Sprawa Mariusza Kamińskiego. TK: Nie może być kasacji po zastosowaniu prawa łaski

Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzy przepisy Kodeksu postępowania karnego umożliwiające wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego w przypadku zastosowania wobec niego prezydenckiego aktu łaski są niezgodne z ustawą zasadniczą. Wyrok ten wiąże się z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego, byłego szefa CBA, przez Andrzeja Dudę.

Trzy przepisy kodeksu postępowania karnego umożliwiające wniesienie kasacji na niekorzyść oskarżonego w przypadku zastosowania wobec niego prezydenckiego aktu łaski Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą.

Trybunał Konstytucyjny o prawie łaski

Sędzia sprawozdawca Zbigniew Jędrzejewski wyjaśnił, że Trybunał Konstytucyjny badając sprawę za punkt odniesienia przyjął konstytucyjne prawo łaski ujęte jako prerogatywa prezydenta RP. Zgodnie z ustawą zasadniczą nie może być ona modyfikowana.

"Trybunał stwierdził, że analizowane normy naruszyły przepisy dotyczące konstytucyjnego prawa łaski w taki sposób, że dopuściły, by w systemie prawnym funkcjonowały normy wywodzone z tych przepisów, które umożliwiają poddanie prerogatywy prezydenta sądowej kontroli" - wskazał.

Trybunał stwierdził, że jeżeli sąd umarza postępowanie z powodu zastosowania prezydenckiego aktu łaski, niekonstytucyjna jest norma dopuszczająca wniesienie kasacji od umorzenia. Zdaniem Trybunału akt niższy nie uprawnia innego organu do kształtowania treści prerogatywy prezydenta określonej w konstytucji.

"Kwestionowana norma narusza zasadę podziału władzy i stanowi nieuprawnioną ingerencję ustawodawcy w sferę władzy prezydenta jako najwyższego reprezentanta państwa. Trybunał podzielił opinię wnioskodawcy, że prezydent RP, stosując prawo łaski nie ingeruje w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości" - wyjaśnił sędzia Zbigniew Jędrzejewski. 

Wyrok zapadł jednogłośnie. Jest on ostateczny.

Decyzja TK ma związek z ułaskawieniem Mariusza Kamińskiego

Z wnioskiem o stwierdzenie niezgodności z konstytucją wystąpił w 2017 roku prokurator generalny Zbigniew Ziobro.

Jego skarga miała związek z decyzją Sądu Najwyższego z 2017 roku, który stwierdził, że prezydent może zastosować prawo łaski wobec osób prawomocnie skazanych. Podważało to ułaskawienie Mariusza Kamińskiego przez Andrzeja Dudę, który zastosował prawo łaski zanim wyrok na byłego szefa CBA  się uprawomocnił. Po akcie łaski sąd okręgowy umorzył postępowanie, jednak do Sądu Najwyższego od umorzenia wpłynęły kasacje.

Mariusz Kamiński razem z trojgiem członków kierownictwa CBA został skazany za przekroczenie uprawnień oraz nielegalne działania operacyjne związane z tzw. "afera gruntową" z 2007 roku. Prezydent zastosował wobec nich prawo łaski zanim sprawa trafiła do sądu drugiej instancji.

Więcej o:
Komentarze (304)
Sprawa Mariusza Kamińskiego. TK: Nie może być kasacji po zastosowaniu prawa łaski
Zaloguj się
 • bob1959

  Oceniono 149 razy 139

  Niekonstytucyjny trybunał uznał, że niekonstytucyjne ułaskawienie jest konstytucyjne.
  Natomiast niekonstytucyjna jest Konstytucja i oparte na niej przepisy...

 • krynolinka

  Oceniono 104 razy 88

  Zgodnie z werdyktem Julki, wszystkie pisiory są niewinne, glejty przygotowane.

 • mirek11768

  Oceniono 85 razy 75

  Ułaskawienie niezgodne z Konstytucją, TK wybrany niezgodnie z Konstytucją i oni mają czelność orzekać, czy coś jest zgodne z powyższą :(. Po to rozpi...li sądy, zawłaszczyli TK. aby dy...ć maluczkich z gorszego sortu. Luuuuuudzie - obudźcie się

 • radon13

  Oceniono 73 razy 63

  Tylko ze to nie było prawo laski bo nie można ułaskawić przed prawomocnym wyrokiem !!

 • state77

  Oceniono 66 razy 58

  Brzuch mnie rozbolał ze śmiechu jak przeczytałem uzasadnienie towarzystwa co się spotkało na zimnej lemoniadzie i lodach, bo na kawe i ciastka to chyba za goraco.

 • szaja25

  Oceniono 56 razy 50

  Mam propozycję dla bolszewików u władzy, niech wasz prezydent ułaskawi was teraz, awansem.

 • jael53

  Oceniono 49 razy 45

  A mówiłam, że ten akt łaski to jest zamknięcie drogi do sprawiedliwego procesu. I tak zostaje oskarżony, nieprawomocnie skazany i ułaskawiony (czyli de facto - winny, bo niepodobna ułaskawić niewinnego, tak jak niepodobna rozwieść nieżonatego). Bardak prawny w pełnym rozkwicie.

 • munaciello

  Oceniono 42 razy 36

  TK twierdzi, że prezydent, stosując prawo łaski, nie ingeruje w sprawowanie wymiaru sprawiedliwości.
  To zdumiewające stwierdzenie.
  Definicje prawa łaski mówią coś całkiem przeciwnego, choćby ta z Wikipedii: "Ułaskawienie – indywidualny akt ingerencji odpowiedniego organu władzy wykonawczej lub ustawodawczej w kompetencje władzy sądowniczej polegający najczęściej na całkowitym darowaniu kary lub też częściowym złagodzeniu postanowień wyroku sądowego".
  Prawo łaski jest ingerencją i kasacja od umorzenia jest jak najbardziej możliwa.
  K... mać, czego się nie zrobi dla towarzyszy z rządzącej mafii...
  Nawet wypaczy sens uświęconych tradycją instytucji prawnych

 • feurig59

  Oceniono 33 razy 33

  Orzeczenia tego nielegalnego układu kolesiów pod przewodnictwem pani Wolfgangowej to makulatura.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX