Seksualne i finansowe nadużycia twórcy bazyliki w Licheniu znane były od dawna. Drugie życie filmu o ks. Makulskim

Kim jest ks. Eugeniusz Makulski - duchowny, którego pomnik z Janem Pawłem II zasłonięto po publikacji "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich? Chociaż o budowniczym Bazyliki w Licheniu stało się o głośno dopiero w tym tygodniu, o jego kontaktach seksualnych z mężczyznami, jak również finansowych nadużyciach wiadomo było od dawna.

Przebywający od 2004 r. na emeryturze z zakazem kontaktowania się z mediami ksiądz jest bohaterem filmu dokumentalnego "Licheń - biznes czy religia", który po publikacji "Tylko nie mów nikomu" znów budzi zainteresowanie. W filmie poruszane są dwa wątki: relacji ks. Makulskiego ze swoim kierowcą Bogdanem Chlebusiem oraz finansowych nieprawidłowości, które - jak wszystko na to wskazuje - stanowiły w Licheniu normę.

Budowniczy największego kościoła w Polsce

Ks. Eugeniusz Makulski należy do zakonu Marianów. Od 1966 r. jest kustoszem sanktuarium maryjnego znajdującego się w Licheniu Starym - małej wielkopolskiej wsi, która aktualnie jest drugim po Częstochowie celem pielgrzymek w Polsce. Od 1994 do 2004 r. duchowny nadzorował budowę słynnej licheńskiej Bazyliki. Dzięki Makulskiemu w miejscowości powstał największy kościół w Polsce, jednocześnie będący jedną z największych świątyń na świecie.

Trud księdza, który przeprowadził najbardziej spektakularną religijną inwestycję budowlaną w ostatnim trzydziestoleciu został doceniony przez Kościół. To właśnie z tego powodu przed świątynią znajduje się pomnik Jana Pawła II, przed którym klęczy wręczający mu miniaturowa wersję bazyliki ks. Makulski. Jednak działalność księdza w Licheniu miała też drugą stronę, którą pokazał lata temu film "Licheń - biznes czy religia". 

Kierowca-kochanek i luksusowe samochody

- Jadąc do Lichenia ja nie byłem zdeklarowanym i określonym gejem. Tam odkryłem w sobie gejostwo, a pomógł mi w tym ks. Eugeniusz Makulski - mówi w dokumencie Bogdan Chlebuś.

Chociaż ks. Makulski zaprzecza twierdzeniu jakoby mężczyzna był jego kochankiem, przytoczone przez byłego kierowce fakty są trudne do podważenia.

- Dlatego, że jestem gejem byłem bardzo blisko związany z ks. Eugeniuszem Makulskim (...). Byłem zaliczany do jednych z najbardziej zaufanych pracowników - mówi wprost Chlebuś.

Chociaż pensja kierowcy wynosiła 800 zł, mieszka on w bardzo okazałym domu.

- Kupno domu tylko i wyłącznie sfinansował ks. Eugeniusz Makulski - mówi mężczyzna. Pytany skąd marianin miał środki na budowę domu były kierowca odpowiada krótko: - Z pieniędzy kościelnych.

Chlebuś jeździł luksusowymi samochodami, które - według jego słów - były "prezentami" od ks. Makulskiego. Jak mówi mężczyzna, były to jego "zachcianki" po czym wymienia kilka drogich aut, które dostał od kustosza licheńskiego sanktuarium. 

Zanim Chlebuś zdecydował się opowiedzieć swoją historię zażądał od Makulskiego 300 tys. za milczenie. Pieniędzy nie otrzymał. W 2004 r. duchowny został wysłany na emeryturę.

Defraudacja datków wiernych

Skąd Makulski miał pieniądze na wszystkie te prezenty, jak również inne wydatki? Według autorów dokumentu "Licheń - biznes czy religia" wynosiły one od kilku do kilkunastu milionów złotych miesięcznie.

Budowa Bazyliki została sfinansowana z datków wiernych. Sam zaś pielgrzymkowy biznes generuje liczne zyski. Jeszcze w 2004 r. tygodnik "Wprost" opisujący nieprawidłowości w wydatkowaniu przez Makulskiego środków pochodzących z darowizn dokonywanych przez wiernych. Od tego czasu sprawa nie została jednak zbadana przez prokuraturę. 

W filmie "Licheń - biznes czy religia" obnażony został modus operandi religijnego biznesu. Niemal wszystkich najbliższych współpracowników Makulski rekrutował wśród członków swojej rodziny. Pieniądze pochodzące z datków przeliczała jego siostra i siostra cioteczna.

Reakcja po latach

Po premierze filmu Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" pomnik Makulskiego.został zasłonięty, a ks. Adam Boniecki poinformował o kolejnym przypadku molestowania seksualnego przez budowniczego licheńskiej bazyliki. 

- Głębokim bólem napełnia nas cierpienie ofiar przestępstw pedofilii popełnionych przez ludzi Kościoła - oświadczyli w specjalnie wydanym dokumencie Marianie. Zgromadzenie Księży Marianów poinformowało, że zgłoszone przypadki przyczyniły się do wydania przez przełożonych zakonnych decyzji o odsunięciu od wszelkiej działalności duszpasterskiej 91-letniego księdza.

Chociaż doniesienia o seksualnych nadużyciach i finansowych nieprawidłowościach Makulskiego pojawiały się już dawno, zakonnicy odnieśli się do nich dopiero teraz. Z ich oświadczenia nie wynika, by zakon poinformował prokuraturę.

 
Więcej o:
Komentarze (363)
Kim jest ks. Eugeniusz Makulski? Seksualne i finansowe nadużycia budowniczego bazyliki w Licheniu znane są od dawna
Zaloguj się
 • ksiadz.teofil

  Oceniono 140 razy 136

  " Pytany skąd marianin miał środki na budowę domu mężczyzna odpowiada krótko: - Z pieniędzy kościelnych." "Kler"-Chodzi o to żeby zbierać, a nie zebrać i skończyć zbieranie. Wychodzi na to że "Kler" to jednak film dokumentalny.

 • feldkuratkatz

  Oceniono 136 razy 134

  Padre Makulski co prawda lubił ministrantów trochę ponad obowiązujące standardy, ale za to wybudował bizantyjskie, nikomu niepotrzebne straszydło w samym środku niczego, wiec wg kościoła jest ok. Można by co prawda te pieniądze wydać na jakieś ośrodki dla samotnych, starych ludzi, którzy umierają opuszczeni, ale po co, panu Bogu złocona kopuła jest na pewno milsza.

 • krynolinka

  Oceniono 94 razy 94

  Ciekawe jak się czują darczyńcy tego luksusowego życia pan księdza. Wkurf, że grosza zabrakło do bułeczki na śniadanie. Czy na zasadzie Bóg tak chciał..

 • justas32

  Oceniono 77 razy 75

  Ksiądz Makulski - dwie wieże. Jarosław Kaczyński - dwie wieże. Przypadek ? Nie sądzę ...

 • kzs7

  Oceniono 63 razy 63

  Moja babcia wysłała tam dużo pieniędzy. A rentę miała rolniczą. Smutne to jeśli czyta się o takich defraudacjach.

 • def11

  Oceniono 63 razy 61

  Jeszcze Rydzyk czeka na swój nieplanowany coming out :)

 • jxl82

  Oceniono 65 razy 61

  Teraz nie dziwi że tacy księża zawsze znajdują wspólny język z politykami PIS. Kruk krukowi oka nie wykole

 • antropoid

  Oceniono 58 razy 56

  I dalej czereda PiSich i moherowych łajdusów siedzi na forum i skrzeczy w obronie bandy zboczeńców i złodziei.

 • nietyp

  Oceniono 50 razy 50

  Degeneraci w sutannach mają pyski pełne wzniosłych haseł, a w praktyce, to samo zło... Można by pomyśleć, że Kodeks Karny został napisany z myślą o nich...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX