Brześć Kujawski. 18-latek odpowiedzialny za atak na szkołę przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie

Zarzut usiłowania zabójstwa wielu osób dla 18-letniego sprawcy poniedziałkowego ataku w szkole w Brześciu Kujawskim. Jak poinformował Wojciech Fabisiak z Prokuratury Okręgowej we Włocławku, chłopak przyznał się winy.

Przypomnijmy, że do tragicznego zdarzenia doszło 27 maja w Szkole Podstawowej nr 1 im. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim. Ok. godziny 10:00 do szkoły wtargnął 18-letni chłopak, który odpalił petardę hukową i wystrzelił z broni palnej. Ranna została pracownica szkoły i 11-letnia uczennica. Kobietę ranną w klatkę piersiową i brzuch przewieziono do szpitala we Włocławku. Jest w stanie dobrym, przeszła operację usunięcia pocisku. Drugą ofiarą napastnika jest 11-letnia uczennica, która została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Toruniu. Jej życiu także nie zagraża niebezpieczeństwo.

Atak na szkołę w Brześciu Kujawskim. Napastnik przyznał się do winy

Z ustaleń policji i prokuratury wynika, że podczas ataku na szkołę młody mężczyzna był zamaskowany. Użył starej, czarnoprochowej broni oraz petard, które uprzednio sam przygotował. Śledczy przeszukali pomieszczenia, które zajmował 18-latek i znaleźli w nich materiały oraz urządzenia służące do produkcji materiałów wybuchowych. Zostaną one poddane badaniom balistycznym. Napastnik ze szkoły w Brześciu Kujawskim leczył się psychiatrycznie.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej we Włocławku Wojciech Fabisiak poinformował, że młodemu mężczyźnie zarzuty przedstawili policjanci. Mężczyzna został oskarżony o usiłowanie zabójstwa wielu osób przy użyciu materiałów wybuchowych - informuje interia.pl. Przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Brześć Kujawski. Nieoficjalnie: 18-latek napadł na szkołę, żeby zemścić się na polonistce

Z relacji "Wirtualnej Polski" wynika, że zatrzymany 18-latek nie chciał podać motywu ataku i nie odniósł się do pytania o ewentualne urazy w stosunku do byłych nauczycieli. Możliwe także, że jego rodzina wiedziała o planowanym przez niego ataku.

-  Dużo wskazuje, że po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego zapoznawał się w internecie z informacjami na temat zamachów w szkole, stał się pasjonatem militariów i broni. (...) Dzień wcześniej widziany był w okolicach szkoły. W dniu ataku jego brat nie pojawił się w szkole. Sprawdzamy, czy jego bliscy nie wiedzieli wcześniej o zamachu - powiedział anonimowy informator portalu wp.pl. 

Z nieoficjalnych informacji, które opublikował Polsat News wynika, że 18-latek mógł "polować" na polonistkę, która w przeszłości nie przepuściła go do kolejnej klasy. Podczas ataku Marek N. próbował wejść do sali, w której polonistka często prowadzi lekcje. Kiedy jej tam nie znalazł, miał szukać jej na szkolnym korytarzu. Wcześniej miał jej wielokrotnie grozić.

Strzelanina w Brześciu Kujawskim. Marek N. pisał o ataku w social mediach

To nie pierwsza próba ataku na Szkołę Podstawową nr 1 m.in. Władysława Łokietka w Brześciu Kujawskim, jaką zorganizował Marek N. W lipcu ubiegłego roku młody mężczyzna przyszedł na szkolne boisko uzbrojony w maczetę i nóż. Został zatrzymany przez policję, a następnie skierowany na obserwację psychiatryczną. Lekarze zdecydowali o umieszczeniu go w szpitalu psychiatrycznym, z którego wyszedł w lutym tego roku. 

Polskie Radio PiK podaje, że 18-latek zapowiedział swój atak za pośrednictwem jednego z portali społecznościowych. „To zdjęcie sprawia, że myślę o strzelaninie w szkole i polskim ludobójstwie” - głosił napisany w języku angielskim komentarz pod jednym ze zdjęć Marka N. "To dobrze" - odpowiedział na komentarz zamachowiec z Brześcia Kujawskiego. Komentarze pojawiły się dwa dni przed wydarzeniami w szkole. Zostały usunięte, ale informacje o nich przekazali mediom uczniowie szkoły podstawowej, w której doszło do ataku.

Więcej o:
Komentarze (13)
Brześć Kujawski. 18-latek odpowiedzialny za atak na szkołę przyznał się do winy. Grozi mu dożywocie
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 20 razy 20

  Jakie dożywocie?
  Przecież już z pierwszych informacji, wiadomo że to świr, który już wcześniej latał po tej szkole z maczetą, za co trafił do Czubków. Więc w najgorszym wypadku, najbliższe lata spędzi co najwyżej w wariatkowie.

 • zdanie

  Oceniono 13 razy 5

  To samo było z tym biedakiem od żółtej reklamówki z Wrocka. Ktoś chciał udowodnić, że mamy w Polsce terror, żeby wprowadzić ustawę inwigilacyjną.

 • zawszedak111

  Oceniono 4 razy 4

  UZ, IAR, piszcie po polsku!
  "...chłopak przyznał się winy."

 • zawszedak111

  Oceniono 3 razy 3

  Zwróćcie zapłaconą kwotę i nie ośmieszajcie się tym ogłoszeniem "Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm,".
  Wstyd!

 • jan3211

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba przywrócić karę śmierci dla terrorytów i zbrodniarzy . Ilość zbrodniarzy ich rośnie w tempie zastraszającym w krajach , gdzie dzieci mają dostęp do narkotyków , do dopalaczy i do pornografii w internecie , a ich rodzice i elity polityczne biorą udział w wyścigu szczurów za karierą i szmalem.

 • kmosb

  Oceniono 8 razy 2

  Jeżeli skazany dostaje dożywocie powinien sam się utrzymywać w więzieniu a nie żyć na koszt społeczeństwa i nie ważne że jest świrem. To nie powinno być żadnym usprawiedliwieniem dla niego.

 • avorum

  Oceniono 1 raz 1

  Pytanie jest dlaczego z wariatkowa go wypuścili? Może powinien odpowiedzieć karnie ten, co podpisał "wypiskę"?

 • zz1026

  Oceniono 2 razy 0

  mozecie mi powiedziec pseudo dziennikarzyny czemu tak klamiecie?

  wcale nie grozi mu dozywocie to jest przestepca mlodociany czyli maksymalnie moze dostac 25 lat
  chcoby zabil 1000 osob to i tak grozi mu 25 lat

 • malgojb

  0

  Jak ma żółte papiery to mu nic nie grozi. Cud będzie jak sędzia uzna, ze powinien trafić na zamknięte leczenie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX