Kraków. Majchrowski pisze do arcybiskupa Jędraszewskiego. Prosi o mniej religii w szkołach

W związku podwójnym rocznikiem w szkołach ponadpodstawowych, prezydent Krakowa chce ograniczenia liczby lekcji religii. Napisał w ten sprawie do Metropolity Krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. Wcześniej radni postanowili, że religia powinna być pierwszą lub ostatnią lekcją, ale ich decyzję unieważnił wojewoda.

Jacek Majchrowski w liście do arcybiskupa Marka Jędraszewskiego zwraca uwagę, że "odbiera coraz więcej sygnałów dotyczących organizacji roku szkolnego 2019/2020 w kontekście podwójnego rocznika, który spotka się we wrześniu w klasie I szkoły ponadpodstawowej". Przypomina, że w podjętej w marcu uchwale radni zobowiązali go do wystąpienia do Kurii Krakowskiej z propozycją ograniczenia nauczania lekcji religii do jednej w tygodniu. Ma to dotyczyć tylko pierwszych roczników szkół ponadpodstawowych, tylko w najbliższym roku szkolnym.

"Zobligowany uchwałą, a także zgłaszanymi obawami rodziców krakowskich uczniów (...) zwracam się do Księdza Arcybiskupa z wnioskiem o wyrażenie zgody na zmniejszenie liczby godzin nauki religii w tygodniowym wymiarze godzin"

- pisze prezydent. W przytoczonym na Facebooku liście Majchrowski "wyraża głębokie przekonanie, że zgoda Księdza Arcybiskupa przyczyniłaby się do poprawy warunków nauki krakowskich uczniów". Zapewnia, że miałaby ona charakter "jednorazowej decyzji w związku z absolutnie wyjątkową sytuacją rocznika uczniów, którego ona dotyczy".

Wojewoda unieważnia uchwałę ws. lekcji religii

Rada Miasta Krakowa w marcu zdecydowała też, że lekcje religii od przyszłego roku szkolnego mają być w miarę możliwości wyznaczane na pierwszych lub ostatnich godzinach zajęć. Aby tak się stało, prezydent miasta ma podjąć "wszelkie możliwe, konieczne i prawnie dopuszczalne działania".

Uchwałę skrytykowała krakowska kuria, która przyjęła ją "z zaskoczeniem". "Nie ma więc podstaw prawnych ani też praktycznych możliwości organizowania zajęć z religii wyłącznie na pierwszych bądź tylko na ostatnich godzinach lekcyjnych. Natomiast próba wywierania presji na dyrektorów szkół w tej sprawie jest nieuprawniona" - napisano w komunikacie.  

W maju wojewoda małopolski Piotr Ćwik unieważnił artykuły uchwały, które odnosiły się do rekomendowania dyrektorom, by lekcje religii były pierwszymi lub ostatnimi zajęciami.  

Więcej o:
Komentarze (260)
Kraków. Majchrowski prosi arcybiskupa o zmniejszenie liczby godzin religii
Zaloguj się
 • alex179

  Oceniono 118 razy 110

  21 wiek prezydent miasta( władza świecka samorządowa) PROSI biskupa , tragedia

 • polakadam

  Oceniono 83 razy 79

  Chory kraj gdzie kwestię organizacji zajęć w szkole trzeba uzgadniać z arcybiskupem.
  Świeckie państwo.!!

 • 123_moda

  Oceniono 66 razy 60

  Czy nie regulują tej kwestii stosowne przepisy? Prezydent miasta prosi? PROSI metropolitę o zmniejszenie lekcji religii? To, do cholery, kto odpowiada za szkoły? Metropolita czy samorząd? Czy to jeszcze są szkoły państwowe czy już kościelne, tylko o tym nie wiemy?

 • cozano

  Oceniono 56 razy 52

  Konkordat nie obliguje do płacenia katechetom, tak że radziłbym skorzystać z tej możliwości.

 • sim.salabim

  Oceniono 54 razy 52

  Wojewoda do zwolnienia. Religie ze szkół wycofać na zawsze. Rodzice powinni to zrobić, nie prezydent czy wojewoda - zwyczajnie wypiszcie dzieci z religii i problem się sam rozwiąże.

 • kryweg

  Oceniono 45 razy 45

  Nie pytać tylko zlikwidować. Jesli Jędraszewskiemu zależy - niech organizuje swoje "nauki" na terenie kościoła.
  To niesłychane, by Prezydent Miasta Krakowa - prof. Majchrowski stał u klamki ordynarnego klechy, obciążonego na dodatek faktem bronienia i ukrywania pedofili kościelnych.
  WON ze szkół, bo szkoły są - zgodnie z Konstytucją RP - świeckie !!!

 • nietyp

  Oceniono 42 razy 38

  Prosi??? Koorwa, to przecież jest patologia jakaś... To goowno religijne powinno być zdelegalizowane, a on prosi!!! Władza świecka prosi władzę kościelną o mniej otumaniania mieszkańców kolonii watykańskiej. Straszne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX