Deszcze i powodzie. Wciąż niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia III stopnia dla czterech województw

Południe Polski wciąż zmaga się z trudną sytuacją powodziową. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia III stopnia dla czterech województw - podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego.

Intensywne opady deszczu, które nie ustają od kilku dni, przyczyniają się do ciągłego podnoszenia się poziomu rzek. Już na czterdziestu wodowskazach, głównie w dorzeczu Wisły, przekroczone zostały stany alarmowe. Sytuacja jest najtrudniejsza w Małopolsce oraz na Śląsku. 

IMGW ostrzega przed powodziami. Woda wzbiera na Wiśle, Odrze i Warcie

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał kolejne ostrzeżenia hydrologiczne. Zagrożenie III stopnia prognozuje się dla województw podkarpackiego, świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego, z kolei II stopnia - dla województw śląskiego i opolskiego. Ostrzeżenia te dotyczą przede wszystkim rzeki Wisły, Odry oraz zlewni głównej Warty i jej dopływów. 

Powodzie i podtopienia na południu kraju. W Krakowie przez Wisłę przepływa fala kulminacyjna

Alarmy powodziowe w Małopolsce obowiązują w dziewięciu powiatach, ośmiu gminach i w trzech miastach: w Krakowie, Tarnowie i w Oświęcimiu. W nocy w stolicy Małopolski umacniano wał rzeki Serafy, przez który przelewała się woda. Od godziny 8:00 do popołudnia przez Kraków będzie przepływać fala kulminacyjna na Wiśle. Według specjalistów poziom tej rzeki nie powinien przekroczyć 6 metrów. Bulwary wiślane zabezpieczono specjalnymi zaporami.

W ciągu ostatniej doby na południu Polski straż pożarna interweniowała 2 tysiące razy. Najwięcej interwencji odbyło się w powiatach: krakowskim, wielickim, wadowickim i oświęcimskim. W samej Małopolsce podtopione zostało ponad 300 budynków.

Trudna sytuacja hydrologiczna na południu. W Krakowie kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego

O godzinie 9:00 w Krakowie ma odbyć się kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzysowego. Mają wziąć w nim udział premier, członkowie rządu, a także wojewodowie tych województw, w których zagrożenie powodziowe jest najwyższe. 

- Zapraszam jutro na 9:00 na spotkanie sztabu wszystkich państwa, wszystkich wojewodów - wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy"- powiedział podczas wieczornego posiedzenia sztabu premier Mateusz Morawiecki.

Więcej o:
Komentarze (49)
Deszcze i powodzie. Wciąż niebezpiecznie na południu kraju. Ostrzeżenia III stopnia dla czterech województw
Zaloguj się
 • felicjan.dulski

  Oceniono 12 razy 12

  W porównaniu, relatywnie... to stan przedpowodziowy, jaki jeszcze ćwierć wieku temu zdarzał się co rok. Wiadomo, że kogoś i coś tam zaleje, ale generalnie nic specjalnego. W skali państwa problem niewielki, do walki z żywiołem wystarczą lokalne służby.
  Tymczasem rząd PiS zagrożenie rozdmuchuje, by jego działania pozorne wydawały się być ogromne.
  Chodzi o "przeprowadzenie babci przez ulicę", a propaganda głosi, że oto rząd ofiarnie prowadzi naród "z ziemi polskiej do Wolski".
  Taka Wolska!

 • cezar85

  Oceniono 16 razy 12

  ależ o co chodzi, przecież matołusz powiedział, że w Polsce jest sucho i że trzeba się modlić

  tylko modlących się sukienkowych nie widać na wałach

  chyba trzeba będzie podwoić haracz

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 9

  Pis realizuje obietnice , Polska w ruinie

 • pioter83

  Oceniono 11 razy 7

  Modlmy sie aby ta pisowska banda zostala wyrzucona na smietnik historii

 • pedro.666

  Oceniono 9 razy 7

  Mateusz, Beata, Dziwisz, co jest, nieudacznicy? Nawet modlić się porządnie nie umiecie???

 • bosman64

  Oceniono 9 razy 7

  Powódź tak przed wyborami? I to na Podkarpaciu i w Małopolsce ? W ciemnogrodzie PIS-uarów? przecież to oczywista kara Boża za słuchanie czarnych i głosowanie na tą mafie skocznych złodziei i ich herszta srebrnego developera.

 • hiperon59b

  Oceniono 9 razy 7

  Podobno pan premier Mateusz Krzywousty oddał pod opiekę nasz kraj Matce, zawsze dziewicy. I co, jakoś słabo to działa, najpierw susza teraz powódź.

 • ps11111ps

  Oceniono 5 razy 5

  Jak tam budowa trasy Łagiewnckiej? Mieli przenieść koryto rzeki Wilga. Udało się? Czy rzeka się zbuntowała i wybrała sobie inne koryto?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX