Zasłonili siedziby PiS i PO czarnymi płachtami. Policja zatrzymała 46 aktywistów

Po akcji Greenpeace na siedzibach PiS i PO policja zatrzymała 46 osób. Aktywiści rozwiesili na budynkach partii czarne płachty z napisem "Polska bez węgla 2030". Osoby pochodzące z 12 europejskich państw zatrzymano w związku "naruszeniem miru domowego", za co grozi nawet więzienie.

Policja i straż pożarna brała udział w usuwaniu aktywistów Greenpeace, którzy brali udział we wtorkowej akcji. Rano działacze ze sprzętem wysokościowym weszli budynki przy ulicach Nowogrodzkiej i Wiejskiej, 

Rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji informuje w rozmowie z Gazeta.pl, że zatrzymano "ponad 40 osób", a Greenpeace precyzuje, że chodzi o dokładnie 48 z 12 krajów Europy. Zatrzymań dokonano w związku art. 193 Kodeksu karnego, który mówi o zakłócaniu miru domowego ("Kto wdziera się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia albo ogrodzonego terenu (...)  podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku") oraz art. 63a Kodeksu wykroczeń (bezprawne umieszczenie ogłoszenia lub plakatu). - W tej chwili trwają czynności z zatrzymanymi - poinformował Marczak.

W akcjach wzięli udział aktywiści i aktywistki z Austrii, Chorwacji, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. Akcja Greenpeace miała na celu wezwanie polityków partii rządzącej oraz opozycji do realnych działań w związku z kryzysem klimatycznym. Jednym z elementów takich działań jest konieczność odejścia od energetyki opartej na węglu i innych paliwach kopalnych.  

Politycy "nieustannie mylą smog ze zmianą klimatu" 

- Od lat wydajemy raporty pokazujące wzrastające koszty węgla i konieczność przejścia na odnawialne źródła energii. Nasze uwagi, oparte o dane naukowe, są konsekwentnie ignorowane przez rządzących. Kwestia ochrony klimatu nie może czekać. Czas podjąć zdecydowane działania - komentowali w komunikacie Paweł Szypulski z Greenpeace. Zwrócił uwagę, że "dwie największe partie nie umieściły w swoich programach wyborczych żadnych istotnych planów dotyczących ochrony klimatu". Stwierdził też, że Polacy - zarówno wyborcy PiS, jak i PO - chcą odejścia od węgla, co potwierdza ostatni sondaż Kantar.

- O tym, jak potrzebne są działania takie jak protest aktywistów Greenpeace na budynkach PO i PiS, świadczy choćby postawa Grzegorza Schetyny i Beaty Mazurek, którzy nieustannie mylą smog ze zmianą klimatu - ocenił z kolei Marek Józefiak, Koordynator kampanii Klimat i Energia z Greenpeace. Schetyna skomentował akcję Greenpeace pisząc, że "Łączy nas wspólny cel: czyste powietrze dla Polek i Polaków", zaś Mazurek napisała, że "Ciekawe dlaczego Greenpeace nie protestował w ten sposób za rządów PO-PSL, a robi to dziś mimo iż rząd PiS to pierwszy rząd który poważnie zajął się tematem smogu". Tyle, że dzisiejszy protest dotyczył zmian klimatu, a nie smogu. To osobne problemy, które zasadniczo wymagają różnych rozwiązań. Greenpeace postulował dziś odejście od energetyki węglowej, która produkuje gazy cieplarniane, ale nie smog. - Sama tylko elektrownia w Bełchatowie zużywa cztery razy więcej węgla niż wszystkie polskie gospodarstwa domowe razem wzięte - powiedział Józefiak.

Trwa kryzys klimatyczny. Więcej o tym, co się dzieje i co musimy robić, by powstrzymać ocieplanie się planety piszemy w cykli Piątki dla klimatu.

Jeśli chcesz działać na rzecz klimatu, ale nie wiesz od czego zacząć lub jak to zrobić, możesz wesprzeć Greenpeace, które w Polsce prowadzi szereg działań na rzecz rozwoju czystych źródeł energii i sukcesywnie walczy z opieszałością polityków w tej kwestii. Nawet niewielka wpłata wzmacnia skuteczność tych działań Możesz jej dokonać pod tym linkiem >>

Więcej o:
Komentarze (108)
Zasłonili siedziby PiS i PO czarnymi płachtami. Zatrzymano 46 osób
Zaloguj się
 • bloxyx

  Oceniono 30 razy 22

  Jak-im szybko poszło to zatrzymanie...zuchy ta nasza milicja. O pardonsik policja.

 • kakson321

  Oceniono 30 razy 18

  Kraj prawdziwej wolności, prawa i sprawiedliwości! Prawda ciemny ludu?
  Zatrzymują za koszulki Konstytucja
  Zatrzymują za plakaty z tęczą
  Spisują za hulajnogę
  Zatrzymują za płachty na rzecz klimatu
  Zatrzymują tablicę z tzw układem prezesa
  Zatrzymują projektor w trakcie puszczania filmu o pedofilii
  Przesłuchują tylko osobę która twierdzi że ją oszukano i nie zapłacono faktury, a nie osobę, którą oskarża
  Nie zatrzymują za wieszanie wizerunków osób z opozycji
  Nie zatrzymują księży po filmie Sekielskiego
  Nie zatrzymują narodowców oddających cześć nazistom
  Zatrzymują pokazowo członków opozycji, po czym sąd stwierdza że było to niezasadne
  Puszczają bez mandatu kierowcę ministra przekraczającego prędkość o prawie 50km/h
  ps Gdzie jest Falenta? Gdzie jest wrak? Gdzie tasma z podkarpacia?

 • antyk63

  Oceniono 28 razy 16

  Naruszenie miru domowego? To ktoś tam mieszka, czy to jednak siedziba partii?

 • plutoniczna

  Oceniono 25 razy 15

  Naruszenie miru domowego - słuszną linię ma nasza władza;).
  Proponuję oskarżyć o naruszenie miru domowego ofiary pedofilii z filmu Sekielskiego, jako że np. "wtarnęłybyły" do swoich oprawców i miały czelność im wypominać gwałt i molestowanie.

  swoją drogą szybko działa ta policja.
  A kiedy przeszukania w kuriach i zatrzymania żeby biskupi nie mataczyli???

 • yaspiman

  Oceniono 18 razy 14

  dziękuję tym aktywistom.
  oni walczą również o moje zdrowie i długość mojego życia.

 • maxthebrindle

  Oceniono 21 razy 11

  Co za popieprzony kraj - mozna gwałcić dzieciaki będąc ksiedzem i chronić takich skur.wieli będąc biskupem, mozna być faszystą, mozna być bandyta hadlujacym narkotykami pod przykrywką klubu kibica - i policja nic nie robi, a najgorszym razie przesłucha i puści do domu. Ale spróbuj wziąć udział w DEMOKRATYCZNYM proteście - aresztują cię i zagrożą więzieniem...

 • oloros11

  Oceniono 16 razy 10

  z tym czarnym to moe piolicja cwiczy zatrzymania arcypasterzy oslaniajacyh bestie na kolejnych zerowiskach

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 10

  Panie Brejza!
  Panie i panowie dziennikarze, nie spelniajacy misji pro-rzadowej!

  Czy sledzicie co zrobili z czlowiekem, ktory wszedl szczyt na maszkary NIEMOTY -EX PREZYDENTA, LECHA KACZYNSKIEGO, NA ZALWASZCZONYM PRZEZ SEKTE SMOLENSKA PLACU PISUDSKIEGO?!
  Juz 4 dni minely i jest kompletna cisza na ten temat!
  Wiadomym jest nam wszystkim do czego sa zdolni sadysta PG- sprawiedliwy i Kulsony, ochraniajace srebrzystego, wolskiego Al Capone!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX