Gigantyczny zamek w Stobnicy prawie gotowy. Na nowym nagraniu z drona widać 50-metrową wieżę

Zamek w Stobnicy jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych inwestycji budowlanych ostatnich lat. Mimo zapowiedzi Ministerstwa Środowiska i kontroli urzędniczych nie udało się powstrzymać budowy znajdującego się na skraju Puszczy Noteckiej budynku.

Jak podaje portal finanse.wp.pl 15-piętrowy budynek z 50-metrową wieżą jest już niemal skończony. Inwestorom pozostaje wykończenie wnętrz stylizowanego na średniowieczny zamku. 

Zamek w Stobnicy. 15- pięter i 50-metrowa wieża w środku Puszczy Noteckiej 

Zamek został skontrolowany dopiero w 2018 roku przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wniosek o przeprowadzenie nadzoru wydało wtedy Ministerstwo Środowiska, które chciało doprowadzić do wstrzymania budowy. Sprawą zajęła się także Prokuratura Okręgowa w Poznaniu i CBA. W kwietniu tego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wycofała poprzednią zgodę na budowę i uznała zamek w Stobnicy za inwestycję znacząco wpływająca na środowisko i nie posiadającą wymaganych uprawnień środowiskowych. Niestety nie zatrzymało to budowy zamku, postępy w inwestycji widać na nagraniu udostępnionym na portalu Youtube.com. 

 

Powodem ponownego rozpatrzenia zgody na budowę było to, że spółka D.J.T. z Poznania miała wprowadzić w błąd administrację państwową zaniżając faktyczną powierzchnię planowanej inwestycji. Na początku budynek miał powstać na terenie około 1,7 ha. Dzięki temu inwestor nie musiał otrzymać zgody na prowadzenie budowy od RDOŚ z Poznania. Obecne przedsięwzięcie jest już jednak realizowane na powierzchni przekraczającej dwa hektary.

Z dokumentów, do których dotarło RMF FM wynika, że za kolejną nieprawidłowość można uznać przeznaczenie budowanego w Puszczy Noteckiej budynku. Według deklaracji inwestora piętnastopiętrowy zamek miał być budynkiem mieszkalnym. We wniosku do gminy złożonym w 2009 roku inwestor jako cel inwestycji podaje budowę nowoczesnego kompleksu wypoczynkowego. Docelowo ma to być pięciogwiazdkowy hotel z krytym basenem, SPA i lokalami rozrywkowymi. W 2015 roku spółka otrzymała zgodę na postawienie zamku i od razu rozpoczęła budowę.

Więcej o:
Komentarze (223)
Zamek w Stobnicy prawie gotowy. Mimo deklaracji Ministerstwa Środowiska budowa nie została wstrzymana
Zaloguj się
 • profes79

  Oceniono 74 razy 60

  Bo to Polska - spróbuj postawić bez zezwolenia budę dla psa na działce a zaraz będziesz miał na głowie wszystkie możliwe kontrole. Zamek w środku obszaru chronionego? Wystarczy posmarować komu trzeba i nikt nawet słówkiem nie piśnie.

 • ptakomysz

  Oceniono 50 razy 36

  Przecież właściciele Polski mogą budować sobie co chcą i gdzie chcą.
  N.p. 2 wieże....
  Kto zabroni właścicielowi stawiać na swojej ziemi co zechcą ?
  To nie Polska Ludowa lecz Polska Feudalna.

 • i.l

  Oceniono 46 razy 32

  Skoro gołym okiem widać, że jest przekręt, to dlaczego nie zaplombowano budowy?
  Potraficie wsadzić za batonik niepełnosprawnego, ale sędziego za kradzież już nie,
  albo dewelopera za samowolę, choć paragrafów znalazłoby się kilka. Urzędasy czekają z decyzjami na wynik wyborów. W dalszym ciągu w Polsce rządzi partia nie prawo.

 • papa_kilo

  Oceniono 40 razy 24

  Widać panu Szyszce stodoła przestała wystarczać. Czy nasi piloci nie potrzebują ćwiczeń w atakowaniu celów naziemnych? Obopólna korzyść: błyskawiczna rozbiórka i praktyczne szkolenie.

 • maguniaklikunia

  Oceniono 44 razy 22

  Czy ta wyspa szczęśliwości w której mieszkania będą na sprzedaż nie będzie czasem "gniazdkiem" dla duchownych ukrywających się przed dziennikarzami a zwłaszcza braćmi Sekielskimi ?

 • the-only.charybdis

  Oceniono 24 razy 20

  Zamek z cegły w państwie z tektury.

 • punter

  Oceniono 18 razy 16

  Na całym świecie egzekwowalność prawa jest odwrotnie proporcjonalna do skali naruszenia i majątku dotkniętego egzekucją.

  Mówiąc wprost - jak kraść to miliony, jak budować bez zezwolenia to pałace na wodzie.
  Altankę emerytki PINB rozpier....liłby w 5 minut.

 • 1docentpj

  Oceniono 20 razy 16

  Nie twierdzę że jest to cos pięknego, ale w porównaniu ze świątynią opatrzności w Warszawce to prawdziwy cud architektury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX