Polska Greta Thunberg? 13-letnia Inga rozpoczęła pod Sejmem swój strajk klimatyczny

- Boję się o swoją przyszłość. O to, że w naszym klimacie będzie coraz więcej nieprzewidywalnych zjawisk, ale także martwię się o to, że inne rejony świata staną się niezdatne do zamieszkania - powiedziała w rozmowie z portalem Noizz.pl 13-letnia Inga Zasowska z Grodziska Mazowieckiego. Właśnie rozpoczęła "Wakacyjny strajk klimatyczny" pod Sejmem.

Trzynastolatka strajkuje pod Sejmem z czarno-białym transparentem "Młodzieżowy strajk klimatyczny".

- Politycy nic nie robią sobie z alarmów naukowców. Nie przeraża ich wizja zmian klimatu, nie myślą o tym, jaki wpływ na Ziemię ma spalanie paliw kopalnych. Nie myślą o przyszłości młodych ludzi - tłumaczy w wywiadzie dla noizz.pl dziewczynka, która tegoroczne wakacje zaczęła od strajku.

Inga zamierza protestować co piątek przez cały lipiec, aż do początku sejmowych wakacji. Choć przyznaje, że "pewnie niewielu osobom będzie się chciało ze nią strajkować", liczy na to, że dołączą do niej rówieśnicy, a politycy wyjdą z nią porozmawiać. 

Inga przyznaje, że inspiracją do działania jest dla niej słynna Greta Thunberg. Jej mama z kolei zapewnia, że protest to w 100 proc. inicjatywa córki, z której jest bardzo dumna.

Z Ingą rozmawiało też radio TOK FM - zobacz więcej >>>

Młodzież walczy o przyszłość planety

Inga nie jest pierwszą polską nastolatką, która postanowiła wziąć los planety w swoje ręce. W połowie marca tysiące młodych ludzi wyszło na ulice Warszawy i innych miast w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. "Stan naszej Ziemi jest krytyczny. Żeby uniknąć katastrofy klimatycznej wiele spraw musi się zmienić" - deklarowali organizatorzy wydarzenia. 

Ogólnopolski protest młodzieży poparło ponad 200 polskich naukowców. "Młodzież zrozumiała przekaz tysięcy naukowców z całego świata: jeśli nie zatrzymamy spalania paliw kopalnych, Ziemia zostanie wytrącona z równowagi, w której funkcjonowała od tysięcy lat, a dotkliwe skutki będzie odczuwać właśnie ich pokolenie. Potrzebujemy rewolucji, która nada najwyższą wagę polityce klimatycznej" -przekonywał wówczas dr hab. Wiktor Kotowski, jeden z inicjatorów listu naukowców.

Kolejna fala młodzieżowych protestów klimatycznych na całym świecie, jak również w Polsce, miała miejsce w maju. Młodzi ludzie protestowali w sprawie ochrony klimatu w 1600 miejscach w 125 krajach  W Polsce strajki klimatyczne odbyły się m.in. w Warszawie, Poznaniu, Koninie, Łodzi, Białymstoku, Katowicach i Rzeszowie.

Więcej o:
Komentarze (230)
Polska Greta Thunberg? 13-letnia Inga rozpoczęła pod Sejmem swój strajk klimatyczny
Zaloguj się
 • derp979

  Oceniono 18 razy 10

  Wcale nie propagandowa akcyjka bezpośrednio wzorowana na upośledzonej Gretcie Thunberg, która to twierdzi że gołym okiem widzi CO2. Ubiór podobny, fryzura i mina identyczna, nawet transparenty identyczne.

 • jezus.chytrus.krulem.polski

  Oceniono 30 razy 10

  Zaangażowanie społeczne obywateli, jest bardzo ważne, trzymam kciuki, żeby jej nie przeszło wraz z wiekiem. No i oczywiście popieram wakacyjny, tudzież młodzieżowy strajk klimatyczny - przecz z upałami! :)

 • jack_flash

  Oceniono 16 razy 8

  Pod Sejmem strajk klimatyczny, a Gazeta reklamuje wycieczki na Cypr, SUV premium dla rodziny. Zecydujcie się, przecież mamy „climate emergency” to diabła! No, ale te kliknięcia.

 • student_zebrak

  Oceniono 15 razy 7

  rownie udana jak ta ze Szwcji
  ten sam syndrom?
  i uroda podobna
  Kopernik wstrzymal Slonce
  grinpic usiluje zatrzymac Nature
  albo wydebic nieco kasy

 • jack4yp

  Oceniono 12 razy 6

  Kiedy Big Brother, Agent i ścianki tefałenu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX