Nie żyje generał Zbigniew Nowek, były szef UOP, BBN i Agencji Wywiadu

Generał Zbigniew Nowek zmarł w nocy z niedzieli na poniedziałek. Były szef Agencji Wywiadu, Urzędu Ochrony Państwa i Biura Bezpieczeństwa Narodowego miał 59 lat.

Informację o śmierci generała podała m.in. Agencja Wywiadu. Zbigniew Nowej był polskim oficerem wywiadu i działaczem opozycji w czasach PRL.

Generał Zbigniew Nowek nie żyje. Były szef AW, UOP i BBN zmarł w wieku 59 lat

Generał Zbigniew Nowek z wykształcenia był prawnikiem. Już jako student związał się z ruchem opozycyjnym i był przewodniczącym Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po studiach kontynuował działalność opozycyjną zwłaszcza poprzez druk i kolportaż wydawnictw drugiego obiegu.

W 1990 roku rozpoczął karierę w służbach specjalnych, a dokładniej w Urzędzie Ochrony Państwa. W 1997 roku został awansowany na stanowisko zastępcy szefa UOP, a rok później objął funkcję szefa tego urzędu, którą sprawował aż do 2001 roku.

Zbigniew Nowek dążył m.in. do dostosowania państwowych standardów bezpieczeństwa do regulacji NATO, za co został wyróżniony nagrodami przyznanymi przez ministrów czy premiera Jerzego Buzka. Zrezygnował z urzędu na znak protestu przed planowanymi reformami służb specjalnych. Od 2005 do 2008 roku pełnił funkcję szefa Agencji Wywiadu. W 2010 roku był zastępcą szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, a później przez chwilę pełnił obowiązki szefa BBN. Z tej funkcji zastępcy odwołano go w 2010 r.

W 1993 roku został odznaczony przez prezydenta Lecha Wałęsę Srebrnym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz umacniania bezpieczeństwa kraju. Trzy lata później otrzymał nagrodę ministra za udaremnienie przemytu heroiny. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński awansował go na stopień generała brygady. Zbigniew Nowek ponadto odznaczony został: Krzyżem Wolności i Solidarności, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski czy Odznaką Zasłużony Działacz Kultury. 

Więcej o:
Komentarze (56)
Nie żyje generał Zbigniew Nowek, były szef UOP, BBN i Agencji Wywiadu
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 27 razy 21

  Czy to aby nie za jego czasów zrobiono w MSW "czystkę", której ofiarą jako pierwszy padł m.in. gen Petelicki?

  A poza wszystkim, to należał do grupy "generałów" za których błyskawiczne awanse i bajońskie emerytury, cierpią dziś wszyscy uczciwi emeryci mundurowi, który odeszli do cywila po minimum 30 latach służby

 • lubat

  Oceniono 34 razy 20

  Już o nim zapomniałem, a przecież on sam i jego błyskawiczna kariera - aż do stopnia generała - była częstym tematem tygodnika NIE. idealnie wpisał się w regułę BMW (bierny, mierny ale wierny).

 • maly3109

  Oceniono 11 razy 9

  Ja w takim kraju sam niedługo kopyta wyciągnę. Życie w tym zacofanym kraju powoduje, że z każdego 40-latka robi się smutny i stary człowiek... Tu przyszłości nie ma

 • cleryka

  Oceniono 15 razy 7

  Stopień generała tylko Lech Kaczyński mógł Mu dać,za nic...za to,że nigdy nie służył w wojsku,tylko w policji politycznej kilka lat.

 • szach1000

  Oceniono 13 razy 5

  To pierwszy i nieostatni tzw generał w UOP.

 • alik-w-plomieniach

  Oceniono 9 razy 5

  Co mógł nam przed wyborami powiedzieć szef PiSowskiego wywiadu, że jednak nie może?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX