Pogoda. Można zrezygnować z wakacji na południu. W Polsce upały większe niż w Grecji i Włoszech

Pogoda. Wysoka temperatura dręczy Polaków już od kilka dni. Niemal w całym kraju obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne przed upałami. Mapy pogodowe pokazują, że w Polsce jest cieplej niż w krajach Europy Południowej, a nawet na Bliskim Wschodzie.

Temperatura maksymalna w Polsce przekracza dziś 30 stopni Celsjusza. Jak się okazuje, chłodniej jest w tych krajach, do których chętnie jeździmy na wakacje, szukając słonecznej pogody - w Grecji, we Włoszech, a także w Hiszpanii i Turcji. Kiedy w stolicy Polski termometry wskazują już 32 stopnie, w Rzymie odnotowuje się 29 stopni, w Atenach 27, w Istambule 24, a w Madrycie tylko 22 stopnie. 

Pogoda. Upały w Polsce. Co robić, żeby przetrwać upał? RCB przypomina najważniejsze zasady

Od kilku dni Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed upałami, które mogą być niebezpieczne zarówno dla naszego życia, jak i zdrowia, przypominając, że najcieplej jest od godziny 15:00 do 18:00, a nie, jak się powszechnie uważa, o 12:00.

Upały mogą powodować odwodnienie, przegrzanie organizmu, a także udar słoneczny lub cieplny, które stanowią realne zagrożenie dla życia człowieka, ale i zwierząt. W czasie upałów powinniśmy unikać przebywania na słońcu, unikać forsownego wysiłku fizycznego, nosić lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych, w jasnych kolorach i regularnie pić wodę lub napoje z elektrolitami, unikając kawy i napojów słodzonych, które odwadniają. 

W czasie upałów należy pamiętać także o dzieciach i osobach starszych, które są szczególnie narażone na niekorzystne oddziaływanie słońca. W najgorętsze dni najmłodsi i najstarsi powinni unikać wychodzenia z domu, a jeśli to niezbędne, to koniecznie z nakryciem głowy. Powinny także unikać skrajnych temperatur, np. chłodu klimatyzacji, bo może to spowodować szok termiczny. 

Więcej o:
Komentarze (44)
Pogoda. Można zrezygnować z wakacji na południu. W Polsce upały większe niż w Grecji i Włoszech
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 19 razy 11

  Ale w Grecji nie ma polskiego cebulactwa i 500 plusów . I to jest główną przyczyną dlaczego inteligencja jeździ za granicę na wakacje

 • mcguirre

  Oceniono 10 razy 10

  Tylko że za granicą jest taniej jeśli bierzemy pod uwagę porównywalny standard :)

 • Ja Krol

  Oceniono 6 razy 6

  dlatego pojade na poludnie bo tam troche chlodniej, spokojniej i taniej i jeszcze można cos zobaczyc poza straganami z tandeta i zjeść tez cos lepszego i smaczniejszego niz odmrażana stara ryba na smiedzacym oleju w towarzystwie pijanych i wrzeszczacych januszy i grazynek.

 • snook70

  Oceniono 5 razy 5

  Żadnych wakacji nie spędzam w Polsce. Muszę przynajmniej raz do roku wyjechać z tej wioski nad Bałtykiem żeby odreagować.

 • hansolo88

  Oceniono 5 razy 5

  Ale tam nie ma parawanów i pisu. Nawet tydzień takiego detoksu jest zbawienny.

 • mohican47

  Oceniono 5 razy 5

  a w Bałtyku jaja odpadaja, a dorsz jest na wagę złota

 • aqua7x

  Oceniono 5 razy 5

  nie kazdemu zalezy na upałach...

 • lob1

  Oceniono 4 razy 4

  W Polsce nad morzem jest drożej niż nad morzem Śródziemnym.Ciągną tam jak za zboże.Ta nasza chytrość na południu w górach i na północy nad morzem.

 • lob1

  Oceniono 4 razy 4

  Tylko ,że na wybrzeżu wszędzie pływają odchody ludzkie,a może to nieprawda?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX