Tomasz Arabski uznany winnym ws. lotu do Smoleńska. Sąd skazał go na 10 miesięcy w zawieszeniu

Tomasz Arabski, były szef Kancelarii Premiera za rządów Donalda Tuska, został uznany winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu Lecha Kaczyńskiego do Smoleńska. Sąd wymierzył mu karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Wyrok nie jest prawomocny.

W Sądzie Okręgowym w Warszawie uznano, że Tomasz Arabski jest winnym niedopełnienia obowiązków w zakresie organizacji wylotu polskiego przedstawicielstwa do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Sąd skazał za to Tomasza Arabskiego na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata.

Sędzia Hubert Gąsior mówił, że Tomasz Arabski jest winny tego, że w okresie od 16 marca do 10 kwietnia 2010 r., będąc "funkcjonariuszem publicznym, szefem KPRM" nie dopełnił obowiązków koordynatora odpowiedzialnego za organizowanie lotów polskich, wojskowych statków powietrznych o statusie HEAD.

Dopuścił do realizacji zapotrzebowania kancelarii prezydenta RP na wykorzystanie specjalnego transportu lotniczego Tu-154M na trasie Warszawa-Smoleńsk-Warszawa, wiedząc, że w Smoleńsku nie ma lotniska, na którym dopuszczalne byłoby wykonanie operacji lądowania statku powietrznego o statusie HEAD. Czym spowodował rzeczywiste niebezpieczeństwo powstania szkody dla interesu publicznego i interesu prywatnego poprzez stworzenie zagrożenia dla bezpiecznego wykorzystania wojskowego transportu lotniczego przez prezydenta RP i osoby korzystające z tego transportu

- tak uzasadniał wyrok sędzia Gąsior.

Za winną uznano także Monikę B. , byłą urzędniczkę KPRM, która usłyszała wyrok sześciu miesięcy w zawieszeniu na rok.

Pozostałych troje oskarżonych byłych urzędników - Mirosława K. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dwoje pracowników polskiej Ambasady w Moskwie - Justynę G. i Grzegorza C. - uniewinniono.

Katastrofa smoleńska i organizacja lotu. Proces Arabskiego i innych pracowników KPRM

Proces w sprawie organizacji lotu do Smoleńska rozpoczął się w marcu 2016 roku. Oprócz Tomasza Arabskiego na ławie oskarżonych zasiadała Monika B. i Mirosław K. z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz dwoje pracowników polskiej Ambasady w Moskwie Justyna G. i Grzegorz C.

Według prokuratury, samolot z prezydentem Lechem Kaczyńskim nie powinien 10 kwietnia 2010 roku lądować na lotnisku Siewiernyj, a ono w ogóle nie powinno nosić miana lotniska. Wina, jak mówił przed sądem prokurator Przemysław Ścibisz, leżała po stronie oskarżonych, w szczególności Tomasza Arabskiego.

Dlatego prokuratura chciała dla Tomasza Arabskiego półtora roku więzienia w zawieszeniu na 4 lata, 72 tysięcy złotych grzywny oraz zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych, nadzorczych i kontrolnych w instytucjach państwowych i samorządowych na okres 4 lat.

Zdaniem prokuratury odpowiedzialność za katastrofę spoczywa również na pozostałych oskarżonych. Wobec nich żądała więzienia w zawieszeniu oraz kar grzywny. Z wnioskiem prokuratury zgodziła się część rodzin ofiar katastrofy, które w procesie występują w roli oskarżycieli posiłkowych.

Proces został zainicjowany z oskarżenia prywatnego. Wśród oskarżycieli byli bliscy Anny Walentynowicz, Janusza Kochanowskiego, Andrzeja Przewoźnika, Władysława Stasiaka, Sławomira Skrzypka i Zbigniewa Wassermanna.

W katastrofie w Smoleńsku zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką.

Więcej o:
Komentarze (453)
Katastrofa smoleńska. Tomasz Arabski uznany winnym niedopełnienia obowiązków. Sąd skazał go na 10 miesięcy
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 182 razy 164

  A Du*a i sasin bezpieczni, choć całość organizowali - bo ze swojej stajni...

 • bacowa

  Oceniono 140 razy 130

  Dlaczego na ławie oskarżonych nie zasiedli pracownicy Kancelarii Prezydenta którzy organizowali wycieczke do Smoleńska?

  m.in. Duda, Sasin itp

 • ewulka987

  Oceniono 103 razy 91

  Organizatorzy z kancelarii prezydenta, najbardziej winni : Sasin i A.Duda w ogóle nie zostali osadzeni.

 • polakadam

  Oceniono 90 razy 84

  nie dopełnił obowiązków koordynatora odpowiedzialnego za organizowanie lotów.
  Weź tu koordynuj taki lot gdzie prezydent Kaczor podpuszczany przez brata zabronił się komukolwiek wtrącać. No i narobiły kaczory biedy.

 • plastikpiokio

  Oceniono 81 razy 73

  marny los -chłopina napedziła mgłę nad lotnisko pijanemu generałowi kazał włazić do kokpitu i denerwować i tak już zestresowanych pilotów ---jednak sądy są na zawołanie ---wiedzą kto im płaci pobory ---brawo .

 • srv14

  Oceniono 75 razy 71

  Organizatorem lotu była Kancelaria Prezydenta L.Kaczyńskiego z Sasinem na czele i ten wieprz pisowski powinien za to beknąć

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX