Abp Scicluna spotkał się z episkopatem. Ofiara księdza pedofila: Jego zapewnienia są śmieszne

- Mam nadzieję, że ten bezpośredni kontakt będzie kolejnym etapem w rozwiązywaniu tej sytuacji - powiedziała w Polsat News Joanna Scheuring-Wielgus. Posłanka stwierdziła, że konferencja abp Charles'a Scicluny była rozczarowująca, ale po niej dostała bezpośredni kontakt do niego.

Arcybiskup Charles Scicluna przyjechał do Polski i spotkał się z najwyższymi hierarchami polskiego Kościoła. - Jestem człowiekiem nadziei, przyjechałem do polskich biskupów, zrobiłem, co do mnie należało i mam wielką nadzieję, że także polscy biskupi zrobią to, co trzeba - mówił na konferencji. 

Ze słów i efektów wizyty duchownego, nazywanego "postrachem księży pedofilów", nie są zadowoleni przedstawiciele Fundacji "Nie lękajcie się", która pomaga ofiarom duchownych. Marek Chmielewczyk, który był wykorzystywany przez księdza i mówił o tym w filmie braci Sekielskich, skrytykował słowa arcybiskupa m.in. o tym, że nie czytał on raportu fundacji nt. pedofilii w Kościele i jej ukrywania przez hierarchów - podaje polsatnews.pl. - Zapewnienie, które abp Scicluna przedstawił, jest dla mnie śmieszne - powiedział.

Współautorka raportu fundacji Agata Diduszko-Zyglewska nazwała wypowiedź "oburzającą". Jej zdaniem stwierdzenie duchownego, że przyjazd był zaplanowany od dawna sugeruje, że "wszystko,co się wydarzyło", czyli raport, film "Tylko nie mów nikomu" czy stworzenie mapy pedofilii w Kościele "w ogóle nie wpłynęły na plany pana arcybiskupa". Była oburzona także tym, że Scicluna nie czytał raportu, który fundacja przekazała papieżowi Franciszkowi.

 Scheuring-Wielgus: Dostałam prywatny adres do arcybiskupa Scicluny

W programie "Wydarzenia i Opinie" na antenie Polsat News konferencję komentowała posłanka  Joanna Scheuring-Wielgus, która należy do rady fundacji. Powiedziała, że organizacja starała się poprosić arcybiskupa o spotkanie przy okazji wizyty w Polsce, ale nie dostała odpowiedzi. - Więc po prostu wsiedliśmy w samochód i przyjechaliśmy do Wałbrzycha. I byliśmy rozczarowani tym, co usłyszeliśmy - powiedziała. Jak relacjonowała, na konferencji Scicluna zapewnił, że "nigdy nie odmawia spotkań", ale nie porozmawiał z będącym na miejscu Chmielewczykiem.

Jednak - powiedziała posłanka - tuż przed rozmową w Polsacie "stała się rzecz bardzo pozytywna". - Dostałam prywatny adres do arcybiskupa Scicluny z prośbą od arcybiskupa, żeby wysłać wszystkie informacje, które Fundacja "Nie lękajcie się" chce mu przekazać, żeby mógł się z tym zapoznać - stwierdziła. 

- Mam nadzieję, że ten bezpośredni kontakt będzie kolejnym etapem w rozwiązywaniu tej sytuacji, która jest w Polsce. Nikt z nas się nie łudził, że dziś nagle odbędą się dymisje.Patrząc na to, co działo się w Chile, to był proces, który trwał. 

- Wierzę głęboko, że nawet jeśli nic się nie zmieni w tym roku, to kolejne lata pokażą, że to, co się zaczęło kilka lat temu, to co pokazaliśmy jako fundacja, co pokazali bracia Sekielscy, to są te małe kamyczki, które doprowadzą do oczyszczenia polskiego Kościoła, odzyskania godności ofiar i zadośćuczynienia

- powiedziała.

 - Jeżeli nie będzie w Polsce nacisku społecznego, jeżeli Polki i Polacy nie będą protestować w sprzeciwie wobec lenistwa biskupów, którzy tak naprawdę jeszcze nic konkretnego nie zrobili w sprawie przestępstw pedofilii, to proces oczyszczania Kościoła potrwa jeszcze długie lata - powiedziała. Później wyjaśniła, że mówi o "lenistwie", ponieważ "polscy biskupi tak naprawdę cały czas lekceważą to, co się w Polsce dzieje, a mówię np. o filmie braci Sekielskich, który tak naprawdę jest zawiadomieniem do prokuratury".

Abp Scicluna przyjechał na zaproszenie episkopatu

Arcybiskup Malty Charles Scicluna, sekretarz pomocniczy watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary, wziął udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Wałbrzychu. Poprowadzi on dzień studyjny i podzieli się swoim doświadczeniem na temat ochrony dzieci i młodzieży przed wykorzystywaniem seksualnym przez duchownych.

Maltański hierarcha powiedział na konferencji prasowej, że wierni na poziomie parafii i diecezji powinni wiedzieć, do kogo się zwrócić w sprawie ewentualnych nadużyć. Dotyczy to także przypadków ukrywania pedofilii.

Arcybiskup Scicluna podkreślił, że nie przyjechał do Polski ze specjalną misją papieża Franciszka, ale został zaproszony przez Episkopat Polski już kilka miesięcy temu. Dodał, że nie zna planów papieża co do ewentualnych decyzji dotyczących Polski.

Więcej o:
Komentarze (200)
Abp Scicluna spotkał się z episkopatem. Ofiara: Jego zapewnienia są śmieszne
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 69 razy 57

  Jak gościowi z watykanu pokazano ile kasy z państwowego budżetu załatwiają nasi arcy - pokłonił im się z pokorą i pobłogosławił w imieniu papy. Jakaś tam dziecięca odbytnica (sama się wyleczy) czy plama po spermie (spierze się) przy gotówkowym wkładzie w wielkie dzieło boże ...
  Naprawdę ktoś wierzy tym arcyhipokrytom???!!!! Ja prdl ....

 • Jan Winnicki

  Oceniono 40 razy 40

  Dla watykańskiej mafii zboków liczy się tylko kasa, kasa od watykańskich pedofilów w Polandii jest na tyle znacząca, że nic im ze strony bossa mafii z watykanu nie grozi. Durne owce i rozbudowana agentura w Polandii są gwarantem bezkarności watykańskich bandziorów. Wszystkiemu winne są durne katolskie owieczki. Bo, to że same dają się strzyc i dymać, to normalne, ale że pozwalają, żeby kieckowe zboki dymały ich dzieci, to już zbrodnia.

 • polakadam

  Oceniono 34 razy 28

  Jak widać państwo polskie nadal jest teoretyczne. Oczekują że Watykan ukarze przestępców pedofilów i tych którzy ich chronili. W normalnym kraju to jego służby biorą się za ściganie takich przestępstw. Jak widać zapewnienia naczelnika o karaniu pedofilii w kosciele były tylko grą przedwyborczą. Klechy nadal są ponad polskim prawem a pisiory nie zdołały powstać z kolan.

 • cim_cum

  Oceniono 31 razy 25

  Obślizłe stare dziady w różowych sukienkach śniące o kucykach Pony. I te ich gadki równie obślizłe i obłudne, próbujące rozmyć odpowiedzialność, nawet na ofiary... Gdzie jest prawo? Gdzie prokuratura? Gdzie sądy?

 • 1pytanie

  Oceniono 20 razy 20

  Polacy pamiętajcie - sam kościół nigdy się nie oczyścił i nie oczyści! Tylko świeckie instytucje!!

 • mlody-werter

  Oceniono 23 razy 19

  No i macie jasność, drogie naiwne owieczki. Pedofile w sutannach jak byli kryci przez swoich kolegów po fachu, tak kryci będą. Arcybiskup Scicluna po prostu przyjechał do Polski z wizytą towarzyską. W tym kraju odszkodowania za molestowanie i gwałty na dzieciach nie idą w miliony euro, więc nie ma się czym przejmować. Jeśli dołożyć do tego obecnie rządzącą opcję polityczną, można mieć pewność, że włos z głowy nie spadnie nieco wyżej postawionym księżom pedofilom, jak też tym, którzy ich chronili i chronią. Co najwyżej zrobi się parę pokazowych procesów szeregowych szaraczków, dla uspokojenia opinii publicznej.
  Grunt to dobre samopoczucie. Obrzydzenie bierze.

 • ochujek

  Oceniono 19 razy 17

  Mafia nigdy nie poddaje się. Wszystkie klechy uwielbiają luksusy. Bez pomocy organów państwowych nic się nie zmieni. U nas władza klęczy przed klechami.

 • scyplon_afrykanski

  Oceniono 25 razy 17

  Przypominam, że Polska jest jedynym krajem na całym świecie, który płaci miliardy rocznie na Watykan. Żadne inne państwo na tej planecie tego nie robi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX