Z powodu upałów w Zielonej Górze skrócono lekcje. Czy szkoła może zmienić godziny zajęć?

Niektóre ze szkół w Zielonej Górze zdecydowały się na skrócenie zajęć lekcyjnych z uwagi na upały. Dotyczy to przede wszystkim zielonogórskich podstawówek. Skrócone zostaną zarówno lekcje, jak i przerwy między nimi.

Z prognozy pogody przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura maksymalna w Zielonej Górze może dziś przekroczyć 30 stopni. Województwo lubuskie jest jednym z trzech, w których obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia przed upałami. 

Upały na zachodzie Polski. Skrócone lekcje w podstawówkach w Zielonej Górze

W związku z upałami, wiele zielonogórskich szkół zdecydowało się na skrócenie lekcji z 45 do 30 minut. Krótsze są także przerwy między zajęciami. Lekcje skraca dziś m.in. Zespół Edukacyjny nr 9 w Zielonej Górze oraz Zespół Edukacyjny nr 6 w Przylepie. Dzieci, które nie mogą pójść do domu wcześniej, mogą zostać na świetlicy.

- Oczywiście, jeżeli rodzice nie mogą pozostawić dziecka samego i jeżeli nie mogą zapewnić opieki, te dzieci, które są w świetlicy, nadal mają zapewnioną opiekę i tych dzieci nie odsyła się do domu - w rozmowie dla Radia Zielona Góra mówiła Lidia Gryko, zastępca naczelnika Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych w magistracie.

Czy szkoła może skrócić zajęcia z powodu pogody? Prawo chroni przed zimnem, a nie upałami

Zgodnie z obowiązującym prawem, dyrektor szkoły może przerwać, odwołać lub skrócić lekcje ze względu na pogodę m.in. wtedy, gdy drogi są nieprzejezdne lub gdy nastąpiła awaria instalacji grzewczej, przez co w szkole nie można utrzymać temperatury minimalnej wynoszącej 18 stopni. Przepisy nie mówią o możliwości odwołania lub skrócenia lekcji z powodu upałów, ale dają dyrektorom możliwość zawieszenia zajęć, gdy na danym obszarze występują zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.  Najprawdopodobniej to właśnie ta regulacja umożliwiła podjęcie decyzję o skróceniu lekcji w szkołach w Zielonej Górze. 

Więcej o:
Komentarze (31)
Z powodu upałów w Zielonej Górze skrócono lekcje. Czy szkoła może zmienić godziny zajęć?
Zaloguj się
 • acototak

  Oceniono 7 razy 3

  "Pracodawcy mają obowiązek ograniczać szkodliwe oddziaływanie wysokich temperatur i silnego promieniowania słonecznego na pracowników. Pracodawca musi dostarczyć pracownikom zimne napoje, jeśli temperatura na otwartej przestrzeni przekracza 25o C albo 28o C na stanowisku pracy w pomieszczeniu.
  Napoje powinny być udostępnione nieodpłatnie, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
  Jeśli pracodawca nie dostarczy pracownikom podczas upału zimnych napojów, może narazić się na karę grzywny."

  A w szkołach dbają o uczniów?

 • pan.szklanka

  Oceniono 7 razy 3

  Zachodnie szkoły bazują na fizyce Newtonowskiej i procesach endotermicznych wykorzystywanych w klimatyzatorach. U nas obowiązuje relatywistyczna mechanika kwantowa i dylatacja czasu.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 5 razy 3

  W większości szkół oceny już wystawione więc i tak nie ma kogo uczyć.

 • valla

  Oceniono 4 razy 2

  u nas dzieci maja sale na wschod. rolet nie ma. temperatura na dworze ponad 30 - a na ostatnim piętrze w tej sali pewnie z 50....
  dziwie się, ze szkola nie może zapewnić dzieciom normalnych warunków - tylko idzie na latwizne!

 • muzoman

  Oceniono 1 raz 1

  Rok szkolny się kończy i ciekawy czy nadrobili materiał z okresu strajku ? Lipę odwalają pewnie i po łebkach uczą. Czy się stoi czy się leży...….

 • delfina77

  Oceniono 3 razy 1

  Zamiast rozdawać pieniądze patologii, rząd mógłby sfinansować klimatyzację w szkołach, z pożytkiem dla wszystkich

 • malaguena1

  Oceniono 2 razy 0

  No tak, i po tych skróconych lekcjach te dzieci będą wracać do domów w największy upał? A co z programem nauczania - czy już przerobiony? To może od razu wakacje zrobić ...

 • adam.2x

  Oceniono 2 razy 0

  Klimat się zmienia, temperatury rosną i bez klimatyzacji będzie trudno uczyć się czy pracować. Wsółczuję dzieciakom i nuczycielom. W Stanach znamy te problemy bardzo dobrze.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX