Wszczęto śledztwo ws. składowiska odpadów w Zgierzu. Rtęć i azbest zakopane w 200 tys. beczek

Prokuratura wszczęła śledztwo dotyczące nielegalnego składowiska odpadów w Zgierzu. Na jego terenie może być zakopanych ponad 200 tysięcy beczek z niebezpiecznymi substancjami, takimi jak rtęć czy azbest. Składowanie tych odpadów w nieodpowiedni sposób może zagrażać życiu i zdrowiu ludzi, a także środowisku naturalnemu.

Po emisji programu "Państwo w Państwie" w Polsat News w ostatnią niedzielę Prokuratura Rejonowa w Zgierzu wszczęła śledztwo, które prowadzone jest pod kątem podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na składowaniu odpadów w sposób zagrażający życiu i zdrowiu człowieka i naturalnemu środowisku. Chodzi o składowisko przy ulicy Miroszewskiej w Zgierzu (tereny te należały kiedyś do zakładów przemysłowych). Twórcy reportażu pobrali z niego próbki ziemi i zlecili badania. Te wykazały, że na składowisku występuje ponad 200 substancji niebezpiecznych dla środowiska oraz życia i zdrowia ludzi. Wśród nich wymienia się m.in. rtęć i azbest, a także składniki gazów bojowych.

- Przesłuchany został przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, śledztwo ma odpowiedzieć na pytanie, czy doszło do skażenia. Zostanie zabezpieczona dokumentacja, śledztwo wykaże, czy rozszerzyć odpowiedzialność karną spółki, która miała zrekultywować teren - słowa Krzysztofa Kopani, rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi, cytuje Dziennik Łódzki

Składowisko odpadów w Zgierzu zostanie przejęte przez miasto? 

Stanowisko w sprawie niebezpiecznego składowiska odpadów zajął prezydent Zgierza Przemysław Staniszewski. W nagraniu udostępnionym na Facebooku zapewniał, że już w 2015 roku podjął kroki zmierzające do rekultywacji terenu, na którym znajduje się składowisko. Wówczas wstrzymano wwożenie kolejnych odpadów na posesję, która wówczas należała do spółki Eko Boruta.

Spółka była odpowiedzialna za rekultywację terenu, ale jak mówi prezydent Zgierza, do 2017 roku "nie zrobiła nic". Władze miasta we współpracy z Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska zaczęły starać się o zmianę likwidatora i przekazanie terenów na rzecz miasta. Większościowy udziałowiec Eko Boruty domaga się jednak, aby za zwrot terenu wypłacono mu odszkodowanie oraz umorzono zobowiązania, jakie ma wobec miasta (ponad milion złotych). Na to nie chce zgodzić się prezydent. W oświadczeniu powiedział, że wraz ze starostą wypowie spółce Eko Boruta użytkowanie wieczyste terenu i zawiadomi prokuraturę o działaniu spółki Eko Boruta, które jest sprzeczne z interesami mieszkańców miasta.  

* * * 

Każdy z nas może wspomagać ochronę polskich lasów i dzikiej przyrody za pośrednictwem Greenpeace. Organizacja nie przyjmuje datków od rządów i firm, działa tylko dzięki wsparciu indywidualnych osób. Jeśli chcesz pomóc, WEJDŹ TUTAJ >>

Więcej o:
Komentarze (134)
Wszczęto śledztwo ws. składowiska odpadów w Zgierzu. Rtęć i azbest zakopane w 200 tys. beczek
Zaloguj się
 • viaac

  Oceniono 41 razy 33

  Import śmieci to jedna z nielicznych dziedzin, w których PiS zanotował wzrost. I to dwukrotny w stosunku do mizernych osiągnięć PO na tym polu. Nie wiem, czy tzw. "prawdziwi Polacy" są dumni z uczynienia Polski wysypiskiem, ale sukces jest niewątpliwy.

 • spyderman2

  Oceniono 32 razy 24

  lokalne pissowskie kacyki robiły interesy a teraz beda udawać sledztwo. jak w sprawie wypadku kłamszydła

 • mlody_dron

  Oceniono 25 razy 23

  To nie mogli postąpić jak cywilizowani ludzie i po prostu wlać tego do rzeki, a beczki spalić?

 • supertiumacz

  Oceniono 24 razy 22

  Jakbym oglądał film "Gomorra".
  Czyli zdobyć miejsce, napakować odpadów, zgarnąć kasę i ulotnić się.

  Mam nadzieję, że takie przypadki będą skutecznie ścigane i surowo karane. Zero litości dla mafii śmieciowej.

 • wujekdolf

  Oceniono 26 razy 20

  ... dobrze że tego nie podpalili, w końcu za pisiorów Polska to (nie)ekologiczna spalarnia śmieci z Europy.

 • nukula4

  Oceniono 21 razy 13

  gazy bojowe? To powinno zainteresować Macierewicza - ktoś szykował zamach na kolejny samolot rządowy. Liczę że powoła komisję ie sprawę wyjaśni dogłębnie.
  Ale poważnie jakim trzeba być sukinsynem żeby robić coś takiego ? Jak dziadowskie musi być państwo że w sytuacji orientuje się po latach? Precz z PiSem.

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 14 razy 12

  Eko Boruta - diaboliczna nazwa.

 • solarniczka

  Oceniono 11 razy 11

  Podpalenie odpadów na terenie zakładów Boruta w Zgierzu już było. Przez tydzień gaszono gigantyczny pożar. Ktoś robi interes życia. Przejmował niebezpieczne odpady z zagranicy (odpłatnie), a gdy już nie miał gdzie ich składować, zlecił podpalenie. Teraz główny udziałowiec/cy byłej Boruty (obecnie Boruta-Zachem) łaskawie przekaże tereny miastu, ale pod warunkiem umorzenia jego zobowiązań wobec gminy i hojne zadośćuczynienie. Dziwię się, że jeszcze mieszkańcy Zgierza nie wywieźli na taczkach tych gości. Co najmniej, wywieźli, bo ja na ich miejscu wysłałabym ich w kosmos. Truciciele zapewne nie mieszkają w Zgierzu, bo po co mają sobie marnować zdrowie. Pikanterii dodaje fakt, że firma Laboratorium Naturella – spółka której wyłącznym właścicielem jest Boruta Zachem, zawarła kontrakt z Katarzyną Bosacką. Dokładnie z tą samą, która dzielnie promuje produkty zdrowe i przyjazne człowiekowi i naturalnemu środowisku.

 • damtek

  Oceniono 10 razy 10

  Follow The Money:

  Za tonę śmieci z zachodu można dostać 50 EUR.
  W 2017 GIOŚ wydał pozwolenie na import 734 tyś ton wartych ... 150 mln PLN.

  Patrząc na liczbę pożarów składowisk śmieci można zgadywać że tysiące ton są u nas nielegalnie.

  Jeden duży pożar to 10-15 mln zysku.

  MSzwed/twitter

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX