Ba速yk. Zw這ki we wraku statku Wilhelm Gustloff. Wyznaczono termin wydobycia szcz徠k闚 spod wody

Ustalono wst瘼ny termin wydobycia zw這k nurka, kt鏎ego cia這 znaleziono we wraku statku Wilhelm Gustloff. Ma to nast徙i w ostatnim tygodniu czerwca. Akcj przeprowadzi Marynarka Wojenna.

O prawdopodobnym terminie wyłowienia szczątków nurka po raz pierwszy poinformował portal RMF FM. W rozmowie z dziennikarzami potwierdził to Patryk Wegner, szef Prokuratury Rejonowej w Lęborku. Powiedział, że policja i wojsko zadecydowały, że wydobycie ciała odnalezionego we wraku Wilhelm Gustloff nastąpi w ostatnim tygodniu czerwca, ale zależy to też od pogody i warunków na morzu.

Marynarka Wojenna wyłowi zwłoki z wraku Wilhelm Gustloff. Odbędzie się sekcja i badanie DNA

Jeżeli Marynarce Wojennej uda się wyłowić zwłoki nurka, śledczy powołają biegłego, a ciało zostanie poddane sekcji. Wykonane zostaną także porównawcze badania DNA. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że szczątki nurka to ciało 44-letniego Roberta Szlechta, który zaginął w lipcu 2012 roku. DNA nieżyjącego nurka zostanie porównane z materiałem biologicznym rodziny zaginionego. Jeżeli badanie potwierdzi, że odnalezione na wraku ciało to zwłoki 44-latka, wznowione zostanie śledztwo, które umorzono siedem lat temu.

Bałtyk. Na wraku Wilhelm Gustloff znaleziono ciało. Koledzy nurka mogą zostać oskarżeni

Przypomnijmy, że ciało nurka znajdujące się we wraku niemieckiego statku Wilhelm Gustloff odnaleziono w czwartek 6 czerwca. Trafili na nie nurkowie z grupy Baltictech, którzy wykonywali dokumentację stanu zatopionej maszyny. Stan zwłok wskazuje na to, że leżały one pod wodą przez kilka lat. Istnieje podejrzenie, że ciało to szczątki wspomnianego Roberta Szlechta. W lipcu 2012 roku mężczyzna miał nurkować ze znajomymi w okolicach wraku Wilhelm Gustloff. Kiedy zniknął pod wodą, towarzyszący mu nurkowie wezwali pomoc. Zostali przesłuchani przez policję, a ich komputery skonfiskowano, ale śledztwo zostało umorzone. Rodzina zaginionego twierdzi, że jego towarzysze składali sprzeczne zeznania. Jeżeli badania DNA potwierdzą tożsamość denata, koledzy zaginionego 44-latka mogą zostać oskarżeni o nieudzielenie mu pomocy lub nawet o nieumyślne spowodowanie śmierci.

Wilhelm Gustloff. Niemiecki statek pasażerski zatonął w 1945 roku

Wilhelm Gustloff to niemiecki statek pasażerki, który był częścią nazistowskiej organizacji Kraft durch Freude. Nosił imię zamordowanego w 1936 członka NSDAP, Wilhelma Gustloffa. Zatonął w styczniu 1945 roku. Uważa się, była to największa katastrofa morska w historii. Zginęło w niej 6600 osób. W 1994 roku Polska uznała wrak MS Wilhelm Gustloff za mogiłę wojenną, przez co zakazane jest nurkowanie na wrak i w promieniu 500 m od niego, ale mimo to zdarzają się przypadki łamania tego przepisu. Wrak statku Wilhelm Gustloff leży w Bałtyku, na północ od Łeby.

Położenie wraku statku MS Wilhelm GustloffPołożenie wraku statku MS Wilhelm Gustloff Google maps

Wi璚ej o:
Komentarze (5)
Ba速yk. Zw這ki we wraku statku Wilhelm Gustloff. Wyznaczono termin wydobycia szcz徠k闚 spod wody
Zaloguj si
 • komentarz.24

  Oceniono 8 razy 8

  Przesta鎍ie rozpowszechnia propagand, 瞠 w chwili zatoni璚ia Wilhelm Gustloff by statkiem pasa瞠rskim - statkiem pasa瞠rskim by do 01 wrze郾ia 1939 roku.
  Od 20 wrze郾ia 1940 zosta przej皻y (zmobilizowany) przez marynark Wojenn III Rzeszy (Kriegsmarine). By okr皻em pomocniczym Marynarki Wojennej (Kriegsmarine) i s逝篡 jako okr皻 mieszkalny dla za堯g 2. Flotylli Szkolnej Okr皻闚 Podwodnych w Gdyni. By uzbrojony i obsadzony za這g marynarki wojennej, nie by wi璚 statkiem pasa瞠rskim, ale OKR邛EM.
  Opis stanu prawnego i jego konsekwencje s bardzo jasno i jednoznacznie opisane nawet w niemieckoj瞛ycznej Wikipedii:
  "Die Versenkung der Wilhelm Gustloff entsprach geltendem Kriegsv闤kerrecht. Als Truppentransporter hatte sie den rechtlichen Status eines Kriegsschiffs, das von der sowjetischen U-Boot-Besatzung auch nur als solches wahrgenommen werden konnte: Als schwimmende Kaserne der Wehrmacht hatte sie einen grauen Tarnanstrich, sie fuhr zum Zeitpunkt der Torpedierung abgeblendet durch Kriegsgebiet und wurde von einem weiteren Kriegsschiff begleitet. Zudem war die Wilhelm Gustloff mit Flugabwehrgeschtzen bewaffnet[18] und hatte kampff鄣ige Soldaten an Bord. Jeder einzelne dieser Punkte machte sie zu einem vom damaligen Kriegsrecht gedeckten, legitimen Ziel gegnerischer Angriffe."
  "Zatopienie Wilhelma Gustloffa odpowiada這 obecnemu mi璠zynarodowemu prawu wojny. Jako transport wojskowy mia status okr皻u wojennego, kt鏎y m鏬 by postrzegany przez sowieck za這g okr皻闚 podwodnych tylko jako taki: jako p造waj帷e koszary Wehrmachtu mia豉 szar farb kamufla穎w, p造n掖 zaciemniony przez przez stref wojenn i towarzyszy jej inny okr皻 wojenny. Ponadto Wilhelm Gustloff by uzbrojony w dzia豉 przeciwlotnicze i mia zdolnych do walki 穎軟ierzy na pok豉dzie. Ka盥y z tych punkt闚 uczyni z nich legalny cel atak闚 wroga obj皻ych stanem wojennym".

 • antropoid

  Oceniono 7 razy 1

  Za tydzie w tzw. "wiadomo軼iach" podadz, 瞠 to patriota, kt鏎y chcia Tuska i Putina pods逝cha na molo.

 • Piotr Szyma雟ki

  0

  Juz jutro w TvPis o tum, jak Klamczuszek Morawiecki sam znalaz cialo i bohatersko chcial je sam wydoby, ale Tusk mu przeszkadza..

 • toaletadwa

  Oceniono 11 razy -3

  Pozwoli zwiedza, to atrakcja turystyczna. To tak jak by kto zakaza odwiedzania oboz闚 koncentracyjnych.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX