Ulewne deszcze i podtopienia. Strażacy interweniowali 1725 razy. Wysoki stan rzek na południu

W 21 miejscach w Polsce przekroczone są stany alarmowe. Chodzi o rzeki w województwach śląskim, małopolskim, podkarpackim i dolnośląskim. W 86 miejscach zostały przekroczone stany ostrzegawcze - tak wynika z danych Państwowej Straży Pożarnej.

Ze względu na nawałnice, które przeszły przez Polskę w środę, strażacy musieli interweniować 1725 razy - powiedział IAR rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Paweł Frątczak. Najczęściej interweniowano w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim. Tylko od 24:00 do 5:00 w czwartek strażacy wyjeżdżali do interwencji koniecznych z powodu ulewnego deszczu 170 razy. Od wtorku interweniowali ponad łącznie 3 tysiące razy. 

Ulewne deszcze i podtopienia. W interwencjach straży pożarnej pracowało wczoraj 10 tysięcy osób

W czasie interwencji funkcjonariusze straży pożarnej usuwali powalone drzewa, zabezpieczali zniszczone budynki, patrolowali i zabezpieczali wały przeciwpowodziowe oraz wypompowywali wodę z zalanych ulic. W interwencjach w całym kraju brało udział ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Deszcze zalały w środę ok. 1100 budynków. Konieczna była ewakuacja 49 osób.

Paweł Frątczak poinformował IAR, że strażacy wciąż pracują  w miejscowości Izbiska w województwie podkarpackim. Umacniają tam i naprawiają groblę, której uszkodzenie spowodowało rozlanie się wody na okoliczne tereny mieszkalne i rolnicze. Funkcjonariusze straży pracują także w gminie Wojciechów w województwie lubelskim, gdzie we wtorek 21 maja przeszła trąba powietrzna. W miejscowościach Palikije Pierwsze, Cyganówka i Stasin uszkodzonych zostało 120 budynków w tym 42 mieszkalne. Poszkodowana została jedna osoba.

Stan rzek niepokojąco wysoki. IMGW wydał ostrzeżenia hydrologiczne II i III stopnia

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał liczne ostrzeżenia hydrologiczne. Poziom rzek w trzech województwach (podkarpackie, małopolskie, śląskie) przekroczył stan alarmowy. Chodzi przede wszystkim o zlewnie Wisłoki, Sanu oraz Wisłoka w województwie podkarpackim oraz górną Odrę i zlewnie jej odpływów w województwie śląskim. Stan rzek jest powyżej stanów ostrzegawczych w kolejnych czterech województwach - dolnośląskim (zlewnie dopływów Odry środkowej), opolskim (lewostronne dopływy Odry środkowej), świętokrzyskim (zlewnie Nidy, Czarnej Koprzywianki i Kamiennej) i lubelskim (zlewnie Wieprza oraz Bugu). Meteorolodzy apelują o ostrożność. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Ulewne deszcze i podtopienia. Strażacy interweniowali 1725 razy. Wysoki stan rzek na południu
Zaloguj się
 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 10 razy 8

  Ale to nie działalność człowieka rozbujało klimat i pojawiające się ekstrema pogodowe.
  To Kara Boska za podnoszenie ręki na Kościół Katolicki i wściekły atak na katolików w Europie, a także za występowanie w Polsce lewaków, cyklistów, wegan, murarzy, LGBT , dżęderu, Greenpeace'u i WHO!

 • zdybka1

  Oceniono 3 razy 3

  Bedzie dobry wysyp grzybow !
  Bo, ze w zeszlym roku byla podobna sytuacja to nie trzeba wam tego przypominac.

 • fajla11

  Oceniono 2 razy 2

  TO KARA ,ŻE WY LUDZIE, Z CIEMNO GRODU NIE PŁACICIE NA OJCA --
  JAK STANIESZ PRZED PANEM, POWIESZ ,NIE JESTEM Z PUSTYMI RĘKAMI -- DAŁEM NA CWANIAKA KASĘ --pozdrowienia z Ciemno Grodu $$$$$$$$.

 • lese_majeste

  Oceniono 2 razy 2

  ciekawa jest ta górna Odra "i zlewnie jej odpływów"

 • maguniaklikunia

  Oceniono 3 razy 1

  Ach ten klimat , raz za gorąco a raz za dużo pada. Ciągle coś nie tak i ciągle narzekania. Rolnicy już płaczą, że najpierw wszystko wyschło a teraz zgnije. Już mamy pietruszkę w sklepach po 27 złotych i nawet droższą za kilogram. No cóż rolnikiem być to znaczy podjąć ryzyko a nie liczyć dotacje z Unii Europejskiej. Albo jest rok zbożowy albo jest rok grzybowy. Zobaczymy jak będzie w tym roku. Rolnicy i plantatorzy nie będą narzekać, że nie ma kto zbierać truskawek bo sami sobie pozbierają. A potem się pomodlą o słońce.

 • almagus

  Oceniono 3 razy 1

  PiS wybrany, rozum sprany.
  Narodzie w święconej wodzie.

  Beatka wzięła łyżeczkę, wybierze wody troszeczkę.
  Groźną przestraszą miną, wody z kościołów odpłyną.

  Wszystko, że Ziemia jest płaska.
  Zalewa wioski i miasta.
  Krajobraz zmieniają świątynie.
  Woda święcona popłynie.
  Bóg tak chciał, jest ofiara.
  Niech powodzianin się stara.
  Tylko pieniędzy strumienie.
  Ocalą Boga i ziemie.
  Przegonią powódź dzwony.
  Oraz kraj poświęcony!
  I te na wałach modlitwy.
  Wojsko ruszyło do bitwy.
  Wybierzcie taką mądrą.
  Nad Wisłą oraz Odrą.
  Wybierzcie kapucyna.
  Skojarzeniem łysina.

  2019-05-23 almagus

  Inteligencja chce koalicji, ciemnota wybiera dewiantów.
  Czyli Polska skręca tymi "rencami" i niebo nad nami!
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24814535,to-nie-mialo-prawa-sie-udac-a-jednak-dzis-walcza-z-pis-em-o.html
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24815787,sondaz-do-ostatniej-prostej-przed-wyborami-do-europarlamentu.html
  wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24816015,michal-wawrykiewicz-o-wizytach-kaczynskiego-w-mieszkaniu-przylebskiej.html

 • zimman

  0

  Bóg pokarał Podkarpacie za poparcie PISu co tak dba o monarchów kościelnych kryjących pedofilię i o rodziny oddając dzieci na kolana księdza.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX