Pacjenci i lekarze narzekają na temperaturę w szpitalach. "Salowe mówiły, że tak musi być"

Polskie szpitale prowadzą walkę z upałami, na razie jednak szala zwycięstwa przechyla się na stronę wysokiej temperatury. Pacjenci skarżą się na skwar na oddziałach, a personel rozkłada ręce - wszystkiemu winny brak pieniędzy.

- W czerwcu leżałam na oddziale neurologicznym w szpitalu im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. W oknach były rolety, ale popołudniami i tak było bardzo gorąco - mówi w rozmowie z Gazeta.pl pani Magda.

- Okien nie dało się otworzyć, więc o wietrzeniu nie było mowy. Ratowały nas drzwi wyjściowe z oddziału, bo znajdowały się zaraz obok naszej sali i czasem wpadło trochę chłodnego powietrza - dodaje była pacjentka szpitala. Według pani Magdy szpitalne salowe miały powiedzieć pacjentom, że "tak już musi być i koniec".

"Silne upały, które mają miejsce od dłuższego czasu, są uciążliwe zarówno w różnych miejscach miasta, jak i w Szpitalu" - przyznaje dr Agnieszka Marzęcka, Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa i Zarządzania Jakością, rzeczniczka prasowa placówki.

Aktualnie jeszcze nie wszystkie pomieszczenia szpitala są klimatyzowane, więc uciążliwości związane ze słońcem ograniczamy na przykład przez założone rolety. Sukcesywnie w miarę możliwości montowana jest też klimatyzacja w pomieszczeniach szpitalnych

- dodaje przedstawicielka placówki.

Klimatyzację założono w krakowskim szpitalu dotychczas m.in. na blokach operacyjnych, Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii, na SOR, na sali noworodków, na sali zabiegowej Oddziału Położnictwa i Ginekologii z Onkologią, w sali zabiegowej na kardiologii.

Podobną sytuację relacjonował na Twitterze w ostatnich dniach anestezjolog Grzegorz Siwek, członek Porozumienia Rezydentów OZZL. Lekarz opublikował zdjęcie termometru, który miał znajdować się w jednej z sal zabiegowych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Termometr wskazywał temperaturę 28 stopni Celsjusza.

"Przełożeni o tym wiedzą, nikt nic nie robi. Pielęgniarka na przerwy między zabiegami musi wynosić leki z tego pomieszczenia, bo się rozkładają..." - pisze Grzegorz Siwek.

Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, poinformowała naszą redakcję, że placówka nie będzie odnosić się do wpisu Grzegorza Siwka. Jak dodała, klimatyzacja zamontowana jest na blokach operacyjnych i "w pomieszczeniach, w których jest wymagana", czyli np. tam, gdzie przechowuje się leki. 

Wśród lekarzy rezydentów krąży też zdjęcie termometru, które według autora ma pochodzić z jednej z poradni Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. Rtęć w słupku dociera do 29 stopni Celsjusza.

TermometrTermometr Porozumienie Rezydentów

Wydział prasowy MSWiA w przesłanym nam oświadczeniu podkreśla, że w szpitalu klimatyzowane są m.in. bloki operacyjne, sale intensywnej terapii, apteka szpitalna oraz część zmodernizowanych oddziałów.

Tam, gdzie wymagane są odpowiednie temperatury, stosowane są również przewoźne agregaty schładzające. Szpital od kilku lat sukcesywnie remontuje kolejne oddziały i przychodnie, aby stale podnosić standard obsługi pacjentów. Należy jednak pamiętać, że jest to budynek powstały w latach 50. ubiegłego wieku, dlatego jego modernizacja jest procesem długotrwałym.

- wyjaśnia resort.

Jedna z lekarek opisuje z kolei na facebookowym forum rezydentów przypadek, w którym w gabinecie zabiegowym w szpitalu w woj. śląskim temperatura przekraczała już 30 stopni Celsjusza. Z obawy przed konsekwencjami nie chce ujawniać nam nazwy placówki.

- Sprawa się poniekąd rozwiązała, dziadkowie jednego z pacjentów w ramach wdzięczności chcieli ufundować do dyżurki lekarskiej klimatyzację, ale wiedząc, że w gabinecie zabiegowym jest gorzej, oddaliśmy ten sprzęt właśnie tam - mówi nam kobieta. - Niestety na izbie przyjęć sprawa jest wciąż aktualna. Cały szpital przechodzi remont, ale nie wiem, czy w planach jest założenie klimatyzacji - dodaje.

Grzegorz Siwek z Porozumienia Rezydentów OZZL opowiada nam historię znajomej lekarki, która rodziła w powiatowym szpitalu. - Ginekolog musiał obwiązywać sobie głowę ręcznikiem, żeby nie skapywał mu pot z czoła - mówi.

"Dyrektorzy są rozsądni, po prostu brakuje pieniędzy"

Lekarze przyznają, że wysoka temperatura w szpitalach w upalne dni to problem dotykający wielu polskich placówek. - W szpitalach standardem jest klimatyzacja na salach operacyjnych, zdecydowanie rzadziej pojawia się na salach chorych - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Damian Patecki, rezydent anestezjologii i intensywnej terapii, działacz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy w Łódzkiem.

Według anestezjologa Ryszarda Kijaka z zarządu krajowego OZZL zaniedbania sięgają jeszcze czasów poprzedniego ustroju, w którym "prawie nikt nie słyszał o takim wynalazku jak klimatyzacja, traktowanym jako wyraz wyuzdania kapitalistycznego". Twierdzi, że nawet jeśli w szpitalach zamontowana jest klimatyzacja, to bywa źle zaprojektowana.

Zamiast – tak jak w hotelach – zindywidualizować klimatyzację dla każdego pomieszczenia oddzielnie, w celach oszczędnościowych instaluje się ją segmentowo, czyli dla całych zespołów pomieszczeniowych. W takim układzie nie da się obniżyć temperatury np. w jednej sali chorych danego oddziału szpitalnego, nie angażując systemu do obniżania temperatury w innej sali, która jest nieużywana.

- wskazuje lekarz.

Szpitalny personel robi więc, co może, by ulżyć pacjentom.

Musimy odpowiednio dostosować płynoterapię pacjentów. Tym, co mogą, zalecamy nawadnianie doustne, a u tych, którzy nie są w stanie pić - kroplówki. Część lekarzy sama się składa na klimatyzatory w dyżurkach. W najgorszej sytuacji jest personel pielęgniarski i rehabilitanci, bo wykonują ciężką, fizyczną pracę, która w tych warunkach jest szczególnie trudna

- mówi Grzegorz Siwek.

Kto jest winnym takiej sytuacji? Według lekarzy diagnoza jest prosta. - Większość dyrektorów to rozsądni ludzie, starają się zapewnić pracownikom i pacjentom jak najlepsze warunki. Jeśli tego nie robią, to nie wynika z ich złej woli, tylko z tego, że większość z nich ma na karku komornika i ogromne zadłużenie. Szpitali nie stać na inwestycje - twierdzi Damian Patecki. 

- Brakuje pieniędzy na bardzo wiele rzeczy, a ja zarządzam włączenie klimatyzacji kilka czy kilkanaście dni w roku, kiedy jest ona niezbędna - mówiła kilka dni temu w rozmowie z Polsat News Anna Prokop-Staszecka, dyrektor Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II.

Przepisy milczą

Choć może to wydawać się zaskakujące, pacjenci i lekarze pragnący chłodu nie mogą odwoływać się do polskiego prawa. "Nie ma przepisów jasno i precyzyjnie określających maksymalną wysokość temperatury, w jakiej może odbywać się leczenie" - wskazuje Marta Żbikowska z wielkopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

"Przepisy BHP mówią jedynie, że temperatura w miejscu pracy nie może być niższa od 14-18 stopni C i nie wyższa niż 30 stopni C w przypadku młodocianych" - tłumaczy Bernadeta Trawka z opolskiego NFZ. Normami objęte są jedynie sale operacyjne, gdzie temperatura powinna wynosić 24 stopnie.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia mówi jednak, że "w przypadku nadmiernego naświetlenia pokoi łóżkowych instaluje się w nich urządzenia przeciwsłoneczne". Stąd instalowane tam rolety lub żaluzje. 

Jak udało nam się dowiedzieć, do NFZ-ów m.in. w Olsztynie, Krakowie, Poznaniu, Kielcach, Łodzi i Rzeszowie nie zgłaszano w tym roku skarg w związku z wysoką temperaturą na oddziałach i w gabinetach zabiegowych.

"W 2018 roku była jedna taka sprawa" - informuje Joanna Narożniak z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Dotyczyła upału na salach operacyjnych jednego ze stołecznych szpitali. W placówce została przeprowadzona kontrola. 

"Dyrekcja szpitala poinformowała, iż wyłącza z eksploatacji blok operacyjny B i C, a wszystkie operacje przeniesione zostały na blok A. Przyczyną zamknięcia bloków była awaria agregatu i zbyt wysokie koszty naprawy i zakupu nowego" - tłumaczy Joanna Narożniak.

"Oczywiście pacjent ma prawo złożyć skargę do NFZ, ale zgodnie z kompetencjami zostanie ona przekazana do Państwowej Inspekcji Pracy czy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej" - wyjaśnia Beata Szczepanek ze świętokrzyskiego NFZ.

Więcej o:
Komentarze (169)
Pacjenci i lekarze narzekają na temperaturę w szpitalach. "Salowe mówiły, że tak musi być"
Zaloguj się
 • eliezerbenjehuda

  Oceniono 29 razy 21

  Nie ma pieniędzy na klimatyzację, bo poszło na 500+. Dzikie państwo PiS.

 • Paweł K.

  Oceniono 30 razy 20

  Za to pisiorki zbudują nam następne muzeum na Westerplatte... pieprzony skansen Europy pełen bezsensownych muzeów...

 • ojciec_belzebub

  Oceniono 21 razy 19

  To i tak dobrze, że salowe powiedziały, że "tak już musi być i koniec".
  Mogły zaserwować tekst koronny w polskich szpitalach, a zwłaszcza na porodówkach : "Pan Jezus cierpiał bardziej"...

 • same.zalety

  Oceniono 17 razy 13

  500+ rocznie kosztuje 40 mld zł
  Budżet NFZ na rok wynosi 88 mld zł

  Daje do myślenia.

 • asyaba

  Oceniono 15 razy 11

  Policzmy pieniądze które lekką ręką wydają pisowcy.. Nagrody dla polityków, sponsorowanie kleru nie wspomnę o Rydzyku bo ten bije rekordy w dojeniu państwa, rozdawnictwo pieniędzy żeby wygrać wybory i zaspokoić rządze prezesa, idiotyczne zakupy kolekcji malarstwa która była i tak własnością Polski, więcej nie będę wymieniał bo już za to co wymieniłem można wyposażyć w klimatyzację wiele szpitali. W tym miejscu idę o zakład, że sale tz VIP-owskie dla klimatyzację posiadają

 • john_yossarian

  Oceniono 12 razy 10

  A kaplica szpitalna jest klimatyzowana?

 • marc.pl

  Oceniono 14 razy 10

  Nawet w szpitalach gdzie mają klimatyzację za rok latem będą ją wyłączać gdyż prąd ma drastycznie zdrożeć a są to urządzenia bardzo prądożerne. Zadłużone po uszy szpitale nie pozwolą sobie na taką rozrzutność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX