W Krakowie alarm przeciwpowodziowy. IMiGW wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami oraz burzami z gradem dla południowo-wschodniej części Polski. Tymczasem w Krakowie prezydent miasta Jacek Majchrowski ogłosił alarm przeciwpowodziowy, gdyż poziom Wisły na Bielanach przekroczył poziom 520 cm.

W województwie lubelskim wydano ostrzeżenia przed burzami z gradem, w województwach małopolskim, świętokrzyskim oraz we wschodniej części województwa śląskiego wydano ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami. Mają najniższą, pierwszą rangę.

Ostrzeżenia drugiej rangi w skali trzystopniowej przed silnym deszczem z burzami wydano w prawie całej Małopolsce i w południowej części województwa śląskiego. Ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami obowiązują do jutrzejszego wieczora. 

W południowej części kraju wydano także ostrzeżenia hydrologiczne. Mają rangę najwyższego, trzeciego stopnia w województwach: podkarpackim, małopolskim, świętokrzyskim. W województwie opolskim mają rangę drugiego stopnia. Na skutek spływu wód opadowych, na całym odcinku Wisły, notowany ma być gwałtowny wzrost poziomu wody powyżej stanów ostrzegawczych z przekroczeniem stanów alarmowych. 

Tymczasem w Krakowie prezydent miasta Jacek Majchrowski ogłosił w czwartek stan alarmu przeciwpowodziowego, gdyż Wisła na Bielanach przekroczyła 520 cm. W mieście, z udziałem premiera, członków rządu oraz szefów najważniejszych zebrał się sztab zarządzania kryzysowego w związku z ulewami i podtopieniami. Minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński ocenił jednak, że dzień mimo wielu interwencji straży pożarnej minął spokojnie. 

W piątek przed południem przez Kraków ma przechodzić fala kulminacyjna na Wiśle. Jaka podaje Radio Kraków będzie on niższa niż wcześniej prognozowano - poziom wody nie powinien przekroczyć 5,7-5,8 metra. Wcześniej mówiło się o 7 metrach. 

Powodzie i podtopienia. Małopolska i Śląsk walczą ze skutkami intensywnych opadów deszczu

Małopolska i Śląsk walczą ze skutkami intensywnych opadów deszczu, stan w wielu rzekach przekroczył stanu alarmowe. W walce ze skutkami ulew biorą udział strażacy Państwowej Straży Pożarnej oraz OSP. 

Jak mówi komendant małopolskiej straży pożarnej Marek Bębenek, od początku wystąpienia sytuacji kryzysowej zanotowano ponad 1100 interwencji, w tym 643 podtopienia. Tylko w czwartkowej akcji na terenie województwa małopolskiego bierze udział łącznie 860 ratowników PSP oraz 2,5 tysiąca ratowników OSP. 

Marek Bębenek dodaje, że trwa akcja zabezpieczania wałów i posesji. Podkreśla, że sytuacja jest monitorowana na bieżąco. - Sytuacja stabilizuje się w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. W Tarnowie jedna fala przeszła, środki przesunięto w stronę Tuchowa. Duże zabezpieczenia poczyniono również w powiecie oświęcimskim, tam również będziemy monitorować poziom lustra wody w rzece - powiedział Marek Bębenek.

Sytuacja stabilizuje się w województwie śląskim - mówi komendant śląskiej straży pożarnej Jacek Kleszewski. - Na tę chwilę prowadzimy około 25 akcji więc sytuacja jest już spokojna. Trend jest spadkowy dlatego uspokajamy - powiedział Jacek Kleszewski. Jak poinformował śląski komendant straży pożarnej w całym województwie przeprowadzono blisko 900 akcji.

Więcej o:
Komentarze (24)
W Krakowie alarm przeciwpowodziowy. IMiGW wydał ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami
Zaloguj się
 • mrfunnyandnotso

  Oceniono 6 razy 6

  Czy pani Szydło ma taki pojemny i dobrze zorganizowany mózg że nawet jednej kartki do robienia notatek nie potrzebuje?
  Czy może występuje w roli dekoracji?

 • tomasz.rze

  Oceniono 6 razy 6

  "z udziałem premiera, członków rządu oraz szefów najważniejszych zebrał się sztab"
  Woda ze strachu zrobiła pod siebie, że sztab się zebrał.

 • dr_rybak

  Oceniono 8 razy 6

  Widzę w tvp Premiera Morawieckiego... potem byłą premier Broszkę Szydło... a wszak za stan zabezpieczeń przeciwpowodziowych odpowiada dzisiaj Minister Gospodarki Morskiej i Wód Śródlądowych - Gróbarczyk... Czemu go nie widzę?? Przecież rozmazał kompetencje dzieląc tworząc Wody Polskie bez nadania kompetencji... powołał Dyrektorów RZGW z nadania?? Gdzie on jest?? On za to odpowiada !!!
  Okłamał rybaków, okłamał stoczniowców... przejął kompetencje za zarządzanie wód na śródlądziu i co?? Gdzie jest Panie Premierze ów Minister... Gdzie jest ów Minister Panie Prezesie??

 • arreis65

  Oceniono 8 razy 6

  czy gumofilc beata szydło wypierdziała coś na temat tłustym zadem czy wydała odgłos paszczą ???

 • sirseb

  Oceniono 8 razy 6

  a tzw. dziwisz z tymi..., no..., z relikwiami, gdzie?

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 5

  "Sprzątać zalane obejścia, czy iść do urn – przed takim dylematem może stanąć wielu wyborców z Polski południowej i wschodniej. Kataklizm może wypaczyć wynik niedzielnego głosowania.
  Jeśli porównać mapy IMGW z ostrzeżeniami oraz te z poparciem dla poszczególnych partii w ostatnich wyborach samorządowych, to okaże się, że kataklizm dotknął tereny, na których zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość. Na trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego może to budzić niepokój PiS. To dlatego, że liczba głosów oddana na daną partię ma wpływ na podział mandatów nie tylko w danym okręgu, ale w skali całego kraju."
  Onet

 • nietyp

  Oceniono 7 razy 5

  Czy ci kretyni z rządu naprawdę myślą, że wyglądają bardziej wiarygodnie kiedy na takich "gospodarskich" wyjazdach poprzebierają się w mundurki różnych służb? To przecież nadal są te same matoły, niezależnie jakie wdzianko mają na sobie!!!

 • szkoda25

  Oceniono 7 razy 5

  enea zawierzona swietemu,orlen takze.gornictwo i drogi, to czemu pada, bo ci biskupi i inni z kropidlem powiinni siedziec w piekle, jesli w nie wierza ,ale piekla nie ma i oni dobrze wiedza o tym jak jarek krecidupa

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX