Krytykował LGBT i stracił pracę. Ordo Iuris kontra IKEA, w sprawę włączył się Bodnar

Pracownik IKEI miał być zwolniony za krytykę LGBT - twierdzi Ordo Iuris. Tymczasem IKEA odpowiada, że decyzję podjęto "nie ze względu na poglądy, ale konkretne wypowiedzi". W sprawę zaangażował się nawet RPO Adam Bodnar.

Instytut Ordo Iuris, znany m.in. z zaangażowania w ruch antyaborcyjny, opublikował informację, jakoby pracownik sieci IKEA w Polsce został zwolniony za sprzeciw wobec promowania ruchu LGBT wewnątrz firmy.

Pan Tomasz (imię zmienione) wyraził negatywną opinię na temat artykułu, który rozesłano do pracowników, podpierając swoje stanowisko fragmentami z Biblii. Ordo Iuris nie wskazuje jednak, co dokładnie napisał reprezentowany przez nią mężczyzna. Pisze jedynie:

Ta wypowiedź stała się przyczyną bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę Tomasza K. Konsekwencje w postaci upomnienia spotkały też osoby, które "polubiły" wspomniany wpis na forum.

Tomasz K. - co znalazło się w treści wypowiedzenia - został zwolniony za naruszenie wewnętrznych regulaminów sklepu IKEA i "naruszenie zasad współżycia społecznego", oraz "utratę zaufania". Tymczasem Instytut wskazuje, że K. cieszył się opinią dobrego pracownika, którego doceniali przełożeni, a mężczyzna dostawał co jakiś czas podwyżkę. "Decyzja władz firmy miała zatem podłoże wyłącznie ideologiczne" - obwieszcza Ordo Iuris i przekazuje, że w imieniu Tomasza K. złożyła pozew wobec IKEI "do właściwego miejscowo sądu w Krakowie".

IKEA odpowiada Ordo Iuris ws. zwolnionego pracownika

Na to stanowisko Ordo Iurius zareagowała w oficjalnym komunikacie IKEA. Firma wskazała, że "zna pismo Instytutu", ale z zasady nie komentuje spraw personalnych, a właśnie taką jest wspomniana kwestia.

Jednocześnie zapewniamy, że podstawą naszej kultury korporacyjnej jest wolność poglądów, tolerancja i szacunek dla każdego pracownika. Natomiast w przypadku gdy istnieje chociażby ryzyko naruszenia dóbr lub godności osobistej innych pracowników podejmujemy działania, zawsze zgodnie z prawem pracy i naszymi wartościami. We wspomnianym w piśmie przypadku, w naszej ocenie, taka właśnie sytuacja miała miejsce

- czytamy w odpowiedzi IKEI, pod którą podpisała się Katarzyna Broniarek, dyrektor ds. komunikacji w firmie. Na Twitterze rzecznika IKEI padło natomiast: "Podjęliśmy decyzję o rozwiązaniu umowy nie ze względu na poglądy, ale konkretne wypowiedzi".

Zwolnienie pracownika IKEI. Interwencja RPO Adama Bodnara

Ponieważ sprawę nagłośniły media, zaangażował się w nią także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Dzień po pierwszych informacjach na ten temat, w piątek 28 czerwca, RPO ogłosił, że zaangażował się w sprawę zwolnienia Tomasza K. z IKEI i zwróci się "do właściwych podmiotów o niezbędne informacje".

Co warte podkreślenia, dyskryminacja ze względu na wyznanie w miejscu pracy może dotyczyć zarówno przedstawicieli mniejszości religijnych, jak i dominującej większości, a czynnikiem zwiększającym ryzyko dyskryminacji jest silne utożsamianie się z daną religią i ujawnienie swojego zaangażowania w miejscu pracy

- pada w komunikacie RPO.

Więcej o:
Komentarze (757)
Pracownik IKEI zwolniony za krytykę LGBT? Ordo Iuris kontra firma, interweniuje RPO Adam Bodnar
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 185 razy 125

  Skoro drukarz-homofob ma prawo nie obsługiwać LGBT, to IKEA ma prawo nie zatrudniać homofobów. Pretensje do Wolfgangowej i reszty pisowskiego spotania przy kawie i ciasteczkach.

 • state77

  Oceniono 152 razy 90

  I bardzo dobrze, przecież nie musi pracować w IKEI. Może znaleźć pracę w drukarni, która nie będzie drukowała LGBTowskich ulotek.

 • my_kroolik

  Oceniono 85 razy 65

  Jak Ordo Iuris wystąpi o uchylenie kuriozalnego przepisu tłumiącego krytykę Kościoła pod pretekstem obrazy uczuć religijnych, wówczas uwierzę, że chodzi im o wolność wypowiedzi. Ci goście stale zdają się uważać swoje wierzenia za prawdę obiektywną, którą każdy musi uznawać i się do niej stosować. No przykro mi, ale wasze poglądy na ludzką seksualność są wyłącznie waszymi poglądami i nie macie żadnego prawa ich narzucać reszcie społeczeństwa. Geje mają takie samo prawo do szacunku i nie zmienicie tego cytatami z jakiejś książki, choćby nawet była nią Biblia.

 • agenciputinawon

  Oceniono 95 razy 59

  Dlaczego nikt z dziennikarzy nie zainteresuje się, kto finansuje tych przygłupów inkwizycyjnych? I ilu ich tam właściwie jest, bo można odnieść wrażenie, że setki.

 • wit.tar

  Oceniono 68 razy 46

  A gdzie konstytucyjna wolność gospodarcza tak wychwalana przez zero ziobrę? Skoro pracodawca nie chce takiego pracownika niech go zatrudni Skok, PKO czy inna partyjna pistytucja.

 • mat.31

  Oceniono 65 razy 37

  Jeśli szkalował współpracowników, to pracodawca ma prawo utracić do niego zaufanie i go zwolnić. Podpieranie chamstwa cytatami z biblii niewiele pomoże.

 • arcanuss86

  Oceniono 36 razy 24

  O co chodzi pisiory? Przeciez wlasciciele sklepu postapili zgodnie z wlasnym sumieniem :) Czyz nie taka droge trybunal przybledy wytyczyl? :)

 • yaspiman

  Oceniono 48 razy 22

  firma ma prawo organizować akcje jakie chce, a pracownikowi jak sie nie podoba to szuka sobie innej pracy.

 • beton44

  Oceniono 61 razy 21

  Demokracja demokracją, tolerancja tolerancją - ale oczywiście nie dotyczy to białych heteroseksualnych chrześcijan :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX