Trąba powietrzna w gm. Wojciechów. Klimatolog tłumaczy: To nie przez globalne ocieplenie

Napływ wilgotnej masy powietrza z rejonu Morza Czarnego i ośrodek niskiego ciśnienia ulokowany na południu Polski - takie przyczyny doprowadziły do pojawienia się trąby powietrznej w gminie Wojciechów na Lubelszczyźnie. - Takie sytuacje mogą się zdarzać co jakiś czas na terenie Polski, ale nie są częste - uspokaja w rozmowie z Gazeta.pl klimatolog Artur Surowiecki z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

We wtorek w południe w miejscowościach Palikije Pierwsze, Cyganówka i Stasin w gminie Wojciechów przeszła trąba powietrzna, w wyniku której zniszczonych zostało 120 budynków w tym 42 mieszkalne. Poszkodowana została jedna osoba.

Gminę Wojciechów odwiedzili m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek. Mateusz Morawiecki zapewnił o dodatkowej rządowej pomocy. Dodał, że zapewnione zostaną środki dla wszystkich mieszkańców, którzy ucierpieli w nawałnicy.

- Mieliśmy napływ bardzo wilgotnej masy powietrza z rejonu Morza Czarnego, do tego pojawił się dosyć aktywny ośrodek niskiego ciśnienia ulokowany na południu Polski. To korzystne warunki do rozwoju trąb powietrznych

- tłumaczy zjawisko w rozmowie z Gazeta.pl klimatolog Artur Surowiecki z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, prezes Stowarzyszenia Skywarn Polska.

- Takie sytuacje mogą się zdarzać co jakiś czas na terenie Polski, ale nie są częste. Napływy ciepłego, parnego powietrza do naszego kraju to bardzo rzadkie zjawisko - dodaje.

Trąba powietrzna na Lubelszczyźnie. Czy tornad będzie więcej?

Klimatolog wskazuje, że co roku w Polsce pojawia się zaledwie kilka trąb powietrznych i nie są odnotowywane wzrosty pod względem statystyki w ostatnich latach. Wciąż pojawia się pytanie, czy w związku ze zmianami klimatu Polacy powinni się przygotować na częstsze występowanie trąb powietrznych.

- Nadal nie wiemy, jak tak naprawdę zmiana klimatu będzie wpływać na liczbę trąb powietrznych. Wiele badań wskazuje jednak wręcz przeciwny trend: być może trąby będą silniejsze, ale będą występować rzadziej. Gdy jest bardzo ciepło i mamy coraz większe upały, zmniejsza się wilgotność względna powietrza. A to powoduje, że trąb powietrznych może być mniej

- wyjaśnia Artur Surowiecki.

Więcej o:
Komentarze (74)
Trąba powietrzna w gm. Wojciechów. Klimatolog tłumaczy: To nie przez globalne ocieplenie
Zaloguj się
 • pan.szklanka

  Oceniono 31 razy 17

  Globalne czy nie, mieszkańcy gminy Wojciechów mieli okazję przekonać się, że nieszczęścia chodzą parami.
  Trąba Morawiecki i Szydło z Mazurek.

 • pedro.666

  Oceniono 15 razy 11

  To nie przez globalne ocieplenie tym razem, tylko weszliśmy w ostrą fazę kampanii wyborczej. Uspokoi się po niedzieli

 • justas32

  Oceniono 15 razy 9

  Ciemne wilgotne masy są już nad Polską od 4 lat ...

 • yaspiman

  Oceniono 7 razy 7

  wina Tuska

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 15 razy 7

  Przecież to oczywista oczywistość że to nie ocieplenie klimatu tylko Kara Boska za niewiarę w Prezesa Pisu. Gdyby sondaże dawały min. 85% poparcia dla Pisu to Bóg nie pokarałby Polski takimi trąbami powietrznymi.
  A teraz to tylko msze przebłagalne i odpowiednie głosowanie może Polskę uratować.

 • twzelnik

  Oceniono 14 razy 4

  No to go zlinczują. Przecież każdy naukowiec po studiach na Firum Internetum wie, że jest inaczej...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX