Niedziele handlowe w 2019. Czy w niedzielę 16 czerwca zrobimy zakupy?

Od 2018 roku w Polsce musimy liczyć się z tym, że nie w każdą niedzielę zrobimy zakupy w sklepach i centrach handlowych. W którą niedzielę czerwca nie obowiązuje zakaz handlu?

Zgodnie z kalendarzem w 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko jeden raz w miesiącu. W pozostałe niedziele otwarte mogą być jedynie te punkty, które nie są objęte zakazem ujętym w ustawie ograniczającej handel w niedziele i dni świąteczne.

Niedziele handlowe 2019. Czy niedziela 16 czerwca będzie handlowa?

Ustawa ograniczająca handel w niedziele obowiązuje od marca 2018. Tylko w wyznaczone w kalendarzu niedziele otwarte są sklepy oraz centra handlowe. W 2019 roku niedziela handlowa wypada tylko raz, pod koniec każdego miesiąca. 16 czerwca nie zrobimy więc zakupów w sklepach typu Biedronka, Lidl, Tesco czy Carrefour. Wyjątkiem są jedynie apteki, cukiernie, sklepy z pamiątkami, stacje benzynowe, punkty pocztowe i sklepy, w których za ladą stanie właściciel - te placówki nie obejmuje ustawa zakazująca handlu w niedziele.

Niedziele handlowe od 2020 roku

Najbliższa niedziela handlowa wypada dopiero 30 czerwca. Do końca tego roku niedziele handlowe będą wypadały zazwyczaj raz w miesiącu (z wyjątkiem grudnia). Od przyszłego roku z kolei ustawa zakłada jeszcze większe ograniczenia, w wyniku których zakupy w sklepach i centrach handlowych w ostatni dzień tygodnia zrobimy maksymalnie 7 razy w roku. Handlowa niedziela od 2020 roku będzie wypadała przed dniami wolnymi od pracy takimi jak święta Bożego Narodzenia czy Wielkanoc. 

Więcej o:
Komentarze (13)
Niedziele handlowe w 2019. Czy w niedzielę 16 czerwca zrobimy zakupy?
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 6 razy 2

  Co może rząd, Sejm, Senat i Naczelnik Państwa, żeby wspomóc finansowo arcybiskupa Mordowicza?

  Kilka propozycji:

  Zakaz korzystania z placów zabaw.

  W niedziele i święta kościelne wielu rodziców i dziadków przebywa na placach zabaw zapominając o obowiązku uczestnictwa w religijnych uroczystościach. Zakaz wstępu na place zabaw dla dzieci w niedziele i święta kościelne zwiększyłby frekwencję na mszach niedzielnych i wpływy z tacy. Dodatkowo: - Pracownicy zatrudnieni w takich miejscach jak Górka Szczęśliwicka mogliby odpocząć w niedzielę..

  Zakaz korzystania z placów zabaw należy wprowadzić Ustawą. Konieczne są przepisy wykonawcze gwarantujące przestrzeganie prawa oraz surowe kary dla łamiący prawo właścicieli i zarządzających terenami, ma których utworzono place zabaw.

  Poświęcenie nie poświęconego.

  W okresie okupacji sowieckiej wybudowano wiele obiektów niepoświęconych. To nie tylko Pałac Kultury. To wielka ilość budynków, mostów, dróg będących dziś własnością publiczną albo prywatną. Obiekty niepoświęcone wymagają poświęcenia. Jeśli chodzi o obiekty będące własnością skarbu państwa, oraz obiekty należące do korporacji, w których państwo ma udziały, wystarczy rozporządzenie właściwego ministra. Ustawą należy, w temacie poświęceń, zrównać podmioty prywatne i państwowe. Nie możemy łamać zasad unijnych, dopóki pieniądze z unijnych dotacji są nam potrzebne do renowacji zabytkowych kościołów i rewitalizacji kościołów zbudowanych w czasach sowieckiej okupacji w sposób urągający godności. proboszczów i wikarych.

  W tysiącach kościołów zbudowanych za panowania Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego nawet ołtarze nie były pozłacane, a plebanie nie spełniają współczesnych wymagań. Nie poświęconych jest też setki tysięcy prywatnych domków jednorodzinnych w miastach i na wsiach. Mamy niepoświęcone obory i stodoły.

  Ustawą można wprowadzić utworzenie rejestru obiektów poświęconych. Jawny ogólnodostępny rejestr obiektów niepoświęconych zmobilizuje właścicieli. Poświęcenia obiektów powinny być okresowo odnawiane, podobnie jak odnawiane są różnego rodzaju przysięgi.

  Wprowadzenie obowiązku pielgrzymkowego.

  Obywatel musi mieć czas na wykonywanie pracy zarobkowej dla dobra Kościoła i ojczyzny. dlatego wystarczy aby obowiązek pielgrzymkowy dotyczył jednej pielgrzymki rocznie. Opłaty za zwolnienie z obowiązku pielgrzymkowego nie powinny być wygórowane.

  Ze względów humanitarnych należy ustawowo wprowadzić ulgi dla osób niepełnosprawnych, osób po 75 roku życia, posłów i senatorów.

  Kapelani w korporacjach, urzędach, średnich i małych firmach.

  Nie ma żadnego logicznego powodu, żeby kapelani byli jedynie w wojsku i szpitalach. Kapelan powinien być w sądzie, urzędzie wojewódzkim, na Uniwersytecie, w banku i w McDonald's. W wielkich instytucjach kapelanów powinny mieć wydziały i oddziały terenowe. Kapelan powinien mieć pensję na poziomie średniej członków zarządu. Jeśli pensje zarządu są zbyt niskie, Ustawa powinna zadbać o poziom dochodów wystarczających do życia na poziomie godnym kapelana. Małe firmy mogłyby mieć wspólnego kapelana. Np. do 10 małych firm składałoby się na wynajęcie kapelana.

  5.000+ dla rodziców, którzy wychowali kapłana.

  5.000+ to miesięczny dodatek do renty lub emerytury za wychowanie kapłana. Przysługiwać będzie (po uchwaleniu odpowiedniej Ustawy) rodzicom od momentu wyświęcenia syna na księdza. Wychowanie duchowego przewodnika to o wiele więcej niż wychowanie zwykłego zjadacza chleba. .5.000+ to skromna rekompensata dla rodziców. 5.000+ obowiązywać będzie już od pierwszego wychowanego księdza. Samorządy powinny mieć ustawową możliwość powiększenia tej sumy.

  Adam Jezierski

 • plastikpiokio

  Oceniono 4 razy 2

  oczywiscie zę zrobimy --kupimy wino owocowe marki wino w sklepie ---u stasia .

 • zawszedak111

  Oceniono 3 razy 1

  Już!?
  NPK, litości!!!
  Jeszcze UZ dwa razy dziennie wklei te bzdury. Aż do niedzieli.

 • six_a

  Oceniono 3 razy 1

  odpowiadam redaktorowi: nie.

 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 2 razy 0

  Mnie interesuje tylko i wyłącznie czy w Castoramie w niedzielę handlową będzie pracowała pani Basia- ta około 30 lat blondynka i czy będzie miała czerwone majtki??.

 • yacenty.stan

  Oceniono 4 razy 0

  Jaki jest sens pisania tego co tydzień - suweren nie czyta GW a pozostali rozumieją termin "Ostatnia niedziela miesiąca". Nota bene, rozumieją znaczenie wielu innych, ważniejszych rzeczy, których suweren nie rozumie.

 • xyz_xyz1

  Oceniono 2 razy 0

  W niedziele powinno być zamknięte dokładnie wszytko - zakaz wykonywania jakiejkolwiek pracy po za pracą na rzecz kościoła katolickiego i państwa (nieodpłatnej) istnieje mozliwosc uzyskania stosownego pozwolenia - dyspensy w przypadku służb Ratunkowych stosowne dyspensy wydaja kapelani lub stosowny biskup. Każdy osoba mająca obywatelstwo polskie ma obowiązek obecności na mszy świętej oraz wykazania się odpowiednia obecnością na innych nabożeństwach. Możliwe jest zwolnienie jednorazowe lub okresowe. Dodatkowo w ramach przygotowania do niedzieli wprowadza się wolne od handlu soboty .

 • 68jacekw

  Oceniono 8 razy 0

  Czy mozna przy okazji prosić o listę sklepów otwartych w niedziele w Niemczech?Rysiek Petru nia dysponuje bo on tam w niedziele po łopatę pojechał.

 • remislanc

  Oceniono 5 razy -1

  Nareszcie!!! Zbliża się!!!Jakie to cudowne!!!Trę nogami od miesiąca, aby w niedzielę za dwa tygodnie pójść do galerii i pojeździć ruchomymi schodami...Qrde - w niedzielę!!! Nie tam w piątek-świątek. Tylko w niedzielę!!! Jakie to emocjonujące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX