Sondaż. Ponad połowa Polaków żąda dymisji Episkopatu Polskiego. Nie ufają już duchownym

Ponad połowa Polaków uważa, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. Sondaż został przeprowadzony tydzień po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu". Wynika z niego, że aż 54 proc. mieszkańców Polski nie ufa polskim duchownym.

Film "Tylko nie mów nikomu" Tomasza i Marka Sekielskich opowiada o przypadkach pedofilii w Kościele katolickim zarówno sprzed kilkudziesięciu lat, jak i o sprawach zupełnie nowych. W filmie "Tylko nie mów nikomu" po raz pierwszy padają oskarżenia o pedofilię wobec osobistego kapelana prezydenta Lecha Wałęsy ks. prałata Franciszka Cybuli oraz ks. Eugeniusza Makulskiego - kustosza Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu.

Polski Episkopat do dymisji - tego chce ponad połowa Polaków

Od premiery filmu minął już ponad tydzień, a temat ukrywania pedofilii w Kościele nadal porusza. Doskonale pokazują to wyniki sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster w dniach 16-17 maja na próbie 1092 Polaków, którzy ukończyli już 18 lat.

Badanie Pollster udowadnia, że film braci Sekielskich zachwiał zaufaniem Polaków do duchownych. Jak informuje portal Wirtualnemedia.pl, aż 57 proc. ankietowanych zadeklarowało, że obejrzenie filmu "Tylko nie mów nikomu" wpłynęło na ich postrzeganie polskiego Kościoła jako instytucji. 32 proc. powiedziało, że ich zdanie się po tym nie zmieniło, a tylko 4 proc., że teraz oceniają go lepiej. 

Okazuje się również, że ponad połowa Polaków uważa, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. Takiego zdania jest 54 proc. ankietowanych osób. Jedynie 20 proc. Polaków deklaruje, że nie widzi takiej potrzeby. Większość osób dodaje także, że polscy hierarchowie kościelni nie robią wystarczająco dużo, aby chronić dzieci przed molestowaniem przez duchownych. Taką opinią wyraziło aż 80 proc. pytanych. 

Nie jestem zaskoczony wynikami badania. Obawiam się, że jeśli reakcja episkopatu będzie zbyt wolna, te liczby będą rosły. (...) lampa ostrzegawcza dla polskiego Kościoła świeci się bardzo mocno. Teraz albo ktoś się zatrzyma i zmieni kierunek, albo będzie czołowe zderzenie

- mówi o sondażu Pollster politolog prof. Antoni Dudek w rozmowie z se.pl.

Więcej o:
Komentarze (223)
Sondaż. Ponad połowa Polaków żąda dymisji Episkopatu Polskiego. Nie ufają już duchownym
Zaloguj się
 • 100-lec

  Oceniono 72 razy 62

  rozwiązać konkordat! dość utrzymywania tych zboczeńców za nasze pieniądze

 • uo.rety

  Oceniono 54 razy 50

  No jak to? To nie wystarczy, że przeproszą, pochylą się z troską i połączą się w bólu?...

 • yaspiman

  Oceniono 40 razy 32

  "Polaków żąda dymisji Episkopatu Polskiego"
  to niczego nie zmieni. trzeba doprowadzić do likwidacji kk - kościoła kryminalistów.

 • 13.napletkow.jezusa

  Oceniono 33 razy 29

  Jeśli chodzi o dymisje to kler jest gorszy od komunistów. Jeszcze się nie zdażyło...
  A jeśli chodzi o pedofilię, to przecież się spowiadali, więc wszystko jest w porządku.

 • plastus82

  Oceniono 34 razy 26

  Czarne zboki trzymają stołki obiema rękami... normalnie nie ma jak ministrantów obmacywać.

 • 1moja

  Oceniono 28 razy 24

  "... Ponad połowa Polaków żąda dymisji Episkopatu Polskiego. ..." Jak dlugo podatnik NIE moze sam zdecydowac czy chce sie opodatkowac na kosciolek czy nie, to mozecie pocalowac w karmazynowe rzycie ich przewielebne tlustosci biskupie.
  PS. Polski podatnik jest traktowany jak chlop panszczyzniany i musi placic na kosciolek /stalinowski fundusz koscielny/ i utrzymywac ich przenajswietszych zlotych cielcow, niezaleznie od jego wiary, wyznania czy swiatopogladu.
  Przegonilismy naziste, przegonilismy komuniste, przegonimy i kaczyste.

 • justas32

  Oceniono 27 razy 21

  Należy raczej rozwiązać Konkordat i odciąć Kościół od jakichkolwiek pieniędzy państwa. Do reszty wystarczy obowiązujący Kodeks Karny ...

 • gh83

  Oceniono 19 razy 19

  Dymisja episkopatu? Po jaka cholere? Jesli jakas organizacja chce miec w zarzadzie 20 pedofilow, to jej sprawa. Sprawa panstwa jest to, by owi pedofile siedzieli w pierdlu.

 • jxl82

  Oceniono 20 razy 18

  " lampa ostrzegawcza dla polskiego Kościoła świeci się bardzo mocno. Teraz albo ktoś się zatrzyma i zmieni kierunek, albo będzie czołowe zderzenie " Znając butę KK już powinni widzieć światełko w tunelu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX