RCB ostrzega: Wieczorem w czterech województwach będzie bardzo silny wiatr i burze z gradem

"Uwaga! Wieczorem i w nocy (12/06) bardzo silny wiatr, burze i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie chowaj się pod drzewami. Jeśli możesz - zostań w domu" - alert o takiej treści wysłało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa do osób przebywających na terenie województw zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i części województwa wielkopolskiego.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej na 85 i 90 proc. ocenił prawdopodobieństwo wystąpienia silnych burz z gradem w województwach zachodniopomorskim, lubuskim, dolnośląskim i 22 powiatach województwa wielkopolskiego. Dlatego dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa uruchomił Alert RCB dla zagrożonych obszarów. Porywy wiatru mogą osiągać 115km/h.

Upał i burze z gradem

Ostatni tydzień należał do wyjątkowo ciepłych. Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wczoraj na stacji synoptycznej w Kole temperatura powietrza sięgnęła 34,8°C, w poniedziałek w Poznaniu zaobserwowano 31,9°C. Wieczorem temperatura powietrza zacznie się powoli obniżać, ale najbliższa noc ponownie będzie bardzo ciepła - minimalna temperatura powietrza wyniesie przeważnie od 18°C do 21°C.

Obok upału wystąpią również burze. Gwałtowne opady będą miały miejsce wieczorem oraz w późniejszych godzinach nocnych. Zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru, które lokalnie mogą przekraczać 100 km/h, opady dużego gradu oraz ulewny deszcz do 50 mm. Słabsze i zanikające burze prognozowane są również na krańcach wschodnich Polski

Czym jest alert RCB?

W związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi wysłany został alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Osoby, które znajdują się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymują na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia.

Więcej o:
Komentarze (18)
RCB ostrzega: Wieczorem w czterech województwach będzie bardzo silny wiatr i burze z gradem
Zaloguj się
 • tel123

  Oceniono 6 razy 6

  Dobrze, że mieszkam w środku Polski we wsi Bełchatów. Tutaj prawie nigdy nie ma burz, opadów deszczu. Co najwyżej nieco "poburczy, pohałasuje na górze", kupa hałasu o nic i żadnego deszczu.

 • qwerfvcxzasd3

  Oceniono 2 razy 2

  Po co oni wysyłają to ludziom z calego województwa skoro burza bedzie tylko w jego zachodniej części? Efekt będzie taki jak ze znakami drogowymi - wszyscy zaczną je olewać.

 • tehdess

  Oceniono 1 raz 1

  Taki.... Jak gęsia szyja. Zamiast nawałnicy jest noc tropikalna. Bez sensu zawracają głowę takimi alertami- późnij będzie zdziwienie że nikt nie zareagował. Jak miał jak dostał paredziesiąt wiadomość o nawałnicy a w efekcie nic.

 • grzesiek421

  Oceniono 1 raz 1

  informacja z południowego lubuskiego - burze rozeszły się jeszcze w Niemczech na północ - Berlin i dalej nad Bałtyk oraz na południe, w stronę Pragi. Trochę zostało na Zgorzelec.

 • robek680

  0

  Może próbowali przetestować polski HAARP, ale ktoś zgubił kluczyk do narodowego centrum lotów kosmicznych w Rzeszowie. BTW. Teraz się jakoś pochmurno zrobiło.

 • heraldek

  0

  Nie uda sie wam zajoby z RCB.... zyj bez stresu.... strachy na lachy.....

 • oldthor

  Oceniono 2 razy -2

  czy przepowiadanie pogody to nie jest zbyt trudny temat dla Gó...anej?
  "W nocy nad Pomorzem znów solidnie popada i zagrzmi. IMGW wydało ostrzeżenie"
  popadało, ale o 8 rano.
  blamaż goni blamaż
  trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24893237,nad-pomorzem-znow-solidnie-popada-i-zagrzmi-imgw-wydalo-ostrzezenie.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX