Poznań. Nauczyciele i absolwenci nie chcą, żeby abp Jędraszewski odprawił mszę. Zapowiadają protest

Część pracowników, absolwentów i uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu nie chce, żeby arcybiskup Marek Jędraszewski odprawił mszę z okazji 100-lecia ich szkoły. Zapowiadają pikietę i wskazują, że metropolita krakowski wypowiadał się z pogardą m.in. o osobach LGBT, a także "roztoczył parasol ochronny" nad abp. Juliuszem Paetzem, oskarżanym o molestowanie kleryków.

W sobotę 18 maja w Poznaniu ma się odbyć msza, której przewodniczyć będzie arcybiskup Marek Jędraszewski. To jeden z punktów obchodów stulecia I Liceum Ogólnokształcącego (poznańskiego "Marcinka"), którego metropolita krakowski jest absolwentem. Część absolwentów, nauczycieli i uczniów szkoły nie zgadza się, żeby Jędraszewski odprawił mszę - podaje "Głos Wielkopolski". Napisali list do dyrekcji szkoły i zapowiadają demonstrację.

Poznań. Absolwenci i uczniowie I LO nie chcą, żeby Jędraszewski odprawiał mszę

Protestujący zapowiadają, że w najbliższą sobotę zorganizują pikietę przed kościołem św. Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej, gdzie Jędraszewski ma koncelebrować mszę. Jedna z absolwentek i współorganizatorek protestu, Maria Bąk-Ziółkowska, podkreśla w rozmowie z portalem, że gdy tylko dowiedziała się o wystąpieniu krakowskiego metropolity, zaprotestowała. gdy to nie przyniosło efektów. - W końcu zgłosiłam w urzędzie zgromadzenie publiczne - mówi.

Jak dodaje, powodem sprzeciwu wobec kazania metropolity krakowskiego są jego dotychczasowe wypowiedzi, które "obraziły wiele grup społecznych, począwszy od dzieci poczętych metodą in vitro, po środowisko LGBT".

Protestujący nie chcą zgodzić się na kazanie arcybiskupa Jędraszewskiego również ze względu na jego podejście pedofilii w Kościele. Bąk-Ziółkowska wskazuje, że w przeszłości Jędraszewski "roztoczył parasol ochronny" nad abp. Juliuszem Paetzem, którego oskarżono o molestowanie poznańskich kleryków (sam Jędraszewski pełnił wówczas funkcję biskupa pomocniczego). - Teraz bierze w obronę australijskiego kardynała George'a Pella, skazanego za czyny pedofilskie - wskazuje absolwentka szkoły w rozmowie z "Głosem Wielkopolski". 

Więcej o:
Komentarze (461)
Poznań. Nauczyciele i absolwenci nie chcą, żeby abp Jędraszewski odprawił mszę. Zapowiadają protest
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 129 razy 125

  Czekam na czyjś stanowczy i donośmy głos wzywający wiernych do "odmowy" płacenia za sakrementy i dawania na tzw. tacę! Tylko uderzenie "po kieszenie" skłoni ich do dymisji, skruchy i pokuty....

 • czeski_honza

  Oceniono 134 razy 122

  Poznań to jednak zachodnia, normalna część Polski. W Białymstoku czy Rzeszowie kazali by uczniom kwiatki przed jego eminencja sypać!

 • konigin

  Oceniono 95 razy 93

  Czarnej mafii czas powiedziec : "precz". Panowie dec, glodz, jedraszewski, tyrawa i inni nie macie za grosz honoru i przyzwoitosci.

 • elinstal

  Oceniono 89 razy 85

  Zdemoralizowane, zepsute do szpiku kości dziadki w sukienkach ludzi pouczają, jak mają żyć.
  Zacznijcie od siebie i instytucji, która ma więcej na sumieniu, niż niejeden władca zbrodniarz.

 • fruqo3

  Oceniono 83 razy 79

  No to niech się wykażą konsekwencją i jeżeli Jędraszewski jednak tą mszę odprawi zapewnią pusty kościół.

 • aronia0

  Oceniono 73 razy 71

  Brawo nauczyciele i mlodziez

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX