Pomnik z księdzem Makulskim i Janem Pawłem II usunięty sprzed bazyliki w Licheniu

Sprzed bazyliki w Licheniu usunięto pomnik przedstawiający kustosza sanktuarium, Eugeniusza Makulskiego, który klęczy przed Janem Pawłem II. Duchowny był jednym z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu" Tomasza Sekielskiego - został oskarżony o molestowanie i wielokrotny gwałt.

Z cokołu przed bazyliką świątyni w Licheniu zniknął pomnik przedstawiający Jana Pawła II z kustoszem sanktuarium, księdzem Eugeniuszem Makulskim - podała we wtorek telewizja TVP Poznań. W maju tego roku, po premierze filmu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu", pomnik został osłonięty przez księży Marianów białą płachtą

Licheń. Pomnik z księdzem Makulskim i Janem Pawłem II usunięty

Pomnik przed licheńska bazyliką został postawiony w 1999 roku. Przedstawiał Jana Pawła II i klęczącego u jego stóp ks. Eugeniusza Makulskiego. Jest dziełem polskiego artysty, prof. Mariana Koniecznego, autora m.in. pomnika Jana Pawła II w Leżajsku czy zdemontowanego już pomnika Lenina w Nowej Hucie.

Z ustaleń telewizji wynika, że pomnik ma wrócić na swoje miejsce po usunięciu z niego postaci księdza Makulskiego - wówczas na cokole będzie się znajdowała tylko podobizna Jana Pawła II. TVP przypomina, że wcześniej nigdy nie zdarzyło się, by jakikolwiek pomnik z papieżem został w Polsce zdemontowany.

W filmie "Tylko nie mów nikomu" jeden z jego bohaterów (obecnie ksiądz) opowiadał, że był wielokrotnie molestowany i gwałcony przez Makulskiego. Po ujawnieniu tych informacji zgromadzenie Księży Marianów wydało oświadczenie, w którym odcięło się od działań Makulskiego i poinformowało, że decyzja o demontażu pomnika zostanie podjęta "w najbliższym czasie". 

Więcej o:
Komentarze (111)
Pomnik z księdzem Makulskim i Janem Pawłem II usunięty sprzed bazyliki w Licheniu
Zaloguj się
 • evergreen111

  Oceniono 22 razy 14

  Czyli Santo Protecto Pedofilo zostanie, ku zgorszeniu ludzi myślących...

 • barakuda62

  Oceniono 24 razy 14

  Odetną pedofila, ale postawią pomnik największego obrońcy pedofilów- takie rzeczy były tylko w Erze, ale Ery już nie ma, ale jest RP Wolska.

 • dzidka17

  Oceniono 17 razy 13

  nie byłam w Licheniu ale wiem od moich sąsiadów,że Licheń podobnie jak bizancjum o.Muchomora nastawione jest na komercję,za wszystko trzeba płacić ,podobnie jak w kościele św.Brygidy ,zeby zwiedzić trzeba wpłacić jak przy zwiedzaniu muzeum. Marianie ,żeby nie stracić odwiedzających zdecydowali się na usunięcie pedofila.

 • demokrex

  Oceniono 21 razy 13

  Pomnik gwałciciela i alfonsa, powinno być napisane.

 • jezierskiadam

  Oceniono 25 razy 13

  W Związku Sowieckim za Lenina i jeszcze intensywniej za Stalina stosowano przymusową ateizację społeczeństwa. Bardzo ciekawym zagadnieniem jest: - Jak różni bogowie przetrwali okres wielkiego nacisku antyreligijnego?

  Wiemy, że największą klęskę poniosło prawosławie, a Allach przetrwał komunę bez problemów. Nawet umocnił swoje wpływy wśród wyznawców. Katolicy, protestanci i mozaiści zajęli pośrednie miejsca na skali upadku spowodowanego przez komunistyczny terror antyreligijny.

  Jakie ogólne wnioski można wyciągnąć z analizy procesu upadku religii w byłym Związku Sowieckim?

  1) Prawosławiu zaszkodził tradycyjny sojusz ołtarza z tronem. Bolszewicy przejęli władzę, a następnie wygrali wojnę ze wspomaganymi przez zachód białymi armiami, ponieważ carat zupełnie stracił poparcie Rosjan i innych narodów zamieszkujących rosyjskie imperium. Bóg prawosławny żyjący w symbiozie z władzą podzielił los carskiej rodziny.

  2) Prześladowania wzmacniają przywiązanie do religii a czasem wywołują religijną konspirację atrakcyjną szczególnie dla młodych wyznawców. Sekularyzacja jest trwała wtedy gdy jest długotrwała i przebiega w sposób łagodny.

  Kraje o tradycji protestanckiej są znacznie bardziej zateizowane od krajów katolickich, ponieważ w tych krajach król był albo był i jest nadal głową kościoła. W krajach protestanckich Kościół był atakowany jako sojusznik władzy świeckiej podczas kolejnych rewolucji.

  Obecny sojusz Rydzyka z Kaczyńskim źle wróży przyszłości polskiego Kościoła Katolickiego. Pedofilia kleru szkodzi rządzącej partii a deficyt budżetowy Bogu Prawdziwemu w Trójcy Jedynemu.

  Adam Jezierski

 • ryslew2061

  Oceniono 18 razy 12

  No ale przecie wystarczy zdekapitować sylwetę Makulskiego, a w zwolnione miejsce przyspawać głowę śp. Lecha K. i wszystko będzie w porządku, a nawet bardziej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX