Delegacja z Izraela ma w poniedziałek przyjechać do Polski. Chodzi o restytucję mienia

Polskie władze mają na początku tygodnia rozmawiać z przedstawicielami rządu Izraela o sprawie restytucji mienia żydowskiego. Kontekstem wizyty są słowa premiera Mateusza Morawieckiego o braku zgody na rekompensaty oraz protesty polskich nacjonalistów w tej sprawie.

Delegacja izraelskiego ministerstwa ds. Równości Społecznej, do której należy dyrektor generalny ministerstwa Avi Cohen-Skali, ma w poniedziałek rozpocząć wizytę w Polsce. Tematem będzie kwestia zwrotu mienia żydowskiego, zagrabionego w czasie Holocaustu. Zaś przyczynkiem do wizyty - informuje izraelski Kanał 13 - są niedawne słowa Mateusza Morawieckiego. 

Dla polskiej skrajnej prawicy tematem trwającej kampanii wyborczej stała się amerykańska ustawa JUST ACT (kojarzona po sygnaturze 447), która dotyczy monitorowania przez Departament Stanu regulacji związanych ze zwrotem mienia żydowskiego. Morawiecki zabrał głos ws. zwrotu majątków przed tygodniem, kiedy mówił, że rząd PiS "nie pozwoli" na roszczenia "jakiejkolwiek strony". Z kolei szef partii Jarosław Kaczyński przekonywał, że "to nam należy zapłacić", a "Polska nie ma żadnych zobowiązań".

Kanał 13 zwraca uwagę, że delegacja pojawi się w Polsce kilka dni po proteście nacjonalistów przeciwko ustawie 447 i zwrotom zagrabionego mienia. Na demonstracji pojawił się hasła i symbole o nacechowaniu antysemickim.

Celem działalności izraelskiego ministerstwa ma być "promowanie ustawodawstwa związanego z prawami ocalałych z Holocaustu w krajach trzecich oraz zwrotu mienia żydowskiego". Minister Gila Gamliel komentowała, że rząd Izraela "uznaje restytucję mienia żydowskiego i promowanie praw ocalałych z Holocaustu za moralny obowiązek Państwa Żydowskiego". Według źródeł izraelskiej telewizji Morawiecki planuje nie wprowadzać żadnego nowego prawa związanego ze zwrotami majątków oraz ma blokować roszczenia - ale nie te wysuwane przez jednostki. W lutym Światowa Organizacja Restytucji Mienia Żydowskiego krytykowała premiera za jego słowa, że ta kwestia jest już uregulowana i argumentowała, że wcale tak nie jest. 

Wcześniej o wizycie delegacji informował na Twitterze dziennikarz "Do Rzeczy" i WP.pl Marcin Makowski. 

Ustawa 447 - o co chodzi

Ustawa JUST Act (sygnatura S.447) zobowiązuje amerykański Departament Stanu do monitorowania i przedstawiania rocznych raportów o tym, jak poszczególne kraje wywiązują się z kwestii restytucji mienia żydowskiego w związku z Deklaracją Terezińską z 2007 roku. Podpisany przez 46 krajów, w tym Polskę, dokument międzynarodowy traktuje m.in. o zwrocie mienia zagrabionego w czasie Holocaustu i po II wojnie światowej. 

Jak pisze w serwisie prawniczym codozasady.pl Radosław Wiśniewski, "stan realizacji zobowiązań powziętych przez Polskę wobec społeczności międzynarodowej w podpisanej w 2009 r. Deklaracji Terezińskiej jest daleki od zadowalającego". Zwraca też uwagę, że "Departament Stanu USA i tak z własnej inicjatywy już od kilku lat monitoruje kwestie reprywatyzacji w krajach Europy Wschodniej", zatem monitorowanie tej kwestii w ramach ustawy 447 jedynie nada temu "bardziej regularne i oficjalne ramy". Prawnik pisze, że - wbrew takim sugestiom -  "ani Deklaracja Terezińska, ani JUST ACT nie stanowi narzędzia, które pozwalałoby komukolwiek na wysuwanie roszczeń w stosunku do żydowskiego mienia bezdziedzicznego w Polsce". Jednak w związku z wejściem w życie ustawy "problematyka reprywatyzacji w Polsce stanie się przedmiotem szczegółowej analizy amerykańskiego Departamentu Stanu".

Więcej o:
Komentarze (603)
Restytucja mienia. Izraelska delegacja ma przyjechać do Polski
Zaloguj się
 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 55 razy 41

  Szacun. Netanjahu z Katz'em to dopiero wiedzą jak Pisiorom knura podłożyć. Taka delegacja na niecały miesiąc przed wyborami. No coś pięknego...

 • press23

  Oceniono 78 razy 38

  No i co, okazuje się że Michalkiewicz miał rację. Tzw. "eksperci, politolodzy i dziennikarze" dowodzili, że Just Act 447 to taki sobie nic nie znaczący papierek. A teraz widać, że sprawa robi się poważna. Pytanie tylko co Jarek i Mateusz naobiecywali decydentom USA i Izraela w kuluarach?

 • antropoid

  Oceniono 59 razy 37

  Rozumiem, że Izrael zwróci Palestyńczykom ziemie, z których ich po bandycku wyparł?

 • unikaczreklam

  Oceniono 57 razy 35

  Kłamstwo i manipulacja. Dopiero na koniec informujecie, że chodzi o tzw. mienie bezdziedziczne. Polscy patrioci nazywani nikczemnie "antysemitami", nie protestowali nigdy i nie protestują przeciwko odzyskiwaniu mienia przez kogokolwiek, kto ma do tego podstawy prawne. Sprzeciwiają się natomiast oddawaniu jakiegoś mienia (a właściwie wypłaceniu z góry ustalonego haraczu) jakimś obcym organizacjom żydowskim. Mienia, które zgodnie z prawem przeszło na skarb państwa z powodu braku spadkobierców, tak jak się to dzieje w każdym cywilizowanym kraju. A najgorsza w tym wszystkim jest postawa polskich Żydów, tych, którzy żyją wśród nas i są polskimi obywatelami. To oni powinni zabrać głos i powiedzieć hienom zza oceanu tylko jedno: odwalcie się od naszego kraju. Dlaczego tego nie robią? Niech się w takim razie nie dziwią, kiedy ktoś ich będzie podejrzewał o jakieś knucie przeciwko Polsce.

 • wqcyzx

  Oceniono 65 razy 33

  Dziwne to obyczaje. Bez zapowiadania do kraju wpadali ostatnio tylko towarzysze radzieccy, ale wtedy byliśmy ich dominium. Czy coś się zmieniło od tego czasu?

 • tmkz

  Oceniono 61 razy 31

  Dlaczego kłamiecie? Ustawa 447 mówi wprost o mieniu "bezdziedzicznym" (jak to określacie) i zwrocie tego mienia oranizacjom żydowskim. Należy podkreślać, że Żydzi mieszkający w Polsce byli obywatelami polskimi i żaden inny kraj nie ma prawa do ich majątków. Jestem za zwrotem/rekompensantą za utracone mienie dla wszystkich polaków i ich spadkobierców. Ani grosza dla żadnych organizacji.

 • obecnytutaj

  Oceniono 49 razy 29

  No i fort Trump zagrożony.
  Jestem bardzo ciekaw jak dyplomatołki z PiS sobie poradzą

 • grobelozaur

  Oceniono 48 razy 28

  Przywiozą ustawę, a pis ją przepchnie przez sejm w ciągu kilkunastu godzin, po czym krzywousty bankster otrze usta i "wstanie z kolan", tak jak ostatnio?

 • cyreliusz

  Oceniono 31 razy 27

  Zagrabione mienie - niby przez kogo i komu ?
  Mienne obywateli polskich którzy nie pozostawili spadkobierbów przechodzi na na skarb państwa.
  Bo to było polskie mienie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX