Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Zbiera się sztab kryzysowy

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnymi opadami deszczu i burzami, które dotkną w czwartek głównie południe kraju. Na godz. 9 w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego, w którym weźmie udział m.in. premier Mateusz Morawiecki.

Pogoda w czwartek w wielu miejscach w kraju zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia (w trzystopniowej skali) w związku z silnym deszczem i burzami. Obowiązują one w północnych i centralnych powiatach woj. podkarpackiego, w całym woj. świętokrzyskim i w północnych powiatach woj. śląskiego.

Im bardziej na południe, tym sytuacja będzie trudniejsza. Ostrzeżenia IMGW 2. stopnia wprowadzono w południowych rejonach woj. dolnośląskiego, opolskiego, a także w centralnych i południowych powiatach woj. śląskiego, północnych powiatach Małopolski i południowych Podkarpacia.

Ostrzeżenia najwyższego 3. stopnia przed silnymi burzami i deszczem obowiązują na południu woj. śląskiego i woj. małopolskiego.

Burze i deszcz. Co znaczą ostrzeżenia IMGW?

Im wyższy stopień ostrzeżeń, tym większą ostrożność powinni zachować mieszkańcy. W przypadku 3. stopnia ostrzeżeń IMGW, zalecana jest "najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej". Burze i deszcz mogą wówczas powodować duże szkody, a nawet - jak podaje IMGW - "szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia". 

Gdzie jest burza? Można śledzić na tutaj >>>

Burze i ulewy w Polsce. Posiedzenie sztabu kryzysowego

W związku z trudną sytuacją na południu kraju w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim na godz. 9 w czwartek zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. W posiedzeniu wezmą udział m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szyło, szef MSWiA Joachim Brudziński i wojewoda małopolski Piotr Ćwik. 

Jak podała w czwartek rano straż pożarna, w wyniku opadów deszczu na terenie całego kraju, głównie w województwach podkarpackim, małopolskim i świętokrzyskim, zostało zalanych prawie 1100 budynków. Tylko w środę w terenie pracowało ponad 10 tysięcy strażaków z Państwowej Straży Pożarnej oraz straży ochotniczych. Z zalanych budynków ewakuowano 49 osób.  

Obecnie w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim występują ostrzeżenia hydrologiczne w związku z możliwością przekroczenia lokalnych stanów ostrzegawczych, a nawet alarmowych. 

Pogoda w czwartek. Burze i opady deszczu

IMGW na specjalnej konferencji prasowej związanej z sytuacją pogodową podało, że prognozowana wysokość opadów to do 30 mm na wschodzie, a lokalnie na południu do 40 mm. Temperatura maksymalna wyniesie w czwartek od 12-14 st. C miejscami nad morzem i terenach podgórskich, do 19 stopni w centrum i do 24 stopni na Podlasiu. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni i północno-zachodni. W czasie burz porywy mogą osiągnąć do 70 km/h.

Z prognoz portalu Ventusky.com wynika, że burze, jak również opady deszczu mogą pojawić się także m.in. na Mazowszu i w Łódzkiem: 

Prognoza na godz. 17Prognoza na godz. 17 Ventusky.com

Więcej o:
Komentarze (55)
Ostrzeżenia najwyższego stopnia przed silnym deszczem z burzami. Zbiera się sztab kryzysowy
Zaloguj się
 • motyw4

  Oceniono 44 razy 38

  Na szczęście w Wielkiej Polsce Katolickiej żadne kataklizmy nam nie grożą, bo żyjemy bezpiecznie w opływającym w dobrobyt kraju nad Wisłą, którym mądrze i sprawiedliwie rządzi (nie myśląc o sobie ale o potrzebach wszystkich mieszkańców bez względu na wyznanie i kolor skóry) Panujący Nam Prezes Polski Jego Wysokość Jarosław Kaczyński, Brat Lecha Poległego w Zamachu Smoleńskim wespół z Prezydentem Polski Od Morza Do Morza Jego Jaśnie Wysokością Andrzejem Dudą (Błogosławione Łono, Które Go Wydało i Piersi, Które Ssał) oraz Najwybitniejszym Premierem Powojennej Polski Mateuszem Morawieckim!!! Czuwa też nad naszym cudownym krajem Król Polski Jezus Chrystus i Jego Matka Przenajświętsza Panienka Maryja Zawsze Dziewica a także Największy z Papieży Polaków Święty Jan Paweł Drugi Wielki!!!

 • arreis65

  Oceniono 25 razy 23

  mateusz morawiecki to powszechnie znany kłamca !!!

 • tigr

  Oceniono 27 razy 21

  Morawiecki bedzie zaklinaczem pogody w sztabie kryzysowym w Malopolsce? A Dziwisz tez bedzie? To moze jakies dzialki sprzeda po okazyjnej cenie?

 • marc.pl

  Oceniono 23 razy 19

  Akurat kataklizm nawiedził ten rejon kraju gdzie zamieszkuje najwięcej wyznawców sekty PiS. Natura próbuje wodą zmyć tą pisowską zarazę gorszą od Dżumy.

 • zbysio47

  Oceniono 17 razy 15

  Zawierzenie Matce boskiej , rozaniec do granic . Jezus krolem Polski . no bez jaj Morawiecki i spolka .

 • kemor234

  Oceniono 14 razy 14

  Ten "sztab antykryzysowy" to ciąg dalszy kampanii wyborczej.
  Tam potrzeba fachowców, a nie polityków ! Politycy to mogą co najwyżej stwierdzić, że przez 4 lata nie wydano nawet złotówki na ochronę p/powodziową. Na rok przyszły też nie zaplanowano !!

 • justas32

  Oceniono 15 razy 13

  Morawiecki działkę, Kaczyński dwie wieże, działkę daje Kościół, bank daje pieniądze - i biznes się kręci że aż miło ...

 • arreis65

  Oceniono 17 razy 13

  może wasserwanna się wreszcie na cos przyda ???

 • justas32

  Oceniono 15 razy 11

  Małopolska Podkarpaciem środkowego południa - ciemnota, zacofanie i katolicyzm ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX