Fala upałów w Europie. Zewsząd płyną ostrzeżenia. "Mogą paść rekordy czerwca"

40 stopni Celsjusza - o tym mówiło się dotychczas. Teraz synoptycy mówią: może być jeszcze cieplej. Nad Europę nadciąga fala groźnych upałów.

Paryż: 39 st. C w piątek, Berlin: 37 st. C w środę - synoptyk telewizji CNN Derek Van Dam na efektownych grafikach ostrzegał przed falą upałów w Europie zachodniej i centralnej. Gorące powietrze napłynie do nas znad Afryki. Nawet południowa Anglia - donoszą tamtejsze media - musi się spodziewać w tym tygodniu temperatur do 34 st. C.

We Francji i Niemczech mogą paść narodowe rekordy czerwca - podbija stawkę synoptyk BBC Matt Taylor. Obecnie wynoszą one 41,5 st. C dla Francji i 38,5 st. C dla Niemiec. 

Tomasz Schafernaker z tej samej stacji podaje z kolei, że nad Europą rozszaleją się groźne burze. - Ich siła będzie OGROMNA - ostrzega na Twitterze. 

Ostrzeżenia wydały niemieckie służby meteo. Francja też się szykuje na uderzenie gorąca. Jak pisze "The Guardian", w stolicy baseny będą czynne do nocy, zamykane zazwyczaj na noc parki mają pozostać otwarte 24 godziny na dobę, a w urzędach przygotowano specjalne "chłodne pokoje", które będą dostępne w ciągu dnia. Dziennikarze przypominają: Francja pamięta falę upałów z 2003 roku, kiedy ofiar były tysiące, a w kostnicach Paryża zabrakło miejsca dla zmarłych. Miasto zadba też o bezdomnych, m.in. rozdając im wodę i umożliwiając darmową kąpiel. 

IMGW - prognoza zagrożeń

Jak pisaliśmy w sobotę na Gazeta.pl, gorąco (prawdopodobnie do ok. 36 st. C) dotrze też w połowie tygodnia do Polski. Nasz Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej udostępnił w niedzielę orientacyjną prognozę zagrożeń. 

IMGW póki co podaje, że najgorzej będzie w środę i czwartek na południu i południowym-zachodzie Polski. Póki co w środę największy upał prognozowany jest na Dolnym Śląsku i w woj. opolskim, nieco mniejszy - w woj. lubuskim i śląskim. W czwartek Dolny Śląsk i Opolszczyzna nadal pozostaną w centrum upału, ale gorących województw będzie więcej. Lubuskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Małopolska i Podkarpacie muszą się spodziewać uderzenia gorąca. Uwaga! Temperatury powyżej 30 st. C mogą być groźne dla zdrowia. Nie należy eksponować się na słońce. Trzeba pić dużo wody. Warto śledzić komunikaty pogodowe.

O nowych prognozach będziemy na Gazeta.pl informować na bieżąco.

Więcej o:
Komentarze (110)
Fala upałów w Europie. Zewsząd płyną ostrzeżenia. "Mogą paść rekordy czerwca"
Zaloguj się
 • bjuras

  Oceniono 65 razy 37

  Co te lewaki i gendery wygadują. Nie ma żadnego ocieplenia klimatu. Nie będzie temperatur powyżej 32 °C, nie będzie niszczycielskich burz i wiatrów. Naszą dobrozmianową Polskę obroni król polski Jezus i królowa Maryja, do których skutecznie modli się oświecony i dobrze wykształcony suweren.

 • el.pistolero

  Oceniono 42 razy 34

  Sztuczna palma postwiona kilkanaście lat temu na rondzie Charles'a de Gaulle'a, miała być "kawałem", a okazała się prorctwem.

 • greg.waw

  Oceniono 42 razy 32

  Rok 2000: nie ma żadnego ocieplenia klimatu, to wymysł oszołomów
  Rok 2010: ocieplenie klimatu to nie efekt działalności człowieka, to proces naturalny
  Rok 2020: już i tak nic nie można zrobić, żeby zatrzymać ocieplenie, więc nie ma sensu nic zmieniać...

 • franclajn

  Oceniono 34 razy 22

  A my jeszcze przez 200 lat będziemy fedrować wyngiel oraz kupować go od Ruskich. Bo najważniejsze jest, by dalej było pińćsetplus, zimne piwo, tłusta kiełbasa na grilla oraz disco polo w telewizorze.

 • grey55

  Oceniono 18 razy 14

  oj tam .. to nie ma znaczenia nas Matka Boska królowa Polski broni no i mamy 10 k parafii i tysiące księży.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX