Część mieszkańców Leżajska krytykuje plany rewitalizacji rynku. "Ilość betonu przeraża"

Część mieszkańców Leżajska ostro krytykuje plany rewitalizacji centrum miasta. Na wstępnych wizualizacjach widać, że gęsto zadrzewiony skwer ustąpi placowi ze znikomą roślinnością. Mieszkańcy piszą o "przerażającej ilości betonu" i braku zieleni.

W środę na łamach Gazeta.pl opublikowaliśmy artykuł o "betonozie" w polskich miastach, czyli tendencji do usuwania zieleni z centrów i zamienianiu ich w patelnie, gdzie próżno szukać cienia. Przykładami są m.in. Skierniewice, Włocławek czy Ruda Śląska.

Po artykule napisała do nas mieszkanka Leżajska, która zaniepokojona jest rewitalizacją, jaką w centrum miasta planuje przeprowadzić tamtejszy magistrat. "W centrum miasta znajduje się dość zaniedbany ryneczek, który ma tę zaletę, że obsadzony jest zielenią. Ostatnio władze miasta ogłosiły konkurs na rewitalizację tego miejsca. Oczywiście koncepcja polega na zalaniu go betonem" - pisze do nas pani Karolina. 

"Betonowa" rewitalizacja w Leżajsku. Mieszkańcy: Więcej zieleni 

Wizualizacjami rewitalizacji w maju pochwalił się na Facebooku Ireneusz Stefański, burmistrz Leżajska.

Grafiki nie pozostawiają złudzeń, że plany wpasowują się w tendencję "betonozy". Widzimy na nich, że niewielki park nieopodal urzędu miasta po przeprowadzeniu zmian przestanie właściwie istnieć, zamiast tego mieszkańcy dostaną otwarty plac z dwoma rzędami parasolek i fontannami. Co z zielenią? Na środku płyty nie ma ani jednego drzewa, te rosną jedynie wzdłuż i wszerz placu. W opisie koncepcji na Facebooku burmistrza Stefańskiego czytamy: "zieleń na płycie głównej powinna podkreślać układ geometryczny rynku poprzez nasadzenia niewysokich drzew liściastych wzdłuż pierzei południowej, zachodniej i północnej, przy jednoczesnej likwidacji zieleni izolacyjnej typu 'ogrody wertykalne'".

Rynek w LeżajskuRynek w Leżajsku Google Street View

"To będzie katastrofa"

Burmistrz zastrzega w poście, że wizualizacje, które wygrały w konkursie, są częściowo nieaktualne. Sama koncepcja jednak wielu mieszkańcom się nie spodobała. "Modernizacja koniecznie potrzebna, ale ta ilość betonu przeraża. Już dzisiaj nie ma gdzie w cieniu usiąść na ławce, a po tym projekcie już całkiem będzie problem" - pisze jedna z mieszkanek w komentarzu pod postem. "Paskudne. To będzie katastrofa i zepsucie miasta. Pomysł schodkowania jak na projekcie jest nieergonomiczny, nieregularne schodki to ryzyko wypadku. Pozostałe minusy - zimą ślisko, latem gorąco. Brak zieleni" - pisze inne komentujący. 

W kolejnym komentarzu czytamy: "Piękne miasto to pełne zieleni miasto. (...) Dziwi mnie i zasmuca, że obecna koncepcja 'upiększania' miasta zakłada przede wszystkim ograniczenie wysokiej zieleni i że stawia się głównie na duże powierzchnie betonowe".

Inwestycja, która oprócz zmian przestrzennych w obrębie rynku zakłada przebudowę XVII-wiecznej dzwonnicy oraz zmiany na placu przez Miejskim Centrum Kultury, będzie kosztowała niespełna 13 mln zł. 8,8 mln zł wyniesie dofinansowanie przyznane przez zarząd województwa podkarpackiego. Prace będą prowadzone w latach 2020-2021.

Więcej o:
Komentarze (88)
Część mieszkańców Leżajska ze zgrozą patrzy na plany rewitalizacji rynku. "Ilość betonu przeraża"
Zaloguj się
 • owca888

  Oceniono 33 razy 29

  Przecież ładny jest ten wasz rynek. Czy waszego burmistrza i radę miasta pogięło?

 • lewus

  Oceniono 26 razy 22

  I WY SIĘ TEMU DZIWICIE ????
  U NAS W PSZOWIE NA GÓRNYM ŚLĄSKU IDENTYCZNIE ZROBILI , NA RYNKU BYŁY ŁAWKI , BYŁY DRZEWA A JAK I DRZEWA TO OCZYWIŚCIE CIEŃ .
  A TERAZ PRZEKLĘCI URZĘDASY Z PARTII RZĄDZĄCEJ WYCIĘLI WSZYSTKO , DRZEW ANI ŚLADU , ZROBIONO DWIE FONTANNY I BETONU CO NIE MIARA !!!!!!!!!!!!!!!
  POWINNI TERAZ NA RYNKU POSTAWIĆ DARMOWĄ WYPOŻYCZALNIE PARASOLI OD SŁOŃCA IMIENIA TEGO BURMISTRZA KTÓRY TE CHAMSTWO ZROBIŁ I Z BURMISTRZA ZOSTAŁ DYREKTOREM MOK !
  I CO ZROBILIŚMY ? WIELKIE GÓW.........................................
  TAK SAMO I WY JESTEŚCIE TEŻ NA TYM ETAPIE ......

 • extrafresh

  Oceniono 19 razy 17

  90% rynków w powiatowych miastach zostało tak potraktowanych.
  Za późno.

 • pogromca.katoprawackiej.zarazy

  Oceniono 19 razy 17

  Vita znaczy życie... Co za ironia. Rzygać się chce. Autor tych planów jest bandytą.

 • robertza

  Oceniono 14 razy 14

  Bywam w Leżajsku prawie codziennie i co prawda może i można by coś zmienić ale nie do przesady po co wycinać te piękne drzewa i sadzić niskie krzaczki . Leżajsk to miasto zieleni a oni chcą nam je zabetonować w lecie to będzie masakra . Skąd taka chora moda przyszła by betonować miasta . Tak dużo mówi się o ekologii i to powinno iść w odwrotnym kierunku czyli nasadzania drzew a nie wycinania ich i betonowania

 • ron_obvious

  Oceniono 13 razy 13

  Dla mnie Rubikonem była moja Blachownia k. Częstochowy. W centrum wycięto piękne kilkudziesięcioletnie klony i buki z parku po to by... zbudować nowy park z tysięcy ton betonu i z posadzonymi kilkoma "klonami", bo "za kilkadziesiąt lat jak podrosną będzie pięknie". Co więcej, większości się to podoba, nic dziwnego, że w Blachowni ostatnio wygrał PiS.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 13 razy 13

  I niech mnie ktoś przekona że nie jest tak, iż jeśli ktoś się do niczego nie nadaje to świetnie nadaje się na samorządowca. Samorząd Leżajska takie moje przekonanie potwierdza!!!

 • maguniaklikunia

  Oceniono 11 razy 11

  Polska betonowa. Czas umierać bo żyć się tu nie da. Co to za ludzie bez mózgu, bez gustu i bez wyobraźni. A potem narzekacie lato w mieście jest nie do wytrzymania Bezmyślni urzędnicy czy wy macie matki, ojców, dziadków, dzieci ? Wstydźcie się bo to co robicie to jest zbrodnia popełniana ma miastach, osiedlach.

 • jozek_pieta

  Oceniono 10 razy 10

  Gdyby Nowy York mial takie wladze, Central Park juz by byl betonowym placem...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX