Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w SMS-ach: we wschodniej połowie kraju, po południu i w nocy mogą wystąpić burze z gradem, którym towarzyszyć będzie bardzo silny wiatr.

Dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa zadecydował o uruchomieniu SMS-owego systemu ostrzegania o zagrożeniu. Mieszkańcy wschodniej połowy Polski otrzymali wiadomości ostrzegające o burzy, gradzie oraz silnym wietrze, które mogą wystąpić dziś po południu oraz w nocy. 

Anna Adamkiewicz z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w specjalnym nagraniu ostrzega przed gwałtownymi zjawiskami w pogodzie, które mogą pojawić się od Pomorza, przez Kujawy, Centrum po południe Polski.

Burze, grad i wiatr. RCB ostrzega: Mogą wystąpić przerwy w dostawie prądu

"Uwaga! Po południu i w nocy (13/06) silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz, zostań w domu" - czytamy w SMS-ie wysłanym przez RCB. 

SMS z ostrzeżeniami został wysłany do mieszkańców województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, śląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz niektórych powiatów w województwach pomorskim, wielkopolskim, małopolskim i podkarpackim.

RCB informuje, że w niektórych miejscach wiatr może osiągnąć prędkość 110-115 km/h. Może on uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu.

Więcej o:
Komentarze (83)
Alert RCB. SMS ostrzega przed burzami, wiatrem i gradem. Możliwe przerwy w dostawie prądu
Zaloguj się
 • sim.salabim

  Oceniono 17 razy 11

  A moze by tak pomyslec, zeby linie energetyczne wkopac w ziemie, to nie bedzie ich wiatr czy burza zrywala?
  Mieszkam w Danii od 11 lat i nigdy nie mielismy przerw w dostawie pradu, mimo, ze silne wiatry czy sztormy sa tu bardzo czeste.

 • viggen

  Oceniono 7 razy 7

  Wielkopolska we wschodniej Polsce. Do szkoły, pani Anno (bo aż się ciśnie do szkoły matoły)...

 • iremus

  Oceniono 7 razy 5

  Szkoda, że nie ogłosili alertu i nie sparaliżowali życia dla całej Europy.... Obłęd nie pokrywający się nijak z mapami pogody. Mogli ostrzec przed upałami sięgającymi w cieniu do 37 st C .
  A pogodynki z polskojęzycznych telewizorni mają radochę bo czarna madonna z Afryki zesłała do Polski aurę saharyjską.

 • equidad

  Oceniono 4 razy 4

  Chyba trochę panikują z tymi ostrzeżeniami. Po pierwsze, przynajmniej tu, gdzie mieszkam, nie ma ani więcej gwałtownych zjawisk, ani nie są bardziej niszczące, niż kiedy ostrzeżeń nie było.
  Po drugie, rzadko kiedy te ostrzeżenia pokrywają się z warunkami rzeczywiście sprzyjającymi klęskom żywiołowym według prognoz. Tak trochę na wyrost je wydają.
  Po trzecie, jak widzę nadciagajaca burzę, to i tak nie wyłaże, jak nie muszę. Samobójca nie jestem. A jak muszę to ostrzeżenia nic mi nie pomogą.
  Po czwarte, za częste ostrzeżenia usypiaja czujność. Jak się nie sprawdzi pięć razy to zaczyna się olewac temat.
  Po piąte, po co to ciągłe straszenie? Życie w poczuciu zagrożenia jest niezdrowe. I popada się w paranoję.
  I po szóste, po co od maja do września codziennie ostrzegać przed burzami (wprawdzie nie RCB, tylko IMGW, ale tu gdzie mieszkam codziennie ogłaszają ryzyko burz, faktycznie od kwietnia była jedna)? Nie lepiej wydać jedno ostrzeżenie na całe lato i już?
  Ja wiem, że każdy decydent boi się odpowiedzialności za niewydanie ostrzeżenia, ale bez przesady.

 • nikifor666

  Oceniono 4 razy 4

  Szkoda, ze wysylaja alert RCB takze wtedy, kiedy nie spadbie ani kropla deszczu czy tez ani jeden listek z drzewa.

  Tak bylo wczoraj we Wroclawiu. ZERO jakichkolwiek objawow burzy, zalamania pogody itd.

  Slabo, bo po paru takich slepych srrzalach ludzie zaczna zlewac te alerty.

 • kzet69

  Oceniono 3 razy 3

  I to jest przykład debilizmu tej władzy, jak zniszczyć potrzebną inicjatywę jaką są alerty RCB. Ostrzeżenia dostało dzisiaj 60% mieszkańców Polski, 95% z nich żadnej burzy ani gradobicia nie zobaczy, następnym razem widząc takie ostrzeżenie klikną w kosz... Alerty powinny być rozsyłane punktowo, tam gdzie się tworzą komórki burzowe wtedy miałoby to sens, a tak to będzie jak w bajce o Jasiu i wilkach, za 5 razem nikt nie będzie Jasia ratował...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX