40-stopniowy pas upałów znad Afryki nad Europą. Dosięgnie również Polski

Pogoda. Zgodnie z komunikatem wydanym przez serwis Accuweather w nadchodzącym tygodniu mieszkańcy Europy muszą liczyć się z "potencjalnie niebezpieczną" falą upałów. W środę i czwartek temperatury na zachodzie kontynentu mogą sięgnąć prawie 40 stopni Celsjusza.

Zgodnie z informacją wydaną przez serwis Accuweather w nadchodzącym tygodniu mieszkańcy Europy muszą liczyć się z "potencjalnie niebezpieczną" falą upałów. W środę i czwartek temperatury na zachodzie kontynentu mogą osiągnąć prawie 40 stopni Celsjusza.

Pogoda. Fala upałów w Europie Zachodniej - w tym tygodniu temperatury mogą przekroczyć 40 stopni

Według danych Accuweather fala upałów najbardziej uderzy w Hiszpanię, Francję, Niemcy, Belgię, Czechy, Szwajcarię i Włochy. Rekordowe temperatury mogą zostać odnotowane m.in. w Madrycie, Mediolanie, Pradze, Paryżu i Monachium. Ciepło będzie także w Wielkiej Brytanii oraz Europie Wschodniej.

Fala upałów w Europie Zachodniej pojawi się w wyniku oddziaływania frontów znad Oceanu Atlantyckiego i Europy Centralnej, które zaczną wpychać ciepłe, afrykańskie powietrze aż na północ Europy. W ciągu najbliższych dni temperatury mogą osiągnąć rekordowe wartości. Od Hiszpanii do Niemiec meteorolodzy zapowiadają od 32 do nawet 40 stopni ciepła. Czy fala upałów pojawi się także w Polsce?

Czy fala upałów pojawi się w Polsce? IMGW ostrzega przed wysokimi temperaturami na zachodzie i południu kraju

Według komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w nadchodzącym tygodniu upały obejmą głównie zachodnią i południową część kraju. Synoptycy uspakajają jednak, że temperatury nie będą tak ekstremalne, jak w Europie Zachodniej. Ostrzeżenia przed upałami na wtorek 25 czerwca wydane zostały już dla województwa lubuskiego, dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego - w tych regionach termometry pokażą od 29 do 32 stopni. Kulminacja wysokich temperatury prognozowana jest na środę. Na zachodzie i południu Polski tego dnia temperatura może wzrosnąć do nawet 35 stopni.

Fala upałów w Polsce ma być krótka. Już w nocy ze środy na czwartek nad nasz kraj przemieści się chłodny front, który przyniesie spadek temperatury na wschodzie i północy kraju. Na południu temperatury nadal pokazywać będą wartości powyżej 30 stopni. Chłodniejszy front spowoduje, że w niektórych regionach pojawią się burze. Od czwartku do soboty zapowiadane jest niewielkie ochłodzenie, zaś upały ponowne pojawią się w niedzielę w zachodniej części kraju.

Wysokie temperatury w czerwcu będą miały wpływ na pogorszenie sytuacji hydrologicznej w kraju. W województwach wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i śląskim może dojść do spadków stanu wody w rzekach, obniży się także wilgotność gleby, co będzie oznaką suszy hydrologicznej. IMGW powołując się na Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach ostrzega przed suszą rolniczą w województwach mazowieckim, łódzkim, lubelskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i zachodniopomorskim.

Więcej o:
Komentarze (72)
40-stopniowy pas upałów znad Afryki nad Europą. Dosięgnie również Polski
Zaloguj się
 • adolfiutin11

  Oceniono 26 razy 16

  Jak będziecie mieć wodę w kranie i kiblu przez 1-2 godziny max 3 razy w tygodniu, to przestaniecie się śmiać :(

 • adolfiutin11

  Oceniono 19 razy 13

  Ale za to mamy 30 mln aut i największe elektrownie węglowe w UE ....

 • jaja-kaczora

  Oceniono 28 razy 12

  a wszystkiemu temu sa winni ekoterrorysci, zieloni , czerwoni , czarni, uchodzcy, masoni, Soros, Zydzi oraz Donald Tusk!

 • jaja-kaczora

  Oceniono 18 razy 10

  dac tam zazaz ojcu prezesowi Tadkowi Belzebubowi z Torunia 100 milionow(koniecznie Ejro) na tace to fala upalow ominie Polske!

 • atyczarownico

  Oceniono 11 razy 5

  Za to wszystko odpowiada Tusk, Owsiak, Bolek Wałęsa oraz LGBT i Gender i jest to kara za tęczowy makijaż Najjaśniejszej Panienki Zawsze Dziewicy. Boziu i Jarosławie Zbawco Polski chroń nas przed tym!!!

 • drkj

  Oceniono 3 razy 3

  Ale samozwańczy wuc narodu dalej każe hajcować wunglem. Wungiel on rozumi, kocha i szanuje, to polskie złoto które zapach wyssał z mlekiem matki (do dzisiaj lubi wsadzić łeb do pieca i się sztachnąć PM2,5). To nic że smog, umierają Polki i Polacy. To nic że powszechne alergie czynią z rzesz Polek i Polaków kaleki. To nic, że na skutek afrykańskich upałów w kraju mamy astronomiczną nadumieralność ludzi starszych. Wuc kocha wungiel i właśnie powiedział Europie: pocałujcie nas w d.pę, możemy zostać ostatnią komorą gazową (węglową) w Europie i co nam zrobicie?

 • j21p

  Oceniono 7 razy 3

  Nasze samobójstwo staje się faktem

  Janusze nie będą nawet potrzebować grilla, aby przygotować tradycyjną polską potrawę, czyli przypaloną na węgiel karkówkę z Biedry -- wystarczy plasterek położyć na maskę czarnego golfa, co to nim Niemiec do kościoła jeździł.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX