MSWiA już nie takie stanowcze ws. ustawy dezubekizacyjnej. Zieliński przywrócił część emerytur

Decyzją wiceszefa MSWiA Jarosława Zielińskiego 22 byłych funkcjonariuszy służb, którzy kariery rozpoczynali w PRL-u, odzyskało cofniętą wcześniej emeryturę. Jak podaje "Rzeczpospolita", w niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się "fali" takich cofnięć.

Chodzi o ustawę dezubekizacyjną, która pozwala na obniżenie świadczeń byłych funkcjonariuszy, którzy pracowali dla służb w okresie PRL-u. Z informacji przekazywanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że spośród 4,6 tys. osób, które odwołały się od decyzji o obniżce emerytury, 22 odzyskały swoje świadczenie. Zdecydował o tym Jarosław Zieliński. To pierwsze takie decyzje w tej sprawie, jeszcze w marcu nie było ani jednego pozytywnie rozpatrzonego odwołania.

Ustawa dezubekizacyjna. MSWiA przywraca emerytury

Jak podaje dziennik, wśród 22 funkcjonariuszy jest m.in. oficer BOR, który w poprzednim ustroju przepracował jedynie miesiąc, a później należał do ochrony Aleksandra Kwaśniewskiego. ZUS wypłaci mu także wyrównanie od października 2016 r. 

Skąd taka decyzja resortu? Z informacji MSWiA dla "Rz" wynika, że chodzi o przesłanki ustawowe - "w szczególnie uzasadnionym przypadku ze względu na krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia". Dziennik zwraca uwagę, że w przypadku wielu decyzji odmownych resort wcześniej mówił o konieczności posiadania przez funkcjonariusza "osiągnięć nadzwyczajnych". Podkreślano też, że "krótkotrwała służba" jest przesłanką nieostrą. Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej" "uchylanie decyzji 'ma być falą', której podlegać będą funkcjonariusze, którzy pracowali w organach państwa totalitarnego do 15 proc. całej służby, a w wolnej Polsce pracowali bez zarzutu".

Więcej o:
Komentarze (228)
MSWiA już nie takie stanowcze ws. ustawy dezubekizacyjnej. Zieliński przywrócił część emerytur
Zaloguj się
 • pini111

  Oceniono 51 razy 43

  Proszę zauważyć, że posłowi PiS, komunistycznemu członkowi PZPR - Stanisławowi Piotrowiczowi emerytury nawet nie zabrano.

 • dudi-w

  Oceniono 48 razy 42

  po prostu mniejsze będą odszkodowania! Ustawa jest sprzeczna z Konstytucja, sądy masowo przyznają racje skarżącym! Zamiast ukarać kilku-kilkuset bandytów w mundurach, zastosowano odpowiedzialność zbiorową. A to zabronione

 • dziadekjam

  Oceniono 39 razy 35

  "Z informacji przekazywanych przez "Rzeczpospolitą" wynika, że spośród 4,6 tys. osób, które odwołały się od decyzji o obniżce emerytury, 22 odzyskały swoje świadczenie. Zdecydował o tym Jarosław Zieliński. To pierwsze takie decyzje w tej sprawie, jeszcze w marcu nie było ani jednego pozytywnie rozpatrzonego odwołania."
  ================================
  To nie jest decyzja Zielińskiego, a Jarosława Kaczyńskiego. Zieliński ją tylko ogłosił.

 • owca888

  Oceniono 36 razy 34

  Boicie się gigantycznych odszkodowań po wyrokach ze Strasburga, co, Zieliński? Żałosne. I sądzicie, że ci ludzie, ich krewni i znajomi na was zagłosują? Wątpię.
  Przy czym 15% też jest całkowicie UZNANIOWE. Dlaczego nie 15,5% albo 16 czy 17? To nie ma żadnej podstawy prawnej poza przepisikami uchwalonymi po nocy W Sejmie.
  I TAK BĘDZIECIE BULIĆ.
  Tzn. niestety my, złamasie.
  I

 • hamsterx

  Oceniono 35 razy 31

  trzeba dotrzeć do sprawców tej ustawy ,bo odsetki zapłacimy MY podatnicy
  a będą one wysokie
  ustawa ta zawiera odpowiedzialność zbiorową ,działanie prawa wstecz, zabieranie praw nabytych
  itp. , tak że jest to jedna z ustaw do rozliczenia głosujących za tą ustawą

 • fakiba

  Oceniono 35 razy 31

  Jeszcze trochę i pis całkiem się wycofa z tej durnej szopki a może tylko przed wyborami taka zagrywka ?

 • antonikarcz

  Oceniono 28 razy 24

  Kolejny przykład 'inteligentnego" rządzenia przez PiS, za który zapłaci każdy Polak z własnej kieszeni, gdy równocześnie fortuny baronów PiS rosną w zawrotnym tempie.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 30 razy 22

  Przywrócenie tych paru emerytur i tak nie poprawi wizerunku "pontona" konfetti. Jedyne miejsce dla tego osobnika to zamknięty zakład psychiatryczny ponieważ w dalszym ciągu widzi" turlające głowy" po chodniku koło jego rezydencji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX