Marek Lisiński o pedofilii wśród księży: Kościół od dawnych lat wiedział, co się dzieje

- Przedstawione dane nie mają przełożenia na te, które mamy - powiedział o danych Konferencji Episkopatu Polski na temat skali pedofilii w Kościele Marek Lisiński, prezes Fundacji "Nie Lękajcie się".

Na pytanie, czy film braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" będzie miał oczyszczający wpływ na Kościół, Marek Lisiński stwierdził, że tej "instytucji nic nie oczyści". - Im trzeba wszystko wyrwać. Presja polityczna, społeczna, dopiero wtedy Kościół daje dokumenty, które pomagają zbadać (przypadki pedofilii wśród księży - red.) - powiedział w rozmowie z Konradem Piaseckim na antenie TVN24. Jego zdaniem Kościół ukrywa skalę zjawiska pedofilii w Kościele. - Gdzie byli do tej pory? Dlaczego dawali na to przyzwolenie? Nagle zaczęli się wypowiadać - powiedział.

Marek Lisiński o pedofilii wśród księży: Kościół od dawnych lat wiedział, co się dzieje

Prezes Fundacji "Nie lękajcie się" stwierdził, że "Kościół od dawnych lat wiedział, co się dzieje". - Mamy dowody, że biskupi ukrywali zjawisko pedofilii i przenosili księży - dodał.

Marek Lisiński skrytykował też propozycje zmiany prawa zaproponowane przez polityków. - Nagle ofiary stały się kartą przetargową: kto da więcej, kto zrobi więcej - powiedział. Surowej ocenie poddał też rozwiązania kościelne. - Kościół powinien zmienić swoje wewnętrzne prawo, żeby ofiary miały wgląd w swoje dokumenty - dodał.

Z danych Kościoła wynika, że między 1990 a 2018 rokiem 382 księży i zakonników skrzywdziło 625 dzieci. Zdaniem Lisińskiego, te dane są zaniżone. - Tej skali nikt nie zbada, dopóki nie powstanie niezależna komisja - powiedział. Padło pytanie o szacunki, ilu księży na 1000 ma na sumieniu grzech pedofilii. - Boję się, że 10 procent - odpowiedział Lisiński.

Marek Lisiński odniósł się też do filmu "Tylko nie mów nikomu", w którym także wziął udział, jednak ostatecznie sceny z jego udziałem zostały wycięte. Jego zdaniem film braci Sekielskich wiele zmieni w kwestii ujawniania przypadków i walki z pedofilią - Wszystko będzie wyglądało inaczej, ale w społeczeństwie. Tu wielka zasługa braci Sekielskich (...). Wczoraj odebrałem 45 telefonów z historiami - powiedział. Wcześniej do Fundacji zgłaszało się 10-15 osób dziennie.

Więcej o:
Komentarze (75)
Marek Lisiński o pedofilii wśród księży: Kościół od dawnych lat wiedział, co się dzieje
Zaloguj się
 • albrecht_kalba

  Oceniono 23 razy 23

  Poleci kilka głów kozłów ofiarnych, arcybiszkopty poprzepraszają, opowiedzą kilka głodnych kawałków, a gdy sprawa przycichnie wszystko wróci na swoje tory. Ciszej, dyskretniej i z miłością boga na ustach będą kraść, gwałcić, obrzucać fekaliami i jątrzyć pakując się do polskiej polityki i łóżka.

 • justas32

  Oceniono 16 razy 16

  Mi się wydaje że księża to nie są pedofilami - to wyuzdane dzieci przesiąknięte cywilizacją śmierci prężą swe lewackie ciałka, wodząc wielebnych na pokuszenie ...

 • krynolinka

  Oceniono 20 razy 16

  Gdzie byli jak się krzywda działa? Mam odpowiedź, w konfesjonałach. Na wzajem sobie "wybaczali"...

 • plutoniczna

  Oceniono 14 razy 14

  do PiS i Biskupów: Eeee....tam, nie ma się czym przejmować, pokrzyczą, pokrzyczą i sprawa przycichnie;)>
  W końcu te 14,5 mln ludzi, które obejrzało film, to tylko ....jak to było???......(..) to tylko kilku gości przy kawie i ciasteczkach.
  Na pewno wszystko rozejdzie się po kościach i będzie ja dawniej;).

 • gayardoss

  Oceniono 13 razy 13

  "Gdyby przyjąć szacunki z zachodnich raportów, przestępców seksualnych w polskim kościele jest od 1000 do 3500. Za ich ukrywanie biskup może być zdymisjonowany przez papieża i traci wszystko - luksus, władzę, czeka go zesłanie do klasztoru albo domu księdza emeryta. A gdyby przyszło do wypłacania odszkodowań diecezjom groziłyby bankructwa" - Oko.press

 • jurek4491

  Oceniono 13 razy 13

  - PiS
  - kościółek
  - Głódz, Piotrowicz i jejmość Klempowatość
  Mieli chrystianizować całą Europę ale wszystko wskazuje że UJA im z tego wyjdzie po filmie braci Sekielskich .

 • justas32

  Oceniono 9 razy 9

  Sądy nic im nie zrobią bo sędziowie są od dziecka zindoktrynizowani w poddaństwie do Kościoła. Q-wa q-wie łba nie urwie ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX