Burza w Gdańsku. Zalane ulice i podtopienia. 320 interwencji strażaków na Pomorzu

Przez województwo pomorskie przeszły silne burze z intensywnymi opadami deszczu. Tylko w poniedziałek wieczorem strażacy na całym Pomorzu wzywani byli do ponad 320 zgłoszeń dotyczących podtopionych budynków lub powalonych drzew.

Z powodu obfitych opadów deszczu i podtopień jakie wywołały silne burze w Gdańsku zwołany został Sztab Zarządzania Kryzysowego. Część ulic było nieprzejezdnych, wystąpiły utrudnienia w komunikacji miejskiej, a w całym mieście całkowicie wstrzymane zostało kursowanie tramwajów.

Gdańsk. Z powodu intensywnych burz na całym Pomorzu odnotowano 320 interwencji straży pożarnej 

O godzinie 22 przeszła pierwsza burza, która trwała w sumie 40 minut. W tym czasie na całym obszarze Gdańska suma opadów przekroczyła 20 mm (dla porównania średnia suma opadów dla Gdańska w czerwcu wynosi 56 mm). Według komunikatu urzędu miasta od godziny 22:00 do 1 w nocy suma opadów wynosiła: w Brzeźnie 53,85 mm, Jelitkowie 61,18 mm; na Górze Gradowej 40,11mm, w Oliwie 55,48 mm; na Cygańskiej Górze 51,2 mm i w Matemblewie 52,4 mm.

Jak podaje "Wyborcza Trójmiasto" w Gdańsku oraz Gdyni wystąpiły przerwy w dostawie prądu. Z powodu burz utrudnienia wystąpiły także na gdańskim lotnisku - część lotów musiała zostać opóźniona, jeden lot przekierowano na lotnisko w Bydgoszczy. Dodatkowo całkowicie nieprzejezdne były gdańskie ulice: 3 Maja Nowe Ogrody, Węzeł Kliniczna, okolice CH Manhattan, Brama Oliwska, Jana z Kolna, Traugutta, wiadukt Pomorska oraz skrzyżowanie przy Galerii Bałtyckiej. Największe podtopienia odnotowano w dzielnicach Oliwa, Wrzeszcz czy Wyspie Sobieszewskiej.

O godzinie 23:40 na Pomorzu odnotowano kolejną silną nawałnicę. Intensywne opady deszczu trwały w sumie ponad dwie godziny. Dyżurny Państwowej Straży Pożarnej podał, że z powodu wieczornych burz w całym województwie pomorskim odnotowano ponad 320 interwencji. Wezwania dotyczyły głównie przepompowania wody z zalanych budynków, usuwanie powalonych drzew oraz osłona uszkodzonych dachów. W samym Gdańsku strażacy wyjeżdżali do 50 wezwań. Wszystkie utrudnienia zostały już usunięte, a komunikacja miejska kursuje już bez żadnych przeszkód.

Więcej o:
Komentarze (63)
Burza w Gdańsku. Zalane ulice i podtopienia. 320 interwencji strażaków na Pomorzu
Zaloguj się
 • dawidb

  Oceniono 20 razy 16

  "Suma opadów przekroczyła 20 mm na m2". A na kilometr było inaczej??

  Tak, cenię dobre dziennikarstwo.

 • dziadekjam

  Oceniono 19 razy 15

  "W tym czasie na całym obszarze Gdańska suma opadów przekroczyła 20 mm na m2 "
  ===========================================================
  Szanowna/y NPK!
  Albo 20 mm, bez na m2, albo 20 litrów na m2.

 • kangurzyca13

  Oceniono 6 razy 6

  Tam, gdzie jest Galeria Baltycka i parking byl kiedys zbiornik retencyjny. W beton woda jakos slabo wsiaka...

 • cleryka

  Oceniono 4 razy 4

  Ekspertów tu co nie miara.Do roboty w czynie społecznym zaprojektować kanalizację i budowę kanałów wodnych.

 • feurig59

  Oceniono 6 razy 4

  wszystko zabetonujcie, drzewa i łąki wytnijcie - będzie szybciej spływać ;-)

 • kangurzyca13

  Oceniono 3 razy 3

  -@ acer0: Nie, to kara boska za chronienie pedofilow przez Glodzia.

 • kataryniarski

  Oceniono 3 razy 3

  Patrzcie polsko wschodnia (sic!), jak wyglądają wybrukowane ulice! :D

 • mejerewa

  Oceniono 13 razy 3

  Raz upały, raz powodzie. Ale nadal większość nie wierzy w zmiany klimatu prowadzące do skrajnych zjawisk pogodowych. Jak uwierzą w końcu, to będzie za późno na ratunek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX