Tomasz Terlikowski: Kardynał Stanisław Dziwisz powinien odpowiedzieć na kilka pytań

- Niektórym się wydaje, że film Sekielskiego to jest trzęsienie ziemi, które kończy sprawę. Otóż nie, sytuacja będzie taka jak w filmach Hitchcocka, to znaczy zaczyna się od trzęsienia ziemi, a później napięcie stopniowo jest eskalowane. Będzie tylko trudniej - mówił w programie "Onet Opinie" Tomasz Terlikowski. Katolicki publicysta mówił również o krokach, które powinien podjąć polski Kościół, aby odbudować utraconą wiarygodność.

W rozmowie z Marcinem Zawadą Terlikowski przekonywał, że Kościół musi uświadomić sobie powagę sytuacji, w której się znalazł. Według publicysty "będzie tylko trudniej", ponieważ publiczne świadectwa osób wykorzystanych przez księży pociągną za sobą następne.

Czytaj więcej: Arcybiskup z Malty przyjedzie do Polski. Po jego śledztwie biskupi z Chile podali się do dymisji

"Potrzebna jest niezależna komisja"

Terlikowski stwierdził, że retoryka polskich hierarchów polepsza się, a "wypowiedzi to pierwszy krok". Katolicki działacz przekonywał, że konieczne jest podjęcie szeregu działań.

Według Terlikowskiego pierwszym krokiem powinno być  "powołanie niezależnej komisji złożonej ze świeckich, z ekspertów oraz z kapłanów i biskupów". "To jest sprawa wiarygodności Kościoła hierarchicznego w relacji do wiernych" - przekonywał publicysta wskazując, że istnienie wewnątrz Kościoła systemu kryjącego sprawców "podważa zaufanie do [potencjalnej] komisji kościelnej". Terlikowski dodał, że śledztwo prowadzone przez przedstawicieli Watykanu jest problematyczne, ponieważ "na poziomie watykańskim także kryto takie sprawy".

Kolejnym krokiem powinna być zdaniem publicysty "bardzo wytrwała współpraca z ofiarami". "Ofiary musza wiedzieć, że Kościół zawsze jest po ich stronie" - mówił Terlikowski. Podkreślił, że "miłosierdzie wobec ofiar oznacza sprawiedliwość wobec sprawcy". Dodał, że "państwo jest od tego, żeby ukarać sprawcę w przestrzeni świeckiej, ale są takie sytuacje, które nie są oczywiste z punktu widzenia prawa karnego" i Kościół powinien wziąć za nie odpowiedzialność.

Terlikowski zauważył, że "Kościół nie zmierzył się z kwestią lustracji". "W tych aktach jest moc wiedzy na temat skandali seksualnych, które kiedyś wypłyną, ponieważ jedną z trzech rzeczy, na które werbowano tajnych współpracowników był tzw. obyczajówka" - mówił podczas rozmowy z Zawadą. 

Czytaj więcej: Łódzka kuria przedstawiła "zasady ochrony". Ksiądz może uścisnąć dziecku dłoń, pocałować - nie

Pytania do kardynała Dziwisza

- Czy były sekretarz stanu Angelo Sodano i kardynał Stanisław Dziwisz powinni również stanąć przed jakąś komisją? - zapytał Terlikowskiego dziennikarz "Onetu".

- Powinni odpowiedzieć na kilka pytań, które są im zadawane - odparł Terlikowski. Według publicysty powinni oni wyjaśnić "czy rzeczywiście filtrowali [informacje o nadużycia seksualnych]" oraz "dlaczego Ojciec Święty nie wiedział [o nadużycia seksualnych]". "To jest jedyna droga, żeby oczyścić pamięć świętego Jana Pawła II" - stwierdził katolicki publicysta dodając, że wobec polskiego papieża poważne zarzuty padły "nawet z ust obecnego papieża Franciszka".

- Nie mam wątpliwości, że kardynał Dziwisz tak mocno kocha ojca świętego Jana Pawła II, że na pewno będzie chciał kiedyś to zrobić, nawet jeśli są to pytania trudne - podsumował Terlikowski.

Więcej o:
Komentarze (266)
Tomasz Terlikowski: kardynał Stanisław Dziwisz powinien odpowiedzieć na kilka pytań
Zaloguj się
 • kunwyscigowy

  Oceniono 118 razy 90

  Panie Tomaszu! nie lepiej zamilknąć? - przez lata wspierałeś jak mogłeś kościół i pis- organizację która skrzywdziły razem setki dzieci. Byłeś ich bulterierem i tubą propagandową. Mam nadzieję że nieświadomie. Więc zamiast teraz się mądrzyć , może warto w samotności pomyśleć trochę nad sobą - swoim sumieniem albo swoją naiwnością i inteligencją....

 • c.t.k

  Oceniono 93 razy 83

  Jedyna rzecz która zmusi klechy do rozmowy , to groźba obcięcia państwowych dotacji, oraz opodatkowanie kleszych biznesów.

 • jackanapes

  Oceniono 90 razy 74

  A jaki on się teraz zrobił pryncypialny ten Terlikowski.
  Nic nie widział, nic nie wiedział, nie docierało do niego. Taki mocno zarobiony był.
  Teoretyzował i nie miał czasu.

 • olal.bana.gw

  Oceniono 69 razy 47

  Problem jest ze jepekII dobrze wiedzial i swiadomie kazal kupom kryc tego typu przestepstwa. Terlik chce ukryc prawde a nie dokopac sie do dna. Jego idea niezaleznej komisji ktora ma zatuszowac szczegoly to komisja w skladzie:
  Terlik
  Karnowskie
  Godek
  Elbanowskie
  Jedraszewski
  Depo
  Dr.T.Rydzyk
  Przedstawiciele rodziny z ryjem
  Przedstawiciele podworkowych kolek paciorkowcow
  Niemota Kornhauser
  Sobecka
  Klepa
  GrubaKrycha
  Ojciec doopy
  i pare scierw dziennikarstwa parwicowego.

  Blogoslawienstwo z automatu maja od samego panbucka. Ojcowie faszysci z brunatnej gorki to zalatwia. Nie takich .... tam blogoslawili. Amen.

  Ps: Obrady na brunatnej gorce, miasta Czewa pokryje koszta (dowoz, wyzywienie, hotele, bezpieczenstwo, opieka medyczna, etc etc) z budzetu miasta.

 • pi_sz

  Oceniono 48 razy 38

  Wdowa po papieżu jest zajęta pochówkami na Wawelu, a nie jakimiś bzdurami typu molestowanie nieletnich.

 • wojowniczka_hybrydowa

  Oceniono 67 razy 37

  Problem polega na tym, że większość polaków nadal myśli "jak ten Kościół naprawić?", a nie "jak ten Kościół przenać w końcu z Polski?".

 • rgfm

  Oceniono 43 razy 35

  Pedofilski kościół katolicki jest zdemoralizowany i zepsuty od wieków i na wszystkich szczeblach. Co chwilę za coś przeprasza i błaga o wybaczenie. Ten kościół jest w istocie swojej zły i pasożytniczy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX