Śmierdzące wije rozpełzły się po Ogrodzieńcu. Gmina zwalcza je chemicznymi opryskami

Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec podjął decyzję o eliminacji wijów, które uprzykrzają życie mieszkańcom. Przed śmierdzącymi, a dla wielu ludzi także obrzydliwymi stworzeniami, mają ochronić ludzi chemiczne opryski.

Wije to ciemnobrązowe krocionogi, mające kilka centymetrów długości i kilkadziesiąt nóg. Zwierzęta te wydzielają nieprzyjemny zapach. Są one problemem również dlatego, że bardzo szybko się rozmnażają i pokrywają elewacje budynków, a zdarza się, że próbują wejść do wnętrz domów. Krocionogi lubią wilgoć, dlatego w czasie upałów szukają schronienia - pod liśćmi, kamieniami, doniczkami, a czasem także w piwnicach i pomieszczeniach znajdujących się na najniższej kondygnacji budynków. Z problemem rosnącej populacji wijów gmina Ogrodzieniec zmaga się od kilku lat.

Gmina Ogrodzieniec walczy z wijami. Rozpoczęły się chemiczne opryski

Podobnie jak w poprzednim roku, tak i tego lata mieszkańcy gminy Ogrodzieniec zaczęli się skarżyć na rosnącą liczbę wijów w ich otoczeniu. Na razie mierzą się z nimi mieszkańcy ulicy Kościuszki, jednak istnieje prawdopodobieństwo, że wije dadzą się we znaki także w innych częściach gminy. Aby temu zapobiec, Urząd Miasta i Gminy Ogrodzieniec podjął decyzję o eliminacji wijów. Rozpoczęły się opryski chemiczne, za których przeprowadzenie odpowiadają funkcjonariusze OSP Kiełkowice - relacjonuje "Dziennik Zachodni"

- To nie jest stan nadzwyczajny. Otrzymaliśmy zgłoszenia od mieszkańców. Przeprowadziliśmy wizje w terenie i zdecydowaliśmy się na podjęcie działań, które pomogą mieszkańcom naszej gminy. To przypadki pojedynczych posesji - powiedział gazecie Marek Kwoczała, główny specjalista ds. bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Urzędzie Miasta i Gminy Ogrodzieniec.

Żeby opryski chemiczne przyniosły oczekiwany rezultat, muszą zostać powtórzone kilkakrotnie.

Czy wije są niebezpieczne dla ludzi?

Wije mogą stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzi. Stanowią zagrożenie epidemiologiczne poprzez bierne przenoszenie bakterii. Co więcej, wydzielana przez nie substancja, której używają do odstraszania wrogów, może mieć działanie rakotwórcze. Należy jednak podkreślić, że wije nie atakują ludzi. Krocionogi są w dużej mierze problemem natury estetycznej, ponieważ wiele osób uważa, że są obrzydliwe. 

-  Obecnie nie ma skutecznych metod zwalczania lub precyzyjnie ograniczenia wzrostu populacji krocionogów - powiedział "Dziennikowi Zachodniemu" dr Grzegorz Kania z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Więcej o:
Komentarze (130)
Śmierdzące wije rozpełzły się po Ogrodzieńcu. Gmina zwalcza je chemicznymi opryskami
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 70 razy 46

  Najbardziej śmierdzące wije, to się rozpełzły po Polsce od końca 2015.
  Wszędzie włażą, smrodzą i jeszcze ciągle im mało. Nawet własnej konstytucji chcą.

 • ubrana_prawda

  Oceniono 57 razy 35

  Te opryski wytrują tylko wije ? A inne, pożyteczne organizmy przetrwają bez problemu ? Akurat. Dla mnie większym problemem estetycznym (i nie tylko) jest PiS i jego światopogląd. Zatem...

 • kresedebarg

  Oceniono 43 razy 33

  Żaby rechoczą, wije śmierdzą, motyle za głośno skrzydłami machają, dzwonić pod 112

 • st.bareja

  Oceniono 58 razy 30

  Stan uzębienia prezesa jednej z partii politycznych tez jest problemem estetycznym.Kiedy jakieś opryski?

 • odysej2012

  Oceniono 33 razy 25

  A przy okazji pójdą w zapomnienie jeże i inne stworzenia. Człowiek czego się nie dotknie, to sp..i naruszy równowagę, dokona nieodwracalnych zniszczeń. Ważne żeby shitbook działał i dzióbki na fotkach były właściwe.

 • def11

  Oceniono 36 razy 24

  "Krocionogi są w dużej mierze problemem natury estetycznej, ponieważ wiele osób uważa, że są obrzydliwe."

  I to jest powód by je wymordować ? :)

 • czechy11

  Oceniono 25 razy 17

  Przy okazji zginą pszczoły, owady, żaby, ptaki, motyle, niektóre gatunki roślin, ryby a dobrodziejstwo opryskliwy trafi do ludzi wraz z żywnością i woda. Cześć Boże durny skretyniały narodzie barbarzyńców z mózgiem przerobionym przez Kaczyńskiego na galaretę.

 • marykownow

  Oceniono 23 razy 17

  Ciekawe - mają jakieś opryski, które wykończą tylko wije, czy całą przyrodę rozwalą - pszczoły itd. i ptaki otrują, które zjedzą te owady.

 • himils

  Oceniono 21 razy 17

  Żegnajcie pszczoły

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX