W wakacje szlabany na A4 i A1 będą otwierały się automatycznie. Ma to pozwolić na walkę z korkami

Od lipca bramki na autostradzie A4 między Krakowem a Katowicami będą otwierały się automatycznie. Udogodnienie będzie możliwe dzięki systemowi video tolling. Rozwiązanie takie wprowadzone będzie także na A1, na odcinku Toruń-Gdańsk.

Według informacji "Rzeczpospolitej" przed końcem lipca na odcinku Kraków-Katowice na A4 ma zostać uruchomiony system poboru opłat realizowany za pośrednictwem kamer rozpoznających numery rejestracyjne samochodów. Udogodnienie to zostało wprowadzone jedynie na odcinku zarządzanym przez prywatnego koncesjonariusza, czyli firmę Stalexport.

Na autostradzie A4 między Krakowem i Katowicami od lipca zacznie działać system automatycznego poboru opłat

System video tolling działa za pośrednictwem aplikacji połączonej z numerem konta bankowego lub przypisanym do karty kredytowej właściciela auta. Dzięki temu opłata za przejazd autostradą ściągana jest automatycznie w momencie przejazdu przez bramkę. 

Podobny system testowany był już na autostradzie A1 między Toruniem i Gdańskiem. Jak czytamy na stronie a1.com.pl, system AmberGo od 14 czerwca uruchomiony został na wszystkich Placach Poboru Opłat. System testowany był dla samochodów kategorii 1 i tylko dla polskich rejestracji. Otwarte bramki na A1 wrócą 1 lipca. Koncesjonariusz tego odcinka, spółka Gdańsk Transport Company, liczy, że dzięki technologii video tolling będzie można w przyszłości ograniczyć blokowanie się ruchu przy bramkach na autostradzie - według GTC obecna maksymalna przepustowość bramki zjazdowej to około 200 pojazdów na godzinę, natomiast w systemie AmberGo może wzrosnąć nawet do 600 pojazdów na godzinę.

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" zwracają przy okazji uwagę, że taki automatyczny system poboru opłat nie jest jednolity - poza systemami A4Go i AmberGo działają także urządzenia pokładowe viaTOLL czy viaAuto dostępne na autostradach zarządzanych przez GDDKiA, a dokładniej na  autostradzie A2 Konin-Stryków i autostradzie A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Niestety "na płatnych autostradach zarządzanych przez państwo dalej będziemy płacić tradycyjnie. A jedynym usprawnieniem okazała się decyzja o wyburzeniu nieczynnych bramek na A2 pod Warszawą".

Więcej o:
Komentarze (30)
W wakacje na A4 i A1 szlabany będą otwierały się automatycznie. Ma to pozwolić na walkę z korkami
Zaloguj się
 • mcguirre

  Oceniono 12 razy 10

  Ja cię pi....... Przez tyle lat nie zrobić systemu winietowego. Czechy, Austria, Słowacja, Słowenia nawet Rumunia ma system winietowy. U nas ciągle ten sam problem, bramki. Zaścianek Europy.

 • semigetuza

  Oceniono 13 razy 9

  a w Rumunii od 7 lat Rowinieta kupowana na stacjach Rompetrolu. Obramkowane tylko mosty na Dunaju. Ale przecież tam tylko Cyganie, pastuchy i złodzieje.
  Cena roczna Roviniety dla Rumuna 175 lei/po dzisiejszym kurskie to jakieś 163 złote.

 • szejski

  Oceniono 7 razy 7

  Będzie jak przy ViaToll na A4 Gliwice-Wrocław: ponieważ na wszelki wypadek wszędzie będą budki z obsługą, w efekcie samochód z obsługą automatyczną postoi sobie jak każdy inny. Lepiej to będzie wyłącznie miał ten stojący za nim :(

 • misiek12321

  Oceniono 9 razy 7

  Tiaaa...
  1) A4 na odcinku Krakow - Katowice to ciagle remonty i ciezko to cos nazwac autostrada.
  2) Korkow to nie rozladuje bo ide o zakald ze tylko niewielki procent bedzie z tego "udogodnienia" kozystac
  3) Dla mnie jakiekolwiek rozwiazanie spowalniajace ruch na autostradziedo predkosci sredniej ponizej 100 km / h dla osobowek powinno wykluczac dany odcinek drogi z bycia autostrada. Poki co, mamy 1 godzine w Balicach , kolejna w Myslowicach i jedziemy odcinek niespelna 100 km kolo 3 godzin z predkoscia srednia 30 kilka km.h. TO JEST KPINA NIE AUTOSTRADA !!!!
  4) Proponowalbym wszytskie punkty poboru oplat zaorac i wprowdzic winiety

 • ariadna.k

  Oceniono 6 razy 6

  a będą osobne pasy aby ominąc kolejkę płacących tradycyjnie?

 • nawasaqi

  Oceniono 5 razy 5

  Fajnie ale dlaczego tylko karty płatnicze debetowe i kredytowe?? Dlaczego nie można podpiąć poda aplikację kart flotowych typu Routex, Flota etc...

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 7 razy 3

  Jeździłam do tej pory A1 w systemie AmberGo. Do jedynej automatycznej bramki (fatalnie oznakowanej) zawsze ustawiała się największa kolejka januszy płacących drobnymi. Taka magia nowoczesności :)

 • antyk63

  Oceniono 7 razy 3

  A4Go może być, ale AmberGo to mi się jakoś źle kojarzy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX