Biskup płocki Piotr Libera zamyka się na pół roku w eremie. "To nie jest żadna ucieczka"

Biskup płocki Piotr Libera od lipca do końca grudnia będzie przebywał w krakowskim zakonie kamedułów. Duchowny tłumaczy, że potrzebuje czasu na modlitwę i "naładowanie akumulatorów". Biskup zwrócił się w styczniu do papieża Franciszka o zgodę na wyjazd.

Biskup płocki Piotr Libera zdecydował, że na pół roku uda się do eremu, czyli pustelni, w zakonie kamedułów w Krakowie. Decyzję ogłosił podczas sobotniego spotkania Diecezjalnej Rady Duszpasterskiej. Jak podkreślił, "w Kościele polskim jest to pierwszy przypadek i jeden nielicznych w skali świata".

- Każdy ksiądz, każda siostra zakonna, ma prawo, by po iluś latach pracy w Kościele zrobić sobie przerwę. Jest to nazywane rokiem sabatycznym, w moim przypadku nie będzie to rok, tylko 6 miesięcy- tłumaczył bp Piotr Libera.

 

Jak dodał, "ta sprawa dojrzewała w nim od wielu lat". - Będę się modlił za Kościół i za moją diecezję. W kontekście tego, co się dzieje, siłą rzeczy mój pobyt nabiera w jakimś sensie charakteru pokutnego. To nie jest żadna ucieczka, a jeśli już, to ucieczka do Boga, nie przed czymś, ale do Kogoś, do Boga. Chcę być na pustyni duchowej z Panem Bogiem - wyjaśnił.

Biskup płocki Piotr Libera na pół roku w eremie

O zgodę na półroczny pobyt w eremie zwrócił się w styczniu do papieża Franciszka podczas prywatnej audiencji. - To było ciepłe, braterskie, krótkie spotkanie - wspomina biskup. W liście do Ojca Świętego biskup wspominał o tym, że poza licznymi obowiązkami, "dźwiga również poważny ciężar pewnych skomplikowanych spraw "odziedziczonych" po poprzednikach". Papież zaakceptował wówczas prośbę duchownego.

- Nikt mnie do niczego nie zmusza, jest to moja dobrowolna decyzja, radość, łaska. Nikt mnie na nic nie skazuje - zapewnił biskup.

Duchowny swoją wypowiedzią zasugerował tym samym, że jego podjęta w styczniu decyzja nie ma związku z premierą filmu "Tylko nie mów nikomu" i z dyskusją dotyczącą pedofilii w Kościele. W wywiadzie udzielonym na początku maja portalowi Wp.pl biskup podkreślał, że "wydał wojnę księżom-przestępcom".

- Są przypadki, że występowałem o usunięcie księdza ze stanu duchownego, bo skrzywdził dziecko, a watykańska Kongregacja Nauki Wiary zdecydowała się pozostawić go w stanie duchownym - twierdził biskup płocki.

Zapewniał też, że diecezja nie pozostawia ofiar księży pedofilów bez pomocy. - Na terenie naszej diecezji została skrzywdzona przez księdza młoda osoba. Po rozmowie z rodzicami postanowiliśmy opłacić jej wynajęcie mieszkania w innym mieście. Pokrywaliśmy także koszty jej kilkuletniej, specjalistycznej terapii, jak również jej najbliższych - mówił.

Więcej o:
Komentarze (389)
Biskup płocki Piotr Libera zamyka się na pół roku w eremie. "To nie jest żadna ucieczka"
Zaloguj się
 • jan.w2

  Oceniono 93 razy 75

  Watykańskie bandziory i zboki kombinują ja by tu skołować durne owieczki. Jedni udają zatroskanych, inni schodzą owieczkom z oczu, jeszcze inni milczą i robią swoje, czyli strzyga owczarnie ile wlezie.

 • kaczyzmowi_stop

  Oceniono 74 razy 60

  Pustelnia ? Z armią służących? Niech weźmie namiocik i zaszyje się np. w Puszczy Białowieskiej.

 • chi-neng

  Oceniono 62 razy 48

  Wg mnie to ci wszyscy ponizej , a przede wszystkim ci pozostali, powinni sie tam udac, nie tylko na 6 mieisecy czy rok, ale na zawsze:

  Lista hierarchów, którzy "ukrywali" księży pedofilów:
  1. Arbp Kazimierz Nycz
  2. Bp Ignacy Jeż
  3. Arbp Sławoj Leszk Głódź
  4. Arbp Tadeusz Gocłowski
  5. Arbp Marian Gołębiewski
  6. Bp Jan Tyrawa
  7. Arbp Henryk Gulbinowicz
  8. Arbp Józef Gorzyński
  9. Arbp Wojciech Zięba
  10. Arbp Edmund Piszc
  11. Arbp Henryk Hoser
  12. Arbp Marek Jedraszewski
  13. Arbp Józef Paetz
  14. Arbp Józef Michalik
  15. Bp Andrzej Dziuba
  16. Bp Alojzy Orszulik
  17. Bp Jacek Jezierski
  18. Bp Jan Wątroba
  19. Arbp Zygmunt Kamiński
  20. Bp Stanisław Stefanek
  21. Arbp Marian Przykucki
  22. Arbp Stefan Wielgus
  23. Bp Andrzej Suski
  24. Bp Andrzej Czaja

  Rydzyk
  Oko
  De Berger
  I pozostali im podobni...

 • katja.katja

  Oceniono 56 razy 44

  Przecież może naładować akumulatory i to na dłużej niż pół roku kilometr dalej od Kamedułów - na Montelupich. Wystarczy, żeby wszystko zeznał.

 • zaginiony_palik

  Oceniono 45 razy 39

  Rozumiem że biskup sam się będzie żywił, tym co nazbiera albo wyhoduje

 • antyruski

  Oceniono 47 razy 39

  Aha, czyli wiedział, nie powiedział, a teraz spierdziela na "pustynię duchową" do Krakowa, czyli do matecznika PiS - Ziobry i Dudy + Dziwisza, żeby milczeć u kamedułów. Ciekawa taktyka - ciekawe też czy w ramach "roku sabatycznego" pan biszkopt puści parę z gęby jakiejś odważnej prokuraturze., oczywiście niezależnej od pana Zbyszka...

 • kar.as

  Oceniono 46 razy 36

  A z czego będzie się ksiądz utrzymywał jeśli wolno zapytać? Ja też bym sobie chętnie do jakiegoś resortu za free pojechał.

 • farcry3

  Oceniono 43 razy 35

  Sorry,ale mieszkanie w wypasionej hawirze z armią służących ma niewiele wspólnego z pokutą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX