Milicjant podejrzany o strzelanie do górników w kopalni Wujek zatrzymany. "Na nic się zdało zrzeczenie obywatelstwa"

Konwój polskiej policji z zatrzymanym Romanem S. wylądował już w Warszawie. Byłego funkcjonariusza plutonu specjalnego MO, podejrzanego o to, że w stanie wojennym strzelał do górników kopalni Wujek, zatrzymano w Chorwacji.

Antoni Rzeczkowski z Komendy Głównej Policji powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że mężczyzna jest transportowany do aresztu śledczego. Z nieoficjalnych źródeł, do których dotarł IAR, wynika, że Roman S. ukrywał się za granicą i miał zmienioną tożsamość. Był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania w ramach śledztwa IPN.

Sprawę zatrzymania mężczyzny skomentował dla PAP minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stwierdził, że w przypadku "zbrodni przeciwko ludzkości" upływ czasu "nie powinien mieć znaczenia". Szef resortu pokreślił, że poszukiwanemu "na nic się zdało zrzeczenie polskiego obywatelstwa". 

Pacyfikacja kopalni Wujek

16 grudnia 1981 roku podczas pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach zginęło dziewięciu górników. Komunistyczne władze wysłały milicję i wojsko, wyposażone w czołgi i broń ostrą, aby stłumić strajk przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Górnicy mieli do obrony łańcuchy, kilofy i pręty. Od kul plutonu specjalnego ZOMO zginęło dziewięciu górników, a ponad 20 zostało rannych.

Protest rozpoczął się na wieść o aresztowaniu w nocy z 12 a 13 grudnia Jana Ludwiczaka, przewodniczącego Solidarności w Wujku. Stan wojenny i docierające informacje o brutalnych pacyfikacjach innych kopalni skłoniły ich do stawienia oporu. Po trzech dniach strajku władze zdecydowały o uderzeniu na kopalnię. Początkowo siły milicyjno-wojskowe użyły armatek wodnych, rozpędzając tłum kobiet z dziećmi, które próbowały zatarasować wejście do zakładu. Następnie czołgi rozbiły mur fabryczny, torując drogę szturmującym oddziałom ZOMO.

Więcej o:
Komentarze (475)
W Chorwacji zatrzymano milicjanta, który miał strzelać do górników w kopalni Wujek
Zaloguj się
 • gj61

  Oceniono 88 razy 46

  Pytanie: Czy strzelał celnie czy tylko udawał? Pytam tak tylko, w kontekście zdjęcia Zimnego Lecha który, ponoć "udawał picie wódki" przy okrągłym stole.

 • jokemaker

  Oceniono 36 razy 30

  Panie Ministrze może to się przydać. Odkryłem jednego prokuratora z czasów stanu wojennego który zwalczał opozycję. Siedzi w sejmie w ławach PiS

 • szaja25

  Oceniono 48 razy 24

  A jak powie, że nie strzelał, bo dzień wcześniej z kumplami sprzedali naboje na wódkę, to jak mu udowodnią, że kogoś zastrzelił?

 • pwiejacz

  Oceniono 18 razy 10

  Spotkałem kiedyś byłego zomowca z Wujka. Był inwalidą bo oberwał ciężką śrubą wyrzuconą z procy. Zomowcy nie mieli skrupułów strzelać widząc niektórych swoich kolegów rannych. Bali się że górnicy odbiorą im broń i z tej broni ich pozabijają. Taka jest druga strona medalu.
  Nie żebym chciał bronić zomowców ale ich winą jest to że w ogóle poszli do tej służby a nie że strzelali. Na Wujku popełniono błędy na szczeblu dowodzenia, a potem wypadki potoczyły się lawinowo.

 • cacadux

  Oceniono 16 razy 10

  Czytaj uważnie Ziobro. Każdy sługus totalitarnego ustroju stanie pzred sądem. KAŻDY !

 • jan.fils

  Oceniono 32 razy 10

  Szanowni Państwo. Jestem nieco zszokowany komentarzami pod tym artykułem. Ja rozumiem, że rządzi PIS, ja rozumiem, że wszystkie działania rządu, prokuratury, policji są złe. Ja rozumiem, że IPN, to zło.

  Ale ofiary z kopalni Wujek są prawdziwymi ofiarami komunizmu i naprawdę należy im się szacunek, pomimo teraźniejszych rozgrywek politycznych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX