Ks. Kneblewski, kapelan narodowców, wysłany na emeryturę. Nie pomogli nawet radni PiS

Ks. prałat Roman Kneblewski został przeniesiony na wcześniejszą emeryturę. Zdecydował o tym biskup bydgoski Jan Tyrawa. Duchowny, określany jako "kapelan narodowców", był krytykowany także za żart na temat pedofilii.

Ks. Roman Kneblewski został przeniesiony na kościelną emeryturę, choć zgodnie z kościelnymi przepisami zostało mu do niej jeszcze osiem lat - podaje Radio PiK. Dekret w tej sprawie wydał piątego czerwca biskup bydgoski Jan Tyrawa. Dotychczasowy proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy trafi do Domu Księży Emerytów.

W cytowanym przez radio dokumencie nie ma uzasadnienia decyzji. Przywołane są dwa przepisy prawa kanonicznego, które mówią o sytuacji, w której "gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii". W piśmie bp Tyrawa wyrażał "wdzięczność Księdzu Proboszczowi za długoletnią posługę dla Kościoła".

O tym, że duchowny może zostać odwołany z parafii, sam ks. Kneblewski mówił już w maju w czasie mszy. A w jego obronie stanęli i bydgoscy radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy chcieli, żeby duchowny nadal pełnił swoją funkcję. Wystosowali apel do biskupa Tyrawy z prośbą o pozostawieniu prałata Kneblewskiego na stanowisku proboszcza. Wskazywali w piśmie na "akcje patriotyczne" i "troskę o neobarokowy kościół".

Ks. Roman Kneblewski obrażał i żartował z pedofilii

Bydgoski proboszcz obrażał m.in. Annę Grodzką, nazywając ją „jednostką chorobową” i twierdząc, że powinna się udać "do weterynarza". Krytykował także Jerzego Owsiaka oraz wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, których nazywał "oszustami i demoralizatorami".

W styczniu 2018 roku, kiedy opublikował na Facebooku zdjęcie chłopca przyjmującego komunię świętą, opisując je słowami: "Po katolicku: na kolanach i do ust, a na rękę co najwyżej trzciną". Wielu komentujących uznało to za skandaliczny żart na temat pedofilii.

Ksiądz jest też określany jako nieformalny kapelan polskich nacjonalistów. - Pan Jezus ukazuje nam się jako patriota i również w tym dobrym rozumieniu, takim jak Prymas Tysiąclecia, nacjonalista - mówił w Telewizji Republika. - Nasz polski nacjonalizm jest właśnie bardzo zdrowy. To wręcz święty nacjonalizm, bo w polskim nacjonalizmie na pierwszym miejscu jest Bóg - mówił porównując polski nacjonalizm do tych w innych krajach. - Nacjonalizm jest cnotą. Patriotyzm i nacjonalizm to dwie cnoty pokrewne i każdy katolik powinien być patriotą i nacjonalistą - przekonywał w 2015 roku. 

Więcej o:
Komentarze (160)
Ks. Kneblewski, kapelan narodowców, wysłany na emeryturę. Nie pomogli nawet radni PiS
Zaloguj się
 • state77

  Oceniono 79 razy 71

  On się nadaje do psychiatryka, a nie na emeryturę. Zakneblować i do odosobnionego pokoju. Karykatura księdza.

 • siwywaldi

  Oceniono 68 razy 62

  Ponieważ bp. T. sam ma za uszami, gdyż ukrywał innego księdza pedofila, co ujawnili w swoim filmie bracia Sekielscy, wolał już NIE ryzykować, więc bez wahania, rzucił na pożarcie Kneblewskiego.
  Oto i cała tajemnica wiary....

 • ewulka987

  Oceniono 51 razy 47

  Ten duchowny ma PODŁĄ TWARZ polskiego średniowiecznego, grzesznego i pełnego hipokryzji Kościoła . Jako katoliczka jestem zniesmaczona ,że tylko tego księdza odesłano na wcześniejszą emeryturę, bo główny szkodnik RYDZYK ma się dobrze.

 • a_imie_moje

  Oceniono 41 razy 37

  Jezus partiotą?
  A mnie się wydawało, że unikał tematów narodowo-politycznych jak ognia.
  Nie wszczął powstania w okupowanej przez Rzymian kraju, na co wielu wtedy liczyło.
  Co więcej - mówił: oddawajcie co cesarskie - cesarzowi (podatki), a co boskie - Bogu.

 • gj61

  Oceniono 36 razy 34

  Najgorsze jest to, że kretyna słuchają jeszcze więksi kretyni. Gdzie jest dno?

 • drdr2

  Oceniono 30 razy 28

  no cóż, więcej przynosił strat niż zysków ze strzyżenia owiec, to odwołany. Ale panu Tyrawie to wiele nie pomoże, jest winien krzywdy dzieci

 • bojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 28 razy 26

  Grodzkiej się czepia, a sam w sukience i firankach paraduje....

 • eclipse23

  Oceniono 29 razy 25

  emeryturę temu pasożytowi sponsoruje zbydlęcone katolicyzmem polskie społeczeństwo

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX