Po "Tylko nie mów nikomu". Kard. Nycz o ks. Olejniczaku: Złamał mój zakaz pracy z dziećmi

- Proboszczowie sami sobie wybierają rekolekcjonistów. On też został wybrany przez tego proboszcza na północy Polski. (...) Złamał zakaz sądowy i mój zakaz wszelkiej pracy z dziećmi - powiedział o księdzu Dariuszu Olejniczaku metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz.

Ksiądz Dariusz Olejniczak to jeden z bohaterów filmu "Tylko nie mów nikomu". W 2012 r. duchowny został skazany za molestowanie na dwa lata i trzy miesiące więzienia. Został także objęty dożywotnim zakazem pracy z dziećmi. Mimo to prowadził rekolekcje, co udowadniają sceny z filmu Tomasza Sekielskiego.

Kardynał Kazimierz Nycz: "Proboszczowie sami sobie wybierają rekolekcjonistów" 

O to, jak to się stało, że ksiądz objęty dożywotnim zakazem pracy z dziećmi prowadził rekolekcje, dziennikarze TVN24 zapytali metropolitę warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. W rozmowie telefonicznej hierarcha powiedział, że "stuprocentowego sprawdzania do tej pory nie było", ale jeżeli proboszcz danej parafii, który jest odpowiedzialny za wybór rekolekcjonistów, nie zna danego księdza i zaprasza go z polecenia, powinien go sprawdzić. Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił także, że nikt nie zlecał księdzu Olejniczakowi prowadzenia rekolekcji.

- Wręcz przeciwnie: miał zakazaną pracę z dziećmi. Ten zakaz - niestety - złamał. Proboszczowie sami sobie wybierają rekolekcjonistów. On też został wybrany przez tego proboszcza na północy Polski. Jego wina teraz polega na tym, że złamał zakaz sądowy i mój zakaz wszelkiej pracy z dziećmi - powiedział metropolita warszawski.

"Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich. Ks. Dariusz Olejniczak rezygnuje z kapłaństwa

Przypomnijmy, że dzień po premierze filmu "Tylko nie mów nikomu" ks. Dariusz Olejniczak złożył wniosek do papieża Franciszka, prosząc o przeniesienie do stanu świeckiego. Kapłan motywował swoją prośbę złamaniem zakazu sądowego. 

"Ksiądz Dariusz Olejniczak, po złożeniu prośby na ręce kard. Kazimierza Nycza, opuścił dotychczasowe miejsce pobytu w seminarium misyjnym w Warszawie" - poinformował w komunikacie ks. Przemysław Śliwiński.

Rzecznik prasowy Arcybiskupa i Archidiecezji Warszawskiej poinformował także, że metropolita warszawski zawiesił księdza Dariusza Olejniczaka w wykonywaniu czynności kapłańskich zaraz po tym, jak w marcu 2019 roku policja poinformowała go, że wobec ks. Olejniczaka prowadzone jest postępowanie o złamanie sądowego zakazu pracy z dziećmi i młodzieżą.

Więcej o:
Komentarze (177)
Po "Tylko nie mów nikomu". Kard. Nycz o ks. Olejniczaku: Złamał mój zakaz pracy z dziećmi
Zaloguj się
 • gromek1

  Oceniono 38 razy 34

  czy tajemniczy proboszcz na północy zostanie ukarany przez ab Nycza? A jeśli tak to jak i kiedy?

 • true_lysander

  Oceniono 33 razy 29

  A kto „zapomniał” zgłosić wcześniej przestępstwo pedofilii prokuraturze i tylko „zakazał pracy z dziećmi” nie kontrolując przestępcy? Ale spokojnie... Nycz się nie stało.

 • sluchaj_bej

  Oceniono 24 razy 24

  Zakaz pracy z dziecmi. Fajno. Ide obrobic bank. Dostane zakaz zblizania sie do bankomatu.

 • agnrodis

  Oceniono 21 razy 21

  Ile pieniedzy z naszych podatkow rzad PiSu dal w tym roku na Rydzyka i Kosciol Katolicki????

 • me_on_gazeta

  Oceniono 21 razy 19

  1. Jakie konsekwencje poniósł/poniesie proboszcz, który rekolekcjonistę przyjął?
  2. Jaka jest procedura sprawdzania księży przez proboszczów?
  3. Jak wygląda nadzór nad księżmi z wyrokami/ w trakcie postępowań ze strony placówek kościelnych, w których są umieszczeni?

 • sector23

  Oceniono 22 razy 18

  Aj nie dobry, zakaz złamał. A w dodatku sam się przeniósł do innej diecezji.... tyle grzechów narobił.

 • artau

  Oceniono 21 razy 17

  Ob. Nycz k ł a m i e!
  Miał czas sprokurować ew dokumenty i je antydatować, wszak kaka fałszuje kwity od zawsze, łącznie z ich kłamliwą książką tzw pismem św.
  Jako przełożony owego anonimowego-póki co-proboszcza w pełni odpowiada, za to, co się stało.
  Nycz Suweren przyjdzie po ciebie, jesteś współwinny, zatem koniec pomponów na łbie.
  Będziesz miał dużo czasu w pudle.
  Wszyscy pracownicy OMERTY są winni i współwinni. Delegalizacja kaki, i natychmiastowe rozwiązanie konkordatu. Nuncjusz won do Rzymu, wszak on i jego poprzednicy także kryli przestępców.
  Suweren idzie po was, świnie w firankach !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX