Arcybiskup z Malty przyjedzie do Polski. Po jego śledztwie biskupi z Chile podali się do dymisji

Abp Charles Scicluna będzie uczestniczył w kolejnym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski. Posłanka Joanna Scheurnig-Wielgus mówi, że to konsekwencja raportu Fundacji "Nie lękajcie się". Arcybiskup jest odpowiedzialny w Watykanie za badanie nadużyć seksualnych przez księży.

Charles Scicluna to arcybiskup z Malty, który od zeszłego roku pełni funkcję pomocniczego sekretarza w Kongregacji Nauki Wiary w Watykanie. Arcybiskup Scicluna z ramienia kurii rzymskiej zajmuje się głównie nadużyciami seksualnymi księży. Na początku roku Charles Scicluna był jednym z głównych organizatorów pierwszego w historii Kościoła szczytu na temat ochrony nieletnich i walki z pedofilią.

Abp Charles Scicluna odwiedzi Polskę. Zajmie się pedofilią w Kościele 

Był także główną osobą w śledztwie dotyczącym wykorzystywania nieletnich przez duchownych w Chile. To właśnie on przedstawił papieżowi Franciszkowi raport pokazujący skalę pedofilii w chilijskim Kościele i tuszowania jej. Po tym aż 32 hierarchów kościelnych z Chile złożyło do papieża rezygnację. Część z nich została przyjęta.

Maltański arcybiskup Charles Scicluna odwiedzi w czerwcu Polskę. Poinformował o tym Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak już w marcu tego roku. Powiedział, że wysłannik Watykanu będzie uczestniczył w najbliższym zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski.

Posłanka Joanna Scheurnig-Wielgus dodaje, że abp Scicluna nie przyjeżdża do Polski na wycieczkę, ale aby zbadać skalę nadużyć księży wobec nieletnich. Mówi, że to bezpośrednia konsekwencja przedstawienia w Watykanie raportu Fundacji "Nie lękajcie się". - On nie przyjeżdża tutaj na weekend, on przyjeżdża tutaj po to, by rozliczyć tych wszystkich biskupów - mówiła posłanka Scheuring-Wielgus w "Polityce na ostro"

Z kolei rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik przypomniał, że decyzja o zaproszeniu abpa Scicluny zapadła w czerwcu 2018 r.

Więcej o:
Komentarze (183)
Arcybiskup z Malty przyjedzie do Polski. Po jego śledztwie biskupi z Chile podali się do dymisji
Zaloguj się
 • ggchmiel

  Oceniono 84 razy 72

  Jarosławpolskęzbaw wybawi biskupów z kłopotu. Pogoni Scicluna bo "ręka podniesiona na pedofila jest ręką podniesiona na Polskę"...., czy tak jakoś mówił...

 • falbor

  Oceniono 39 razy 33

  Trzeba jednak ks. abp Scicluna uprzedzić, że u nas "kto podnosi rękę na Kościół, podnosi rękę na Polskę". W przeciwnym razie, może go któregoś dnia obudzić "pukanie" do drzwi o 6 rano ;(

 • pis_to_organizacja_zbrodnicza

  Oceniono 37 razy 23

  Cały Polski Kościół Katolicki to gangrena.

 • panzerfaust

  Oceniono 23 razy 21

  W każdym normalnym, cywilizowanym kraju ten kolo z Watykanu powinien najpierw zgłosić się do odpowiedniego urzędu o prośbę na widzenie w areszcie śledczym/więzieniu z tymi typkami z kurii kryjącymi pedofilów... A to co oni sobie tam później ustalą - czy np taki Głódź czy Jędraszewski będzie mógł sobie dalej latać w swoim różowym stroju i czapką błazna po wyjściu z więzienia czy nie to już mnie zupełnie nie interesuje...

 • stachkaz47

  Oceniono 31 razy 21

  Ten arcy to chyba SZEF ŚWIĘTEJ INKWIZYCJI.
  A ja wiem ,że " pies psu ucha nie odgryzie ".
  Od SĄDZENIA są
  Prokuratura i SĄD.
  Nasze POLSKIE dzieci były krzywdzone- co ten przedstawiciel OKUPANTA tu szuka.
  .

 • hipo krater

  Oceniono 27 razy 21

  Pakujcie sie zbrodniarze. Zniszczyluscie zycie niejednego CZŁOWIEKA!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX