PiS podbija stawkę. Nie 500, a 600 zł na krowę. Na świnię - nawet 612 zł dopłaty

Ministerstwo rolnictwa zapowiedziało zmiany w projekcie Dobrostan zwierząt. Rolnicy będą mogli otrzymać nawet 612 zł za świnię i 595 zł za krowę. Więcej niż obiecywał Jarosław Kaczyński.

Przypomnijmy, że w kwietniu Jarosław Kaczyński w Kadzidle koło Ostrołęki zapowiedział nowy program - 500 plus na krowy. Prezes PiS przed wyborami do PE obiecał rolnikom dopłaty na zwierzęta: po 100 zł do świni i po 500 zł do krowy. Program ma być sfinansowany ze środków unijnych.

PiS podbija stawkę. Nawet 600 zł na krowę

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, PiS zapowiedziało jeszcze większe wsparcie dla rolników. Dopłaty na świnie mają wynieść nawet 612 zł rocznie i 595 zł na krowę, także rocznie.

Jak czytamy na stronie resortu, działanie to ma na celu "zrekompensowanie rolnikom dodatkowych poniesionych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt".

Co obejmuje projekt? Według ministerialnych dokumentów:

 • Pakiet 1. Dobrostan świń:
wariant 1.1. Dobrostan loch - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną lochę zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 301 zł/szt. rocznie,wariant 1.2. Dobrostan tuczników - zwiększona powierzchnia w budynkach.  Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jednego tucznika zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 24 zł/szt. rocznie,wariant 1.3. Dobrostan loch - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.1.) - stawka płatności 612 zł/szt. rocznie,wariant 1.4. Dobrostan tuczników - dostęp do wybiegu (dodatkowa opcja dla rolników realizujących wariant 1.2.) - stawka płatności 33 zł/szt. rocznie.
 • Pakiet 2. Dobrostan krów:
wariant 2.1. Dobrostan krów mlecznych - wypas. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który będzie wypasał krowy mleczne przez minimum 120 dni w okresie wegetacyjnym - stawka płatności 185 zł/szt. rocznie, wariant 2.2. Dobrostan krów mlecznych utrzymywanych grupowo - zwiększona powierzchnia w budynkach. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni w budynku inwentarskim powierzchnię przypadającą na jedną krowę mleczną zwiększoną o co najmniej 20 proc., w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących standardów w tym zakresie - stawka płatności 595 zł/szt. rocznie, wariant 2.3. Dobrostan krów mamek. Płatność będzie przyznawana rolnikowi, który zapewni poza okresem wypasu - dostęp do środowiska zewnętrznego krowom mamkom, cielętom, jałówkom i opasom do 300 kg na powierzchni zwiększonej, o co najmniej 20 proc. w stosunku do minimalnej powierzchni, wymaganej na podstawie obowiązujących przepisów dotyczących utrzymania bydła w systemie otwartym - stawka płatności 329 zł/szt. rocznie. 

Na Dobrostan zwierząt przeznaczono 50 mln euro. Wparcie ma zostać uruchomione w 2020 roku.

Więcej o:
Komentarze (445)
PiS podbija stawkę. Nie 500, a 600 zł na krowę. Na świnię - nawet 612 zł dopłaty
Zaloguj się
 • ian Kośki

  Oceniono 90 razy 74

  ŁĄŁ-Dżesika!! Mamy 5-ciu świniaków 7 dzieci ino policz ile to pieniędzów, kartofluf i innych dodatków do nich z pola będziemy mieli dobry ten pan jak go zwą prezes ino żeby wikary nam Józia nie wydymał to już będzie dobrze

 • laik404

  Oceniono 83 razy 67

  A paliwo 1 grosz za litr - jak w Wenezueli - to kiedy wreszcie, panie prezesie?

 • owca888

  Oceniono 58 razy 46

  O tym PRYMITYWNYM ŁAPÓWKARSTWIE da się czytać spokojnie. Dziś już nie muszę pić kawy, i tak mna trzęsie. Unia "klepnęła" już ten pomysł?
  Zapytajcie rolników, czy dostali obiecaną pomoc za szkody po ubiegłorocznej suszy.

 • fakiba

  Oceniono 53 razy 43

  Obiecać można wszystko byle wybory wygrać a potem będzie że UE jest zła bo nie dała

 • crowley_666

  Oceniono 52 razy 40

  Prezes zaproponował też 750+ za każdego zepsutego albo brakującego zęba,
  wyborcy PIS już zacierają rączki!!

 • sceptyczny

  Oceniono 38 razy 36

  Panie Prezesie, jestem drobnym przedsiębiorcą. Moje dzieci są za duże żebym dostawał 500+ i jest ich za mało abym mógł liczyć na kartę dużej rodziny. Nie jestem emerytem więc nie dostanę emerytury+. Nie mam ani jednej krowy ani świni, nie korzystam z dopłat . Jedyny mój kontakt z budżetem polega na jego zasilaniu podatkami, z których Pan tak hojnie korzysta i z których utrzymuję również od 30 lat Pana diety poselskie i częściowo (subwencja budżetowa) Pana partię. Nie chce mi się liczyć ile przez 30 lat odprowadziłem podatków bo mógłby mnie szlag trafić. Czy więc jako dojna krowa mogę liczyć na 595 zł ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX