 100 stopni Celsjusza, a spod powierzchni ulatniają się toksyczne gazy. Gdy sprawę nagłośniono, śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa.

Więcej o:
Komentarze (82)
"Zgierski Czarnobyl". NIK zleca pilną kontrolę. Pod ziemią leży 200 tys. beczek z b. silnymi toksynami
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 32 razy 30

  Wygląda, że mamy więcej broni chemicznej niż Saddam Husajn w 2003.
  Konsekwentnie powinniśmy napaść na Zgierz.

 • js08836

  Oceniono 17 razy 17

  200 tys. beczek trucizny nie przybyło raptem w tydzień, miesiąc czy rok . Po zarośnięty terenie widać, że proceder trwal od kilkunastu lat. Totalna brednia jest że władze miasta nie wiedziały o tym. Kto i ile dostał w łapę za milczenie. To musi wyjaśnić prokuratura. Winni muszą odpowiedzieć karnie a grzywny powinny sięgać dziesiątków milionów złotych .

 • antropoid

  Oceniono 25 razy 17

  Polska CORAZ WIĘKSZYM ŚMIETNIKIEM EUROPY.

  Ale za coś trza łapówki wyborcze "suwerenowi" rozdawać...

 • yaspiman

  Oceniono 24 razy 14

  "popatrz europo jak mozna pięknie żyć"
  czy o takie życie chodziło bufetowej?

 • azamat_bagatov

  Oceniono 17 razy 13

  Krzysztof Kwiatkowski - urodzony i wychowany w Zgierzu, były wiceprezydent tego miasta potrzebował programu w Polsacie, żeby zorientować się, co się dzieje w jego mieście i co było lokalną tajemnicą poliszynela?

 • jaja-kaczora

  Oceniono 13 razy 13

  no coz jestesmy dla Zachodu zasciankowym 3 Swiatem. Rzadza nami faszystowscy krzykacze, palimy weglem, smieci wywozimy do lasu a EKOLOGIE mamy w doopie. Idealny kraj na wywoz smieci!

 • antropoid

  Oceniono 16 razy 12

  To pewnie kolejny "geotermalny" biznes pasożyta z Torunia.

 • metaxo

  Oceniono 16 razy 10

  Debilowate Polactwo wytruwa się nawzajem, toksycznymi odpadami, palonym plastikiem, węglem, szrotami na czterech kółkach. ()uj z nimi!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX