Wiceminister sprawiedliwości żałuje, że nie można skazać Jakuba A. na bezwzględne dożywocie

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik żałuje, że Jakub A. podejrzany o morderstwo 10-letniej Kristiny nie zostanie osądzony i skazany na podstawie przepisów znowelizowanego Kodeksu karnego. W nowych przepisach będzie kara dożywocia bez możliwości wcześniejszego zwolnienia z więzienia. Wójcik skrytykował też oświadczenia RPO ws. sposobu zatrzymania Jakuba A.

Minister Michał Wójcik w Radiu ZET stwierdził, że "skala bestialstwa" morderstwa 10-letniej Kristyny z Mrowin poruszyła społeczeństwo i dlatego "prokurator będzie domagał się najdalej idącej sankcji". Wiceminister sprawiedliwości przyznał jednocześnie, że podejrzany Jakub A. nie będzie odpowiadał według zaostrzonych przepisów Kodeksu karnego, w którym za popełnione przestępstwo - o ile zostanie udowodnione przed sądem - groziłoby mu bezwzględne dożywocie bez możliwości ubiegania się o wcześniejsze zwolnienie warunkowe. - Szkoda, szkoda - powtórzył Michał Wójcik.    

Wójcik: Potrzebna jest kara bezwzględnego dożywocia

- Jeśli zostanie udowodnione to przestępstwo z art. 148 par. 2, czyli morderstwo ze szczególnym okrucieństwem, to wówczas będzie to kara dożywotniego pozbawienia wolności - ocenił Wójcik. - Dzisiaj, zgodnie z obecnymi przepisami, po 25 latach osoba może złożyć wniosek o warunkowe, przedterminowe zwolnienie - dodał wiceminister.

Według Wójcika zaostrzenie przepisów Kodeksu karnego miało obejmować właśnie tego typu przestępstwa, co zbrodnia w Mrowinach. - Jeśli nie ma kary śmierci, to musi być kara bardzo, bardzo dotkliwa; podobne sankcje są stosowane w innych krajach Unii Europejskiej, m.in. w Wielkiej Brytanii ponad 70 osób odbywa karę bezwzględnego dożywocia - przekonywał Wójcik.

Nowelizacja Kodeksu karnego czeka teraz na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Wiceminister: Dyskusja o zatrzymaniu jest "zupełnie nie na miejscu"

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do oświadczenia rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara ws. sposobu zatrzymania podejrzanego o zabójstwo 10-letniej Kristiny. Działający przy biurze rzecznika Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur zarzucał służbom "poniżające traktowane" podejrzanego, użycie "nieproporcjonalnych środków", nieudzielenie mu należnej pomocy prawnej oraz dopuszczenie do publikacji jego zdjęć w internecie. 

Według Wójcika postępowanie policji było "uzasadnione potrzebami postępowania". - Na odzieży Jakuba A. mogły znajdować się ślady zbrodni - stwierdził minister, zauważając, że przy zatrzymaniu nie wolno zacierać śladów. - Policja i prokuratura wiedzą, co robią, te działania były absolutnie prawidłowe - przekonywał Wójcik.

Zdaniem wiceministra Wójcika w sposobie zatrzymania Jakuba A. nie było niczego nadzwyczajnego, a dyskusja medialna, którą wywołał rzecznik praw obywatelskich, jest "zupełnie nie na miejscu". - Najwyraźniej rzecznik praw obywatelskich nie wie, jak pozyskuje się dowody - stwierdził minister. Dodał, że nie obawia się, że Jakub A. zaskarży sposób zatrzymania do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Więcej o:
Komentarze (378)
Wiceminister sprawiedliwości żałuje, że nie można skazać Jakub A. na bezwzględne dożywocie
Zaloguj się
 • nazwa.niepoprawna

  Oceniono 120 razy 98

  To jest przeurocze, gdy pisiory powołują się na rozwiązania w cywilizowanych krajach tylko wtedy, gdy jest im to na rękę.

  Wiceminister na wszystko ma zawsze gotową odpowiedź, rzuca danymi na prawo i lewo.
  Z jednym wyjątkiem.
  Na pytanie: W ilu sprawach o tuszowanie pedofilii trwają śledztwa? Wiceminister Wójcik odpowiedział: nie jestem w stanie powiedzieć.

 • viaac

  Oceniono 82 razy 72

  Partia rządząca odwołuje się do emocji, nie rozumu.
  Dlatego wygrywa, bo myśleć jest trudniej niż czuć.

 • swru

  Oceniono 62 razy 52

  Stalin też skazywał bez sądu - pisiory dążą do tego samego, już go nazwali mordercą

 • maciek76

  Oceniono 60 razy 50

  Co to za retoryka? A gdyby zbrodnia nie wywołałaby spolecznego poruszenia, to inna kara by się należała. Politycy jak zwykle chcą zyskać popularnośc na nieszczęściu ofiar. Z kary bezwzględnego dożywocia powinni "skorzystać" funkcjonarusze PiSu za dewastację państwa prawa i łamanie konstytucji!

 • Jan Kos

  Oceniono 54 razy 42

  Aby zadowolić wolako-katola trzeba będzie go ukamienować, rozerwać końmi i spalić na stosie jednocześnie. Co innego pedofil w surannie. Ten to w ramach kary dostanie wycieczkę na inną parafię.

 • tedfarmer

  Oceniono 54 razy 42

  Wójcik-żałosny spasiony prosiak,głupi jak but z lewej nogi !! Typowy członek pisuaru !!! CHWD jemu ,całemu pisuarowi wraz z ich wyborcami.

 • sandowal

  Oceniono 47 razy 39

  Mister Wójcik jest sędzią i katem. Dlaczego? Ktoś mu dał takie uprawnienia? Po to jest sąd, że by wydał prawomocny wyrok. Koniec. Robienie medialnej zadymy, żeby podnieść oglądalność pisuaru jest tylko dziadostwem.

 • prawdziwy.polak.patriota

  Oceniono 38 razy 30

  Panie Wójcik, parafrazując słowa dr. Strosmayera, gdyby głupota miała skrzydła, latałby pan jak gołąbek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX