PiS włączy nauczycieli do korpusu służby cywilnej? Jest haczyk: nie mogliby strajkować

Jeśli PiS wygra jesienne wybory, nauczyciele mogą zostać włączeni do korpusu służby cywilnej - podaje "Dziennik Gazeta Prawna". Jako urzędnicy pedagodzy zarabialiby więcej, ale za to nie mogliby strajkować.

Zmiany w zasadzie zatrudniania nauczycieli i ich wynagradzania są konieczne, nie tylko zdaniem rządu i opinii publicznej, ale też oświatowych związków zawodowych. Włączenie nauczycieli do korpusu służby cywilnej nie jest niczym nowym - w Polsce było tak przed wojną, od 1922 roku, zaś do dziś podobne rozwiązania obowiązują m.in. we Francji, Hiszpanii czy Niemczech.

Nauczyciele w korpusie służby cywilnej? Plany PiS po wyborach

Co by się zmieniło? Pedagodzy po zdaniu egzaminu państwowego mogliby liczyć m.in. na dodatek służby cywilnej w wysokości od 900 do 4 tys. zł miesięcznie, przy czym zachowaliby trzynastki i dodatki stażowe. Samorządy z kolei nie wypłacałyby pensji nauczycielom, tylko robiłby to rząd, więc subwencja oświatowa dla samorządów zostałaby mocno zredukowana - wylicza "Dziennik Gazeta Prawna". Rodzice i uczniowie mogliby z kolei liczyć na wyższą jakość kształcenia, bo do szkół trafialiby najlepsi pedagodzy dzięki otwartemu naborowi.

Dla nauczycieli wprowadzenie tego rozwiązania oznaczałoby jednak jeszcze jedną ważną zmianę: straciliby możliwość strajkowania, bo członkowie korpusu służby cywilnej nie mogą brać udziału w strajku.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia rozpoczął się ogólnopolski strajk nauczycieli. Pedagodzy sprzeciwiali się m.in. niskim pensjom. Po kilku nieudanych rundach negocjacji ostatecznie rząd zaproponował okrągły stół oświatowy, a związki zawiesiły strajk. W obradach, których sesje miały miejsce 26 i 30 kwietnia, zaś kolejne odbędą się w najbliższy piątek, nie biorą jednak udziału ZNP, Forum Związków Zawodowych i Wolny Związek Zawodowy "Solidarność-Oświata". ZNP zapowiedział organizację własnego okrągłego stołu, który ma odbyć się 24 czerwca.

Więcej o:
Komentarze (352)
PiS włączy nauczycieli do korpusu służby cywilnej? Jest haczyk: nie mogliby strajkować
Zaloguj się
 • sara.mi144

  Oceniono 67 razy 55

  zarabialiby więcej, :-))))))))))))))) 16 lat jako urzędnik zasadnicza 2400 brutto :-)))))))))))). "Zamknij mordę i służ panom klientom"

 • cameel.m

  Oceniono 50 razy 38

  Czyli dostaniecie michę ale w pakiecie z łańcuchem i kagańcem. A czego spodziewaliście się po partii bolszewickiej, jaką według wszystkich kryteriów jest PIS?

 • lucek10

  Oceniono 34 razy 30

  Hahahaha! I jak to ma się niby przekładać na polepszenie jakości edukacji?

 • koenzymq10

  Oceniono 26 razy 24

  a nie lepiej ubrać ich w sukienki i koloratki i podciągnąć pod konkordat? będzie można dodatkowo dosypać kasy czarnym.

 • andrew1507

  Oceniono 28 razy 22

  A czy Polacy to zgraja kretynów, która po tym wszystkim pójdzie i zagłosuje na pis poplecznika KK i podstawy układu kaczyzm-katabasy?

  PiS to Kosciól Kościól to PiS , to stado wilków w koloratkach i skórach owczych,
  inaczej mówiąc wataha ………
  Idźcie masowo do każdych wyborów aby wykończyć watahe.

  Franciszku odwołaj ten cały PIC episkopat!!!!!!

 • andrew1507

  Oceniono 22 razy 20

  Nie dajcie wygrać pisowi w jesiennych wyborach, oni organizują nam gułag zwany "wyspa wolnośći",
  chcą ubezwłasnowolnić najpierw nauczycieli, to na krótką mete pozwoli tym łtrom utrzymać obecną patologiczną sytuacje w oświacie. Młodzi Polacy, w następnej kolejności opanują internet aby zapędzić Was do gułagu. Precz faszystami z pis/kupis/konfederacja, to może być agentura Kremla.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX