Ks. Grzegorz Kramer o "Tylko nie mów nikomu": Nie zostawiajcie owczarni, widząc zło pasterzy

- Dokument o bardzo konkretnym złu, którego dopuścili się pasterze Kościoła na najmniejszych - tak o filmie Tomasza i Marka Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" mówił podczas niedzielnego kazania jezuita ks. Grzegorz Kramer. Zaapelował, by ludzie nie porzucali Kościoła w związku z przestępstwami, których dopuszczają się niektórzy duchowni.

W sobotę swoją premierę w internecie miał film "Tylko nie mów nikomu" autorstwa Tomasza i Marka Sekielskich. Dokument opowiada historie osób, które były w dzieciństwie molestowane przez księży. Film do poniedziałku do godz. 7 rano odtworzono już niemal 7 milionów razy.

Do filmu nawiązał w swoim kazaniu jezuita ks. Grzegorz Kramer z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Opolu. Fragmenty homilii zacytował portal TVN24.pl

- Miałem na dziś przygotowane bardzo pobożne kazanie o Dobrym Pasterzu, nawet ładne było. Jednak, wczoraj po południu, jak ponad dwa miliony Polaków zobaczyłem film "Tylko nie mów nikomu". Dokument o bardzo konkretnym złu, którego dopuścili się pasterze Kościoła na najmniejszych - mówił na początku ks. Grzegorz Kramer. 

Wczoraj usłyszeliśmy w filmie Sekielskiego straszne zdanie, które usłyszało wiele osób skrzywdzonych: "tylko nie mów nikomu". (...) To ten, który jest złym pasterzem chce, żeby owce milczały; żeby zmuszone zostały do milczenia. Dobry pasterz mówi do owiec, dobry pasterz nie boi się głosu. To zły pasterz chce wszystko zasłonić pięknymi słówkami, okrągłymi zdaniami o pobożności i modlitwie

- podkreślił jezuita. 

Ks. Grzegorz Kramer o "Tylko nie mów nikomu" braci Sekielskich: Zostańcie w owczarni

- Proszę was, jako odpowiedzialny za tę wspólnotę, nie zostawiajcie owczarni, widząc zło pasterzy, ale proszę zostańcie w niej, byśmy innym pomogli przyjść do Tego, który jest Dobrym Pasterzem, który jest Barankiem, w którego Krwi możemy obmyć nasze szaty, ale też szaty tych wszystkich, którzy w Owczarni zbrudzili je najgorszymi grzechami - zaapelował ks. Grzegorz Kramer. 

W sobotę oświadczenie ws. filmu "Tylko nie mów nikomu" wydał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. "W imieniu całej Konferencji Episkopatu pragnę jak najmocniej przeprosić wszystkie osoby pokrzywdzone. Zdaję sobie sprawę z tego, że nic nie jest w stanie wynagrodzić im krzywd, jakich doznali" - podkreślił arcybiskup. 

"Dziękuję wszystkim, którzy mają odwagę opowiedzieć o swoim cierpieniu" - skomentował z kolei prymas Polski abp Wojciech Polak. Czytaj więcej>>>

Więcej o:
Komentarze (230)
Ks. Grzegorz Kramer o "Tylko nie mów nikomu": Nie zostawiajcie owczarni, widząc zło pasterzy
Zaloguj się
 • jacek.placek.pl

  Oceniono 67 razy 57

  "Zaapelował, by ludzie nie porzucali Kościoła w związku z przestępstwami"

  A jakiś powód, by pozostać? Taca? Śluby, chrzciny, pogrzeby? Państwowy ZUS? Pensja z MEN za religię w szkole?

  Najpierw problem pedofilii, potem na spokojnie finansów z państwowej kasy. Rozwiązania tych problemów wszystkim życzę.
  Amen.

 • g.prawda

  Oceniono 45 razy 39

  Władze Kościoła teraz dziękują i przepraszają. Kaczyński i Morawiecki zapowiadają większe kary dla pedofilów. To tylko i wyłącznie gadanie przed wyborami.

 • chi-neng

  Oceniono 39 razy 31

  Nie wierzę i nigdy nie uwierzę slowom Gadeckiego,Polka i im podobnym ‘hierarchom’ hipokrytom, bowiem pokazali wcześniej kogo bronią i kim są.
  Ale wtedy czuli się bardzo pewnie i stabilnie w swoich siodłach.
  Teraz, gdy strach im zajrzał w oczy, po reakcji milionów ludzi na film, sztuczne i zakłamane do cna przeprosiny, NIE MAJĄ ŻADNEJ WARTOŚCI.
  ZA TO SOBA, W PEŁNEJ KRASIE, BYŁ I JEST GŁÓDŹ – FLASZKA, NADAL PEWNY SWOJEGO SIODŁA!

 • matts06

  Oceniono 36 razy 30

  To niech Kościół przejdzie od pustych frazesów i słów "przepraszamy" do czynów. A czyny są proste. Po pierwsze usunięcie biskupów, którzy przerzucali księży między parafiami i kryli pedofilów. Po drugie powołanie komisji, nie kościelnej, ale kościelno-świeckiej, w skład której wejdą organy państwowe, do tego Kościół udostępnia WSZYSTKIE dokumenty z archiwów z każdej kurii dotyczące spraw pedofilii. Wtedy powiem, że Kościół próbuje coś robić i za słowami idą czyny. Same słowa nie wystarczą i nie wiem kogo przekonują przeprosiny prymasa czy słowa innych biskupów lub księży.

 • kunwyscigowy

  Oceniono 35 razy 29

  Ja nie BARAN! żadnej owczarni nie potrzebuję. I żadnego pasterza - dobrego czy złego bo mam własny rozum, własne sumienie i własną wolność, AMEN

 • wusu

  Oceniono 32 razy 26

  jak dzwonilem i pisalem do MS (lipiec/sierpien 2018r) ws. tej internetowej listy pedofilow otwartej dla wszystkich (nie tej zastrzezonej drugiej) dlaczego nie ma na niej duchownych KK - to droga przez meke: mejle ginely, osoby mowily ze polacza i sie rozlaczaly, jakies uniki, w koncu odpowiedz mejlowa ze lista jest nie wg zawodow,
  wniosek: w MS bardzo boja sie potegi KK,

 • wolak007

  Oceniono 32 razy 24

  "by ludzie nie porzucali Kościoła w związku z przestępstwami, których dopuszczają się niektórzy duchowni"
  To zdanie mi się najbardziej podoba. Niestety panie ksiądz, trochę za późno z prośbami, maszyna laicyzacji ruszyła!...

 • krynolinka

  Oceniono 33 razy 23

  Może zamiast próśb jakieś czyny. Episkopat rozwiązać. Biskupów pogonić. Na zieloną.

 • jhbsk

  Oceniono 32 razy 22

  Nie zostawiajcie owczarni. Trzeba dalej strzyc.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX