Japonia. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 pozbawiło 9 tys. domów prądu. Strach przed tsunami

We wtorek późnym wieczorem silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło północno-zachodnią Japonię. Około 9 tysięcy domów w miejscowościach Yamagata i Niigata zostało pozbawionych prądu, co utrudniło także ruch na ogólnojapońskiej sieci superszybkich pociągów. Dodatkowo wydano ostrzeżenia przed metrową falą tsunami.

Agencja Meteorologiczna Japonii przewidywała, że tego dnia może dojść do trzęsienia ziemi wzdłuż prefektur Yamagata, Niigata i Ishikawa. W tych regionach znajdują się reaktory elektrowni jądrowej Kasiwazaki-Kariwa, jednak dzięki ostrzeżeniom, reaktory zostały wyłączone i nie doszło tam do żadnych zniszczeń.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 w północno-zachodniej Japonii. Dzięki ostrzeżeniom meteorologów z wyprzedzeniem wyłączono reaktory jądrowe

Jak podaje "Los Angeles Times" według japońskiej Agencji Meteorologicznej epicentrum trzęsienia ziemi było dość płytko i znajdowało się 9,6 kilometrów pod powierzchnią Morza Jońskiego w okolicach wybrzeża miasta Yamagata.

Tak płytkie epicentrum zazwyczaj powoduje większe zniszczenia, dlatego też po trzęsieniu wydano ostrzeżenia przed falą tsunami. Meteorolodzy obawiali się fali o wysokości 1 metra, a ostrzeżenia o możliwości pojawienia się tsunami zostało wydane wzdłuż północno-zachodniego wybrzeża Japonii.

Sekretarz Gabinetu Głównego Yoshihide Suga zapewnił, że kilkanaście osób zostało rannych, jednak żadna z osób poszkodowanych nie doznała poważnych obrażeń. W mieście Tsuruoka część mieszkańców została ewakuowana do wyżej położonych obszarów.

Japonia jest jednym z najbardziej narażonych na trzęsienia ziemi i tsunami obszarów świata - znajduje się w tak zwanym Pacyficznym Pierścieniu Ognia. Jedno z najsilniejszych trzęsień ziemi, które nawiedziło ten kraj, miało miejsce 11 marca 2011 roku. Wtedy na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy doszło do trzęsienia o magnitudzie 9,0. W jej wyniku zmarło 18 tysięcy osób oraz doszło do awarii reaktorów jądrowych w Elektrowni Atomowej Fukushima nr 1.

Więcej o:
Komentarze (15)
Japonia. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 pozbawiło 9 tys. domów prądu. Strach przed tsunami
Zaloguj się
 • nieuk-on-line

  Oceniono 4 razy 4

  Znowu kto umieszcza epicentrum na jakiejś głębokości?
  Gazeto.pl, czy Ty widzisz, jak się pogrążasz?
  I jeszcze ta Japonia nad Morzem Jońskim...

 • tumaxer

  Oceniono 4 razy 4

  "znajdowało się 9,6 kilometrów pod powierzchnią Morza Jońskiego w okolicach wybrzeża miasta Yamagata"
  Japonia podbiła Grecję i założyła tam miasto Yamagata?

 • pas964

  Oceniono 1 raz 1

  Zgadnijcie co u nas byłoby po takim trzęsieniu.

 • matatjahu

  Oceniono 1 raz 1

  news z polski: po przejściu frontu atmosferycznego brak prądu u ponad 9 tys odbiorców w północnej części kraju. awarie usuwane ponad tydzień. taka jest różnica technologiczna i infrastrukturalna.

 • sze

  Oceniono 1 raz 1

  "pod powierzchnią Morza Jońskiego w okolicach wybrzeża miasta Yamagata"

  Nade wszystko lubię geograficzną kreatywność.

  "Kiedy Kara Mustafa, wielki mistrz Krzyżaków,
  szedł z licznemi zastępy przez Alpy na Kraków,
  do obrony swych posad zawsze będąc skory,
  pobił go pod Grunwaldem król Stefan Batory. "

 • zigzaur

  Oceniono 4 razy -2

  - No, do cholery, jak długo można żyć na ciasnych sejsmicznych wyspach pozbawionych surowców? Musimy zdobyć jakiś Lebensraum ale ważne, żeby nie zaczepiać USA.
  Myśli typowego Japończyka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX