Mamerki. Czy pod włazem kryje się Bursztynowa Komnata? Tunel otwarty już dziś

W Mamerkach koło Węgorzewa (woj. warmińsko-mazurskie) został otwarty właz do tunelu w pobliżu poniemieckich bunkrów. Specjaliści sprawdzają, czy kryje się pod nim coś ciekawego. Niewykluczone, że w tym miejscu została ukryta Bursztynowa Komnata.

W Mamerkach nad jeziorem Mamry podczas II wojny światowej funkcjonowała Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Na tym terenie istniało wówczas około 250 budynków, w tym 30 żelbetowych bunkrów, które przetrwały do dnia dzisiejszego. W 1945 roku Wehrmacht wycofał się z Mamerek nie wyburzając bunkrów. Teren ten został później przeszukany przez żołnierzy ZSRR, ale jeden z tuneli prawdopodobnie umknął ich uwadze. 

Mamerki. Co ukrywa się pod włazem, którego nie otwierano od czasów II wojny światowej?

Na terenie bunkrów w Mamerkach, dzięki badaniom wykonanym georadarem odnaleziono właz przysypany ziemią. Specjaliści zakładają, że ktoś zakrył go celowo, żeby ukryć coś w tunelu. Jak relacjonuje portal natemat.pl, na włazie wyrosło drzewo, a jego wiek szacuje się na ponad 50 lat. Wszystko wskazuje więc na to, że wspomniany właz nie był otwierany od czasów II wojny światowej. Czy w tunelu, do którego prowadzi, znajduje się coś wartościowego? O tym, że w Mamerkach mogła zostać ukryta Bursztynowa Komnata mówi się od lat 50.

- Wtedy do dowództwa jednostki saperów Wojska Polskiego stacjonującej w pobliskim Węgorzewie zgłosił się człowiek, który był zatrudniony jako wartownik. Zeznał, iż zimą 1944/45 roku był świadkiem wjazdu na teren obiektu nr 31 transportu niemieckich ciężarówek wojskowych, których ładunek złożono we wnętrzu obiektu. Transport był otoczony specjalnym nadzorem, jednak wartownik miał swoje stanowisko na tyle daleko od miejsca rozładunku, że nie był w stanie wskazać go w sposób dokładny. Świadek twierdził, że po wyładowaniu zawartości transportu, miejsce to zostało zamurowane - słowa Bartłomieja Plebańczyka z muzeum w Mamerkach cytuje RMF FM

Specjaliści nie wykluczają, że w Mamerkach rzeczywiście została ukryta Bursztynowa Komnata, jednak są ostrożni w swoich przypuszczeniach. Jeżeli nie zostanie ona odnaleziona, być może oczom badaczy ukażą się inne cenne przedmioty pozostawione przez niemieckich żołnierzy w 1945 roku. Otwarcie włazu będą relacjonować telewizje z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Rosji. 

Więcej o:
Komentarze (146)
Mamerki. Czy pod włazem kryje się Bursztynowa Komnata? Tunel otwarty już dziś
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 25

  Sensacja to będzie wtedy, jak okaże się, że ten "właz", to dekiel od kotła lokomotywy przyczepionej do "Złotego Pociągu" :-))

 • pies_fafik

  Oceniono 21 razy 21

  Barszcz Sosnkowskiego? Był (wczoraj)
  Złoty pociąg? Jest
  UFO? Będzie jutro

  Wakacje, wakacje...

 • domektomek

  Oceniono 18 razy 16

  Drzewo mające 50 lat świadczy o tym, że tunel nie był penetrowany???
  Redaktorowi pragnę przypomnieć iż II WŚ zakończyła się 74 lata temu.

 • pies_w_studni

  Oceniono 18 razy 16

  Niewykluczone też, że pod włazem kryje się niemieckie goowno z czasów II Wojny Światowej, bo to właz do szamba.
  A Bursztynowej Komnaty nie ma bo sowieci spalili ją razem z zamkiem w Królewcu.

 • pivit

  Oceniono 19 razy 15

  Wymienimy Bursztynową Komnatę na wrak tupolewa a wiadomości tvp będą piały z zachwytu nad opłacalnością takiej transakcji i profesjonalizmem dobrej zmiany

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 18 razy 14

  "Niewykluczone, że w tym miejscu została ukryta Bursztynowa Komnata."

  Niewykluczone też, że złoty pociąg, skarb inków, latający spodek, albo 2 tony ogórków.

 • it21

  Oceniono 13 razy 13

  Niniejszym ogłaszam otwarcie sezonu ogórkowego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX