Kraków. Nadzy zabili jagnię przed bramą Auschwitz. Jest prawomocny wyrok sądu

Dziś Sąd Okręgowy w Krakowie wydał wyroki dla organizatorów i uczestników happeningu przed bramą "Arbeit macht frei" znajdującą się w dawnym niemieckim, nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Zasądzone wyroki są prawomocne.

Jak podaje "Dziennik Polski" organizatorzy nagiego happeningu usłyszeli wyroki pozbawienia wolności - Adam B. spędzi w więzieniu rok, a Mikita V. osiem miesięcy. Dodatkowo dziesięciu uczestników (wśród nich są Polacy, Białorusini i Niemiec) otrzymało kary grzywny w wysokości 7,5 tysiąca złotych. Dwóch organizatorów dodatkowo otrzymało kilkuletni zakaz posiadania zwierząt.

Wyrok za znieważenie miejsca pamięci Auschwitz - Sąd Okręgowy obniżył kary przyznane przez sąd pierwszej instancji 

Sąd Okręgowy w Krakowie tym samym obniżył kary wydane wcześniej przez sąd pierwszej instancji. W styczniu ubiegłego roku Sąd Rejonowy skazał Adama B. i Mikitę V. na kary 1,5 roku oraz roku i dwóch miesięcy pozbawienia wolności. 

24 marca 2017 roku członkowie grupy na wieńczącym bramę napisie "Arbeit macht frei", zawiesili transparent z napisem "Love", rozebrali się do naga, skuli się łańcuchami i odpalili race. Podczas happeningu jeden z organizatorów zabił jagnię. W uzasadnieniu wyroku sędzia Grażyna Pawela-Gawer tak opisywała to zdarzenie - Adam B. zadał owcy 15 ciosów 22 cm nożem. Jego czyn był okrutny, nastawiony na zadanie zwierzęciu cierpienia.

Według zamysłu organizatorów miał to być antywojenny protest, a zabita przez nich owca miała być symbolem ofiar toczonych na świecie wojen. Po happeningu Muzeum Auschwitz wydało oświadczenie, w którym podkreśliło, że wykorzystywanie symboliki byłego obozu zagłady w manifestacjach lub happeningach jest niedopuszczalne i godzi w pamięć ofiar niemieckiego obozu.

Więcej o:
Komentarze (87)
Kraków. Nadzy zabili jagnię przed bramą Auschwitz. Jest prawomocny wyrok sądu
Zaloguj się
 • jml13060

  Oceniono 14 razy 12

  Kiedy czytam opis zabicia zwierzęcia podczas happeningu na myśl przychodzi mi ubój rytualny zwierząt.

 • izpz

  Oceniono 22 razy 12

  Zachowajmy proporcje. Obraza uczuć nawet milionów jest drobną sprawą w porównaniu do znęcania się nad zwierzęciem.

 • prinsik

  Oceniono 10 razy 10

  Zeby nie wiem jak sluszny, wazny i z przeslaniem byl protest, happening lub cokolwiek meczenie, zabicie zwierzecia swiadczy, ze wykonawcy to patole. I tak sie was zapiemieta, czyli jak najgorzej.

 • pwiejacz

  Oceniono 17 razy 9

  Kara nieproporcjonalna do przewinienia podważa wiarygodność Sądu. Kara należała się temu, kto zabił jagnię w sposób niepotrzebnie okrutny i w miejscu publicznym. Pozostali jedynie zasiewali zgorszenie w miejscu publicznym, za co powinny być jedynie grzywny, chyba że to recydywa. Robili to przed bramą obozu, a nie na jego terenie, więc co do wykorzystywania symboliki równie dobrze by zawinili gdyby to samo zrobili w dowolnym innym miejscu miasta o nazwie Oświęcim, a które kojarzy się jednoznacznie. A skoro tak, to w Oświęcimiu powinny zostać zakazane wszelkie zabawy, śluby czy wesela - bo przecież one także stoją w sprzeczności z pamięcią o tym okropnym obozie.

 • ryanmdusa

  Oceniono 6 razy 6

  przyklad co robi odkazanka z mozgami mongoloidow w tym gigantycznym crack-house

 • the-only.charybdis

  Oceniono 5 razy 5

  "Dobrotliwy" sąd odwoławczy zrobił tak, aby sprawcy mogli się starać o odbywanie kary przez dozór elektroniczny. Do więzienia więc najprawdopodobniej nie pójdą.
  A o tym Adamie B. pewnie jeszcze usłyszymy. Wielu morderców - np. Karol Kot z Krakowa - zaczynało do zabijania zwierząt...

 • korekta

  Oceniono 9 razy 5

  Bardzo słaba akcja.
  - po pierwsze termin holocaust zwierząt został stworzony przez I.B. Singera i miał on pomóc zwierzętom poprzez analogię hodowli przemysłowej do obozów śmierci
  - po drugie prawdziwy pacyfizm łączy się z weganizmem i walką o prawa zwierząt.

 • shtalman

  Oceniono 3 razy 3

  Mógł obciąć sobie kootasa zamiast zabijać niewinne zwierzę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX